Home Blog Page 2

Apo e braktis LSDM-ja, BDI-në në rrethin e dytë?!

0

Në këtë foto shihet një komunikim shumë miqësor mes Nënkryetarit të ASH prof. Elmi Azirit dhe Nënkryetarit të LSDM dhe Radmilla Shekerinskës, poashtu prezent edhe Ministri Edmond Ademi.

Kjo bisedë siç duket mund të jetë në kuadër të rundit të dytë zgjedhor për të kërkuar që LSDM të ketë rol neutral në raundin e dyte në raport me garën mes kandidatëve shqiptar.

Është konstatim edhe i analistëve dhe ekspertëve të ndryshëm se LSDM duhet të jetë mirënjohëse për kontributin e saj në formimin e shumicës parlamentare dhe krijimin e Qeverisë së re. Madje e kaluara politike e BDI e karakterizuar me korrupcion masiv, keqpërdorim te pushtetit, politizim të gjyqësorit jep argumente mjaftueshëme se mbështetja e LSDM ndaj BDI i ka irrituar vetë antarësinë e saj.

Arben SEFA: E vërteta ndryshe për Strugën !

0

E vërteta ndryshe për Strugën !

Nga Arben SEFA

Nga pamundësia për të mbuluar TURPIN dhe bashkpunimin e Ramiz Merkos me Vmro-Dpmne dhe Menduh Thaçin hijenat dhe megafonët e tyre partiak sulmojnë liderin e vetëm Shqiptar këtu në IRJM ,Ziadin Selën . E vërteta se si dhe kush me cilin ka bashkpunuar është kjo : * Këshilli i Bdi-s në Strugë numron 6595 vota, ndërsa Ramiz Merko si kandidat 7916 vota. *Këshilli i Vmro-Dpmnes numron 4843 vota ndërsa kandidati 4149 vota. Kandidati i Menduh Thaçit edhe pse u tërhoq nga gara për kryetar, të njejtët kan lobuar tek antarësia e vetë për të votuar Merkon si kandidat për kryetar të Strugës. * Menduh Thaçi këshilli 703 vota kandidati i tërhequr 53 vota. Vmro Dpmne \ 4843 ( këshilli) – 4149( kandidati)= 694 vota Menduh Thaçi \ 703 ( këshilli) – 53 vota ( kandidati) = 650 vota . 6595 ( Bdi ) + 694 ( Vmro- Dpmne ) + 650 ( Menduh Thaçi ) = 7939 vota Ramiz Merko . Sa do që tentoni të njëllosni figurat e ndritura aq më shumë baltoseni vetë. 

Ilir AKIKI: Po, po,po – NE do të fitojmë dhe JU do të rrini urtë!

0

Nga Ilir AKIKI

Po, po,po -NE do të fitojmë dhe JU do të rrini urtë!

Si sot më kujtohet kjo fjali e “LIDERIT TË PËRJETSHËM”, opozitar i cili definitivisht po përfundon karieren politike më 29 Tetor, 2017. Unë si aktivist dhe si përgjegjës i propagandës së PARTISË nga nëndega QENDËR -Tetovë, kërkova garancion se këtë që thoshte KRYETARI ështē e vërtetë dhe e sigurtë sepse nuk ishte kjo hera e parë që na ishte premtuar se do kemi marrëveshje ndersa sapo mbaronte elektorati zgjedhor neve gjithashtu na thuheshte që në Malësinë e Sharrit janë “mbushur kutitë” , nē Kërçovē gjithashtu dhe gati në të gjithë vendvotimet e tjera ku ne si PARTI nuk kishim mbështetje. Në fakt po ndodhte e kundërta sepse vetëm NE i besonim , ndërsa të tjerët nuk i përfillnin fjalët e ” LIDERIT HUMBËS” . Po ua jap një shembull konkret: Zgjedhjet e vitit 2008 të gjithë i mbajmë në mend. Atë kohë na u dha URDHËRI që të votojmë në çdo vendvotim dhe të mos frigësohemi sepse kishim ” MARRËVESHJE TË FORTË ” me VMRO-në për ta eliminuar BDI-në nga skena politike. Dhe çka ndodhi të nesërmen menjëherë mbas mbarimit të zgjedhjeve: disa nga aktivistët tanë u dënuan me burg me pretekst dhe arsye tē dobët , disa humbën vendin e punës ndërsa shumë tē tjerë u detyruan të largohen nga vendlindja. Edhe kjo sikur nuk ishte e mjaftueshme, NE vazhdonim ti besonim ” LIDERIT HUMBËS” se të tjerët e kishin ” TRADHËTUAR” dhe menjëherë pas tri viteve ne 2011 dolëm përsëri në Zgjedhjet Parlamentare me një rifreskim në STRUKTURËN PARTIAKE, mirëpo nuk zgjati shumë edhe aty u kuptua që diçka nuk është në rregull, kjo më së miri u qartësua kur doli LISTA E DEPUTETËVE ku asnjë nga ato figura të reja nuk ishte në atë listë. LIDERI përsëri na premtoi që ka ” MARRËVESHJE” me VMRO-në per “PJESËMARRJE” në Qeveri dhe e njejta nuk ndodhi. Përsëri shumë nga anëtarët tanë humbën vendet e punës sepse e mbështetnin me mish e me shpirt ideologjinë e “LIDERIT HUMBËS” dhe “NËNĒN PARTI” . Kulmi i manipulimit ishte në vitin 2014 dhe sërish i njejti fjalim i famshëm : ” Po,po,po -NE do të fitojmë dhe JU do të rrini urtë” . Por kur e pyetëm se si di të fitojmë sepse ne që kalkulonim numra nuk kalonin 70.000-shin këtu vjen edhe gënjeshtra më e madhe politike: ” NE edhe me 1 deputet do të jemi në Qeveri, sepse VMRO-ja do të ketë mbi 61 deputetë ” . Arritëm në Zgjedhjet Lokale 2017- Raundi i Dytë, po e njejta politikë destruktive e “LIDERIT HUMBËS” , kësaj rradhe ai jep “URDHËR” që të votohet BDI-ja sepse PDSH-ja do te ” HY” në Qeveri pas Zghedhjeve Lokale. Tani JU të nderuar anëtar dhe ushtarë partiak të PDSH-së , ju pyes do vazhdoni të “FLIJONI” vehten për ri shpëtuar bizneset e flliqura të “LIDERIT HUMBËS” apo do i bashkangjiteni strukturave të ALEANCËS PËR SHQIPTARËT që përjetësisht sebashku ti fundosim politikat e fëlliqura të BDI-së bashkë me “LIDERIN HUMBËS” me datë 29Tetor, 2017!! -DATË kjo që do të shënohet në Historinë e popullit Shqipëtar, si një ditë e shenjtë për të gjithë ne, si një ditë ku përgjithmonë DRITA do të depërtojë në çdo ERËSIRË mbi viset Shqipëtare në Republikën e Maqedonisë !

Dhuna në Kuvend, Prokuroria hesht për përfshirjen e deputetëve

0

Prokuroria Publike, edhe pas rikonstruktimit të hetimit për zhvillimeve në Kuvend, nuk jep përgjigje konkrete nëse ndaj Sashe Vasilevskit dhe Kërsto Mukovski, të cilët shihen në pamje duke hapur dyert dhe duke udhëzuar turmën, do të ngrihet padi penale. Valisevski dhe Mukovski deri tani nuk janë thirrur në Prokurori dhe që të dy vazhdojnë të jenë të lirë edhe pse numri i të arrestuarve për sulmin ndaj deputetëve, ka shkuar në 10. Prokuroria Publike po bën rikonstruktimin e hetimeve për natën e 27 prillit, ndërsa Alsat mëson se pjesë e këtyre hetimeve është çdo njeri që për çfarëdolloj arsye ka qenë prezent në Kuvend natën e përgjakshme, duke përfshirë edhe organizatorët dhe ata që urdhëruan aktin. Raporti i detajuar nga Prokuroria pritet të publikohet javën e ardhshme. Ndërkaq hetimi për dhunën e shkaktuar në Kuvend është zgjeruar. Me kërkesë të Prokurorisë është caktuar masë paraburgimi edhe për 3 të dyshuar. Bëhet fjalë për Olver Oshavkovskin, Sasho Senakovin dhe Nikollçe Dimitrievskin, persona që u identifikuan nga qytetarët pas publikimit të fotove të tyre nga MPB-ja.

Prokuroria Themelore Publike

“Prokuroria Themelore Publike ka sjell vendim për zgjerim të hetimit edhe për 3 persona, për kryerjen e veprës penale tentim vrasje e kryer në bashkëpunim, nga neni 123 ne lidhje me nenin 19 dhe nenin 22 të Kodit Penal. Të dyshuarit u identifikuan mbrëmë me ndihmën e qytetarëve, pas publikimit të fotografive të tyre. Duke u bazuar në faktin se janë plotësuar rrethanat e përcaktuara në ligj, prokurori publik kompetente i ka dorëzuar gjykatëses së procedurës paraprake në Gjykatën Themelore Shkupi 1, propozimin për caktimin e masës së paraburgimit për të dyshuarit.”

Ndërkaq me propozim të Prokurorisë Publike, gjykatësi i lëndës mbrëmë ka caktuar 30 ditë paraburgim për pesë persona të ndaluar për ngjarjet e 27 prillit në Kuvend, te cilët gjithashtu hetohen për kryerjen e veprës penale tentim vrasje e kryer në bashkëpunim. Gjatë sulmit në Kuvned, Ziadin Sela ishte deputeti që e pësoi më rëndë. Ndërsa personat e parë që u arrestuan për këtë gjë, ishin Kire Gjeorgjevski dhe i ati i tij, të cilët shihen në pamje teksa e tërheqin zvarrë kreun e APSH-së Ziadin Sela.

”LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Gostivar dhe Tetovë”

0

Në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale, në Strugë, Gostivar dhe Tetovë, LSDM do të mbështesë kandidatët për kryetarë të komunave nga BDI, jozyrtarisht mëson Plusinfo, përcjell Fol.

Nga partia tani për tani nuk ka qëndrim zyrtar për atë se kë do të mbështesin.

Në Gostivar dhe Tetovë në rrethin e dytë LSDM aspak nuk kishte kandidatë, ndërsa në garën për kryetar komune me kandidatin në Strugë, nuk kishte vota të mjaftueshme për të hyrë në rrethin e dytë.

Përndryshe, Aleanca dhe Besa tashmë janë dakorduar për koalicionin në rrethin e dytë. Siç tha Afrim Gashi nga Besa, ata do të mbështesin kandidatët e Aleancës në 5 komuna, ndërsa Aleanca Besën në shtatë komuna. Përndryshe rrethi i dytë i zgjedhjeve lokale mbahet më 29 tetor 2017. /Fol/

“Aleanca me Besë” hyn me përparësi të madhe ndaj BDI-së në raundin e dytë!

0

Eksperti Robert Nesimi ka bërë një grafikon, i cili tregon raportin e forcave me të cilin futen në raundin e dytë opsioni shqiptar “Aleanca me Besë”, kundrejt BDI-së, që nga shumë analistë vlerësohet si opsion pro maqedonas, shkruan Gazeta Lajm.

Ky grafikon tregon qartë se gjasat e opsionit shqiptar janë dukshëm më të mëdha, në krahasim me atë që quhet opsion pro maqedonas. Grafikoni është bazuar në rezultatet e raundit të parë në komunat me shumicë shqiptare, me përjashtim të Kërçovës, Haraçinës dhe Pllasnicës, ku nuk do të ketë rivotim. Në këto komuna (ku do të ketë rivotim) BDI e mbështetur nga LSDM ka fituar 82 mijë vota, kurse Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa, 97 mijë vota.

BDI dhe PDSH bëhen bashkë për raundin e dytë kundër ASH-Besa

0

BDI dhe PDSH kanë arritur marrëveshje formale ndërmes këtyre dy partive për zgjedhjen lokale në rrethin e dytë, por pas koalicionimit të rivalëve të tyre ASH-BESA këto dy parti do të ndihmohen njëra me tjetrën në komunat atje ku kanë nevojë, theksojnë informacione nga zyrtarë të lartë në BDI për Fokus, transmeton zhurnal.

Sipas tyre të dyja partitë kanë interes që të ndihmohen në Tetovë dhe Studeniçan ku kandidatët aktual të BDI-së dhe PDSH-së për një mandat tjetër Teuta Arifi dhe Azem Sadiku ku morrën më shumë vota në rrethin e parë por megjithatë në rrethin e dytë do të përballen me Billal Kasamin dhe Rexhep Memedin.

Anëtarët e PDSH-së në Tetovë do të votojnë Arifin sepse Kasami bëri marrëveshje me Selën, kurse ne do ta mbështesim kandidatin e tyre në Studeniçan, sepse kundër kandidati vjen nga Besa.

Arifi e mbështetur edhe nga LSDM-ja mori 13.265 vota, kurse Kasami në vendin e dytë me 8.767 vota, Neziri i ASH-së 4.874 ku Kasami pret mbështetjen nga këto vota.Kurse Bardhyl Dauti i PDSH-së fitoi 4.568 vota.

Nga këtu bashkëpunimi i BDI-së me PDSH-në vlerësohet si reagim ndaj koalicionit BESA-ASH por megjithatë edhe si interes i këtyre dy partive, sepse BDI-ja e vulos fitoren në komunën më të rëndësishme të shqiptarëve, kurse PDSH-ja të fiton një komunë në këto zgjedhje lokale.

Skender Skenderi: BDI në kërkim të kurbanit

0

Nga Skender Skenderi

Me koalicionin e lidhur mes Aleancës për Shqiptarët tanimë forcë e dytë në bllokun politik shqiptar dhe me Lëvizjen Besa tanimë si forcë e tretë, e që bashkë të dyja përfaqësojnë shumicën legjitime të shqiptarëve, është vënë në pozitë të palakmueshme BDI-ja.

Këto ditë portalet dhe eksponentët e BDI-së, dalin me “lajmin”se ajo do ta merr PDSH-në në qeveri, kuptohet pasi ta largojë Aleancës për Shqiptarët. Dihet fort mirë që BDI-në askush nuk e pyet për këtë, madje ajo as veten nuk sigurohet dot. Ajo hyri në qeveri me Nikollën, por keq e doli, ia prishi “dora nga lart”. Por lind pyetja: ”Pse atëherë luhet kjo lojë?”. Kjo propagandë bëhet me të vetmin qëllim, përfitimin e atyre votave të votuesve të PDSH-së, të cilët natyrshëm dhe logjikshëm do të shkonin për kandidatët e Aleancës për Shqiptarët, sepse janë vota opozitare drejtpërdrejt kundrejt BDI-së.

Edhe pse duket që strukturat e PDSH-së, mund të mbështesin BDI-në, për shkak të ruajtjes së interesave personale të disa personave kryesorë të saj, kundërshtarët tradicionalë të BDI-së nuk do ti nënshtrohen këtij pazari në momentin kur mund t’ia japin grushtin e fundit kësaj strukture që i përdhosi ata shumë vite radhazi. Votuesit e PDSH-së të cilët me vite të tëra nuk e votuan BDI-në, edhe kur ajo i joshte me mashtrime është krejtësisht e palogjikshme tani ta mbështesin BDI-në e të bëhen shpëtimtarët e saj.
Tani ka ardhur ai momenti që me mençuri përtej interesave shumë të ngushta partiake apo inateve personale të disa prej drejtuesve të PDSH-së të drejtohet vota ku e ka vendin.

BDI-ja është përpara “Urës së Siratit”, andaj mos u bëni kurban të saj.

Frika nga “Aleanca me Besë”, e çon Teuta Arifin te miku i VMRO-së, Ilir Meta? (FOTO)

0

Kabineti i Teuta Arifit më së tepërmi trumbetonte se as votat e VMRO-së nuk do t’i ndihmojnë Bilall Kasamit në rrethin e dytë. Pikërisht e njëjta Teuta Arifi, sot ka qëndruar për vizitë te Ilir Meta, partneri i Edmond Temelkos në Pustec, të cilit në fushatën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare i ndihmoi edhe Koce Trajanovski i VMRO-DPMNE-së.

Ajo që bie në sy është edhe qëndrimi joserioz i anëtarëve “jeshilë” të kabinetit të Teuta Arifit, të cilët bëjnë poza, për dallim prej këshilltarëve me përvojë të Metës, të cilët gjatë takimit marrin shënime.

Si duket po vërtetohen fjalët e Edison Ypit, kur shkroi “b*tha juaj keni mbetur të na tregoni për parime”.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: