Për Macron, Putini ndërhyn për “dobësimin e demokracive tona”

SHPËRNDAJE

Marrë nga gazeta franceze “Le Parisien”

Përktheu:Dr.Diana Skrapari/Pedagoge dhe Zv.Shefe e Depatamentit të së Drejtës Publike të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë

Presidenti francez foli me homologun e tij rus në një intervistë të dielën.

Presidenti francez Emmanuel Macron e quajti Presidentin rus Vladimir Putin një “njeri shumë të fortë”, para të cilit “ne kurrë nuk duhet të jemi të dobët”. Një deklaratë që vjen në një kohë kur tensionet midis perëndimorëve dhe Moskës janë në një nivel të pashembullt.

Presidenti rus është një “njeri shumë i fortë, ai është një president i fortë”, tha Emmanuel Macron për Fox News në një intervistë të dielën, një ditë para vizitës së tij shtetërore në Uashington. .

“Kur je i dobët, ai e përdor atë”

“Mendoj se nuk duhet të jemi kurrë të dobët përballë presidentit Putin. Kur je i dobët, ai e përdor atë, “tha presidenti francez.

“Ai është i fortë dhe inteligjent, por ai nuk është naiv”, tha Emmanuel Macron, duke gjykuar homologun e tij rus “të fiksuar me ndërhyrje në demokracitë tona”.

“Ai ndërhyn kudo, domethënë në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara, për të dobësuar demokracitë tona. Sepse ai mendon se është mirë për vendin e tij, “shtoi ai.

“Ai dëshiron një Rusi të madhe. Njerëzit janë krenarë për politikën e tij. Ai është jashtëzakonisht i ashpër me minoritetet dhe kundërshtarët e tij me një ide të demokracisë, e cila nuk është e imja, “vazhdoi ai, megjithatë, duke siguruar” të mbajë shkëmbime të përhershme me të. ” “Unë e respektoj atë. Unë e njoh atë. Unë jam i qartë, “përfundoi Emmanuel Macron.

Konfrontimi i Perëndimit me Moskën ka arritur nivele të papara që nga fundi i Luftës së Ftohtë, sidomos pas marsit 4 me helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal në Angli dhe sulmeve të SHBA, Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar më 14 prill kundër regjimit të Damaskut, aleat i Moskës, në përgjigje të një sulmi të dyshuar kimik.