!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
Friday, April 27, 2018

Xhaferi paralajmëron Zaevin: Kontrollo mirë sjelljen e ministrave

“Ministër, ulu dhe fshije fotografinë që e keni bërë. Kryeministër, ju lutem të merrni masa për sjelljen e ministrave tuaj. Ky është paralajmërimi i fundit”.

Këtë e tha kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili reagoi për sjelljen e ministrit të Shoqërisë Informative, Damjan Mançevski i cili u ngrit nga ulësja e tij dhe me telefonin e tij i fotografoi deputetët eë VMRO-DPMNE-së.

Ky reagim erdhi pas kërkesës së deputetëve të opozitës që të gjithë anëtarët e Qeverisë të marrin pjesë në seancë për pyetje të deputetëve. Mançevski me siguri dëshironte të ketë dëshmi se në Kuvend kishte pas deputet të VMRO-DPMNE-së.

E ka thën Fishta : “Pa pasë studju kurr për politikë, çdo kopuk don me u shitë Bismark”

Shkrimi i mëposhtëm është shkruar nga Gjergj Fishta në vitin 1913. Edhe pse kanë kaluar 105 vite, është aktual edhe sot për realitetin shqiptar. Shkrimi me titullin “Shqiptarët presin çfarë u jep Europa” flet për politikanët që mendojnë për interesat e tyre personale e jo të shqiptarëve. Tekstin e Fishtës mund ta lexoni të plotë më poshtë.

“Në Shkodër si një herë në herë, rrena, pluhun, balt, kuaj e ka tana, muzikë, peca e… Rrnoftë Shqipnia! – por punë pa të cilat Shqipnia nuk mundet me dalë në dritë pak e aspak. Njerëzit janë tuj ndejë hijeve pa punë, tuj pritë me gojë hapët, si zogj pëllumbash, pale se shka po u bjen nana-vida Europë. Por, për një herë prit zot veç… mizat, sepse me ç’andra po shihen vonë a vonë do t’ju bien gja në skjep.

E pra atdhetarët e shkretë plasën, plasën tuj folë për atdhe e tuj punu për vehte. Por ç’dobi! Për Shqipni s’po ka punë e për atdhetarë s’po ka pare. Pazari i Shkodrës asht ba klub me pi kafe e me ca llafe… politiket. Oh, po! Për politikë mos pyet. Këtu politikë sa të duash. Pa pasë studju kurr për politikë, çdo kopuk don me u shitë Bismark, pa i pasë ndie kurrë emnin strategjisë, çdo tuberkuloz i keq, ba prej sëmundjet që mos me u gjetë qen që ndigjon me e hanger, flet mor ti shok për punë luftet sikur të ishte Wellingtoni apo Napoleoni, e kaq e zgjat sa ta ban kryet për voe. Por me ba me pasë rrezik me ndejë me ndonjë asish që i asht mbushë mendja se asht i mendshëm, atëherë nuk i gjen maje vehtes; kaq dijen, filozofinë, e politikën e madhe e pështyn për goje; ta ban botën fele fele me ba se asht tuj nda ndonjë shalqi Stajket; i ngatrron i shkatrron krajlat shoq me shoq me të thanë mendja se atëherë po, kërcet lufta e po bahet nami; por kur fundi veç në i kriset zorra e tij prej së thatit se kurrkush s’lot vendit.

E tuj kenë se këtu rregullohet politika jo mbas interesash të atdheut por mbas interesash së gjithsecilit, çdo punë që ndodh kaq dredhet e shpërdredhet, e shtohet e zvogëlohet e zbukurohet sa nuk mundesh ma me e dijtë se shka asht rrenë e shka asht e drejtë.

Prandaj këtu tek e përkohëshmja e jonë këtë herë nuk po vëmë lajme Shkodret tuj drashtë fort se po shkruejmë rrena, çka nuk asht në natyrë të të përkohëshmes tonë”.

Zekiri: Nga i ka marr Çavkovi 1 milion euro

Muhamed Zekiri, deputeti i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, para kamerës së Lajm TV ka kujtuar ngjarjen e 27 prillit të vitit të kaluar kur huliganët maqedonas terrorizuan kuvendin e Republikës së Maqedonisë, duke rrezikuar jetërat e deputetëve dhe gazetarëve që gjendeshin po aty.

“Një ngjarje e tmerrshme nga e cila do të mësojnë gjeneratat e ardhshme. Kujtesa është e freskët, tani po bëhet një vjet nga ajo ngjarje e kobshme. Ne na mbetet të punojmë dhe shpresojmë që sa më shpejt drejtësia të vijë ne vend dhe fajtorët që e kanë planifikuar dhe realizuar skenarin e 27 prillit të vitit të kaluar ta marrin dënimin”, tha Zekiri.

Ai shprehet optimist, por jo edhe i kënaqur nga ecuria e procesit për zbardhjen e kësaj ngjarje.

“Unë nuk mund të pajtohem që i dyshuari si më përgjegjës për 27 prillin, Mitko Çavkov, para dy ditëve të lirohet nga paraburgimi. Kjo flet se ende drejtësia në Maqedoni është e robëruar dhe ende nuk funksionin sistemi i drejtësisë ashtu siç duhet funksionuar. Askush nuk mund mua të më bind që dikush që ka pasur pozitë udhëheqëse në MPB ka mundur të fitojë aq shumë lekë në mënyrë të ndershme, që tani t’i jap gjykatës si garanci 1 milion euro që ai të dalë nga paraburgimi. Fillimisht duhet të pyetet nga i ka marr ai ato lekë. E dyta, si mundet me lekë të tilla gjykata të lejoj ai të dalë nga paraburgimi”, deklaroi Zekiri për Lajm TV.

Zekiri zotohet se asnjëherë nuk do të lejojnë të përsëritet një ngjarje e tillë.

“Sa ka ecur përpara Maqedonia këtë e shohin edhe miqtë tanë ndërkombëtarë, e kemi edhe Raportin e fundit të KE, ku progresi është i dukshëm, prandaj morëm edhe rekomandimin e pakushtëzuar. Ndryshimin më së miri e ndjejnë qytetarët. Tani frymohet lirshëm, nuk është më problem të thuash atë që mendon. E dimë se si ka qenë vite më parë, kur edhe mediat kanë qenë të robëruara, edhe njerëzit kanë pasur kujdes me kë po pinë kafe, duke pasur kujdes se çka po flasin, çfarë po shkruajnë e kështu me radhë… do të thotë evidente janë ndryshimet”, përfundoi Zekiri.

Zekiri: Të dënohen përgjegjësit e natës së kobshme të 27 prillit (VIDEO)

Muhamed Zekiri, deputeti i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, para kamerës së Lajm TV ka kujtuar ngjarjen e 27 prillit të vitit të kaluar kur huliganët maqedonas terrorizuan kuvendin e Republikës së Maqedonisë, duke rrezikuar jetërat e deputetëve dhe gazetarëve që gjendeshin po aty.

“Një ngjarje e tmerrshme nga e cila do të mësojnë gjeneratat e ardhshme. Kujtesa është e freskët, tani po bëhet një vjet nga ajo ngjarje e kobshme. Ne na mbetet të punojmë dhe shpresojmë që sa më shpejt drejtësia të vijë ne vend dhe fajtorët që e kanë planifikuar dhe realizuar skenarin e 27 prillit të vitit të kaluar ta marrin dënimin”, tha Zekiri.

Ai shprehet optimist, por jo edhe i kënaqur nga ecuria e procesit për zbardhjen e kësaj ngjarje.

“Unë nuk mund të pajtohem që i dyshuari si më përgjegjës për 27 prillin, Mitko Çavkov, para dy ditëve të lirohet nga paraburgimi. Kjo flet se ende drejtësia në Maqedoni është e robëruar dhe ende nuk funksionin sistemi i drejtësisë ashtu siç duhet funksionuar. Askush nuk mund mua të më bind që dikush që ka pasur pozitë udhëheqëse në MPB ka mundur të fitojë aq shumë lekë në mënyrë të ndershme, që tani t’i jap gjykatës si garanci 1 milion euro që ai të dalë nga paraburgimi. Fillimisht duhet të pyetet nga i ka marr ai ato lekë. E dyta, si mundet me lekë të tilla gjykata të lejoj ai të dalë nga paraburgimi”, deklaroi Zekiri për Lajm TV.

Zekiri zotohet se asnjëherë nuk do të lejojnë të përsëritet një ngjarje e tillë.

“Sa ka ecur përpara Maqedonia këtë e shohin edhe miqtë tanë ndërkombëtarë, e kemi edhe Raportin e fundit të KE, ku progresi është i dukshëm, prandaj morëm edhe rekomandimin e pakushtëzuar. Ndryshimin më së miri e ndjejnë qytetarët. Tani frymohet lirshëm, nuk është më problem të thuash atë që mendon. E dimë se si ka qenë vite më parë, kur edhe mediat kanë qenë të robëruara, edhe njerëzit kanë pasur kujdes me kë po pinë kafe, duke pasur kujdes se çka po flasin, çfarë po shkruajnë e kështu me radhë… do të thotë evidente janë ndryshimet”, përfundoi Zekiri.

Arbana Xharra: E kisha burgos Erdoganin me dënim të përjetshëm! (FOTO)

Gazetarja Arbana Xharra si çdo herë, ka vazhduar me komentet e saj kundër Erdoganit, ajo në profilin e saj në facebool ka shkruar:

Kosovari që po i çmend femrat me trupin e tij (FOTO)

Ai lirisht mund të konsiderohet si djali me trupin më të bukur në Kosovë.

Quhet Besim Trena dhe është nga Ferizaj.

Ka fituar një sërë çmimesh vendore, rajonale e ndërkombëtare në bodybuilding.

Nuk mund të ketë jetë më të mirë vetëm në Gjermani dhe Zvicër, ata i kemi edhe ketu, por rinia ska interes

Të rinjtë në Maqedoni nuk janë të interesuar të merren me bujqësi. Struktura mesatare e moshës së fermerëve është ndërmjet 50 dhe 60 vjeçare, tregojnë analizat e shoqatave të bujqve. Vite me radhë, fermerët nuk mund të gjenin as barinj, si dhe punëtorë sezonal që do të grumbullojnë prodhimet e ndryshme bujqësore.

Gjithashtu vite me radhë problem për bujqit është edhe plasmani i sigurt dhe pagesa me kohë e mundit të tyre. Sikur është krijuar një atmosferë e tillë, se jetë më të mirë mund të ketë vetëm në Gjermani, por jo edhe në Maqedoni dhe kjo ka ndikuar që profesionistët e profileve të ndryshme të gjejnë punë jashtë shtetit.

“Mund të vërejmë një dyndje të popullatës së re ndaj shteteve perëndimore të mjekëve, motrave medicinale dhe shumë profesioneve të tjera. Ndodhë që në perëndim jetesa nuk është aspak e lehtë dhe kërkon sakrifica të mëdha , andaj edhe migrimi ndoshta nuk është zgjidhje më fatlume, sidomos për njerëzit që këtu kanë mundësi të kenë një jetesë solide për shkak se posedojnë tokë bujqësore, shtëpi etj. dhe që mund të kenë së paku 500 euro të ardhura në muaj”, thotë kryetar i Shoqatës së bujqve “ Agrokultura”, Menduh Nuhiu nga Likova.

Sipas tij, shteti jo se nuk ndihmon fermerët e rinj, por nevojitet që të ndërmerren masa shtesë që bujqësia të jetë një veprimtari më tërheqëse edhe për popullatën më të re. “Së pari nevojitet që shteti dhe qumështoret të gjejnë mënyra të ndryshme që të garantojnë investimet e fermerëve në fermat e lopëve, nevojitet që masa e përkrahjes 50 me 50, të tejkalojë moshën prej 40 vjeç dhe të vlejë edhe për të moshuarit që për shembull të mund të importojnë lopë nga perëndimi. Nga Ministria e Bujqësisë na kanë premtuar një angazhim më serioz lidhur me plasmanin e sigurt të prodhimeve të ndryshme bujqësore”, thekson më tej Nuhiu.

Organizimi i punës në kooperativa bujqësore, mendon ai, nuk është një punë e lehtë që mund të realizohet brenda nate, por megjithatë paraqet mënyrën e vetme të zgjidhjes së problemit të plasmanit të sigurt dhe shndërrimit të bujqësisë në një profesion fitimprurës nga i cili mund të jetohet mirë.

“Organizimi i punës së bujqve përmes bashkimit në kooperativa nënkupton një prodhimtari bujqësore që në vazhdimësi siguron cilësinë dhe sasinë që do të kërkohet nga blerësit serioz, si dhe garanton plasmanin e sigurt në tregjet e huaja. Njëherazi ai sjell edhe harxhime më të ulëta të prodhimtarisë, çmime më konkurruese në treg , fitim më të madh , si dhe çmime më të ulëta për blerjen e lëndëve të para”, shpjegon Nuhiu disa nga avantazhet e bashkimit të punës së bujqve në kooperativa.

Në ndërkohë , ekspertët e bujqësisë thonë se konkurrenca e ulët e prodhimtarisë tonë bujqësore në raport me shtetet e tjera bën që të rinjtë të mos kenë interesim më të madh të merren me bujqësi. “Duhet të theksohet se harxhimet e prodhimtarisë blegtorale dhe bujqësore në Maqedoni shpesh janë tepër të mëdha në raport me fitimin. Jo se në veprimtarinë bujqësore nuk kemi profit, por megjithatë ai është i ulët nëse e krahasojmë mundin e bujkut dhe të hollat që harxhohen për të prodhuar ushqimin.

Andaj shteti duhet më shumë të përkrahë bujqit e rinj, dhe sidomos vendbanimet rurale me mbi 600 metra lartësi mbidetare me masa të ndryshme, jo vetëm në të holla , por edhe me lehtësime të ndryshme”, thotë eksperti i bujqësisë, Lulëzim Fejzullai.

Në ndërkohë nga Ministria e Bujqësisë thonë se përmes masave financiare dhe programit IPARD , po ndërmerren hapa serioz për përkrahjen e fermerëve të rinj. Ministria e Bujqësisë me më shumë masa që pritet të zvogëlojnë harxhimet , parashikon kthimin e të rinjve në fshat. Krahas programit “ Bujku i ri”, në këtë drejtim do të shfrytëzohen edhe mjetet IPARD. Pritet që të rinjtë të moshës deri në 35 vjet të lirohen nga pagesa e koncesionit për tokën bujqësore për periudhën 3 deri 5 vjet.

Para një muaji, qeveria ndau katër milion euro për 424 fermerë që kanë plotësuar kriteret e Ministrisë së Bujqësisë. Ata do të fitojnë mjete të pakthyeshme prej 10 mijë euro me kusht që të realizojnë investimet në mekanizim bujqësor dhe kapacitetet prodhuese , në afat prej gjashtë muajsh. Të hollat do ti fitojnë pas kontrolleve të kryera në teren.

Në ndërkohë , agronomët thonë se nëse bujqësia e Maqedonisë nuk rrit konkurrencën e saj dhe nëse nuk inkuadron më shumë të rinj, atëherë prodhimtaria bujqësore vendore në periudhën e ardhshme do të ballafaqohet jo me modernizimin dhe avancimin e saj, por me mbijetesën në raport me konkurrencën evropiane.

Andaj specialistët e bujqësisë , thonë se në vitet në vijim, një vëmendje të veçantë kërkon edhe orientimi ndaj ofertës në treg të prodhimeve konkurruese me vlerë të shtuar të dedikuar edhe për eksport si tharja e hudhrës , përpunimi i domateve në keçap, boronicës në lëng e kështu me radhë. Vlen të mendohet edhe për kultivimin e bimëve aromatike dhe mjekësore, mjedrën, aroninë etj.

Njohësit e bujqësisë thonë se çdo rajon në Maqedoni ka prodhime me veçori karakteristike që dallohet edhe për kah cilësia. Andaj sugjerohet një angazhim më i madh i bujqve , blegtorëve por edhe biznesit , me qëllim që të krijojnë brenda që nesër shumë më lehtë do ti mund ti shesin edhe në tregjet rajonale dhe botërore, duke ndjekur shembujt e shteteve të ndryshme.

Ndryshe, sfidë tjetër për bujqësinë e Maqedonisë janë edhe parcelat e vogla dhe të shpërndara, që pamundësojnë rritjen e prodhimtarisë dhe konkurrencës së bujqësisë. Të dhënat tregojnë se në Maqedoni dominojnë parcelat e vogla bujqësore. Madhësia mesatare e 178.125 ekonomive bujqësore është 1.8 hektarë , ndërsa ato posedojnë në mesatare 2.1 kafshë. /koha.mk/

Skandaloze:Këndi i Lojrave në Strugë drejt shkatërrimit (FOTO)

Këndi i Lojrave në afërsi të plazhit qendror të qytetit të Strugës që u ndërtua para tre vjetësh me donacion të një qytetari nga Turqia me origjinë nga Struga, po degradon nga dita në ditë.Duket se vandalëve dhe keqbërësve edhe një vend për rekrecion pa pagesë për fëmijët në Strugë duket se u pengon.Pothuajse të gjitha lojrat e vendosura aty janë shkatërruar apo janë drejt shkatërrimit .(Strugalajm.com)

Ja kush është ”Partia Populli”, parti e re shqiptare në Maqedoni

Partia e Re e cila që një kohë të gjatë ka nisë punët për themelimin e një subjekti të ri politik tek shqiptarët e Maqedonisë, sot edhe zyrtarisht i mësohet emri, logoja dhe udhëheqësi i saj.

“ POPULLI është një parti politike konservatore e qendrës së djathtë, e cila ka si objektiv themelor garantimin dhe respektimin e lirive dhe të drejtave bazë të shqiptarëve dhe qytetareve te tjere si dhe promovimin e vlerave të familjes, pronës, besimit, moralit, kulturës, traditës dhe historisë së çdo individi. Liria, drejtësia, barazia dhe besimi në Zot, janë në themel të platformës së kësaj partie, motoja e së cilës është; “Me Popullin, për Popullin!”. Në filozofinë tonë politike, individi është në qendër të çdo vendimmarrjeje, sepse kjo siguron parimin tonë bazë; – Individi i fortë – shteti i fortë! Duke vënë interesin e individit në qendër të angazhimit të tij, shteti bëhet më i drejtë dhe më i forte”, thonë për shekulli.mk, burime të besueshme të Partisë Populli.

Dramë në Tetovë: Tentojnë t`ia kidnapojnë djalin…

Dje në policinë e Grupcinit, Z.I.(39) nga fshati Pallaticë ka lajmëruar se ditën e njëjtë rreth orës 07.45, derisa së bashku me djalin e tij 14 vjeçar me veturën e tipit “Pezho” me targa nga Kumanova kanë qenë duke lëvizur për në shkollën e fshatit Pallaticë, në një moment rrugën ia ka penguar vetura e tipit “Mercedes” me targa nga Shkupi.

Nga vetura kanë dal katër persona të panjohur që kanë tentuar dhunshëm ta marrin djalin e tij në veturë.

Në atë moment ka dal fqinja e tyre duke mbajtur tërfurk në dorë, pas së cilës personat kanë ikur në drejtim të panjohur. Po ndërmerren masa për zbardhjen e tërësishme të rastit.

Shqiptari, pyetje 1 milion dollarëshe Zaevit

Ali IBrahimi

VARET NGA EMRI A DO JEM A NUK DO JEM TIFOZ I CILES DO SKUADER TË SHTETIT.

Moment kritik kjo javë, Zoti Zaev reflektoni, doni të beheni hero apo do u flijoheni.

Kësaj radhe kam disa pyetje serioze për Kryeministrin e Shtetit që momentalishtë është i njohur në Organizatën e Kombeve të Bashkuara nën emertimin e përkoheshëm FYROM. Por neve, thjeshtë e quajmë Republika e Maqedonis, kështu është definuar në kushtetutën e Republikës.

SHUMË SHKURTË HISTORIKUN E “MAQEDONIS”

Emri Maqedoni, momentalishtë, kontestohet nga Shteti Grek përshkak se edhe në Greqin Veriore nje pjese e teritorit verior mbane po te njejtin toponim dhe, simbas tyre, ka mundësi që, një ditë, shteti që tash quhet Republika e Maqedonis do të pretendojë se edhe ajo pjesë e greqis na përket, kjo pra, në mendjen e tyre, do ishte irridentizëm dhe rezik për konflikte në ardhmëri.

Nga këtu Greqija, “me arsye”, pretendon, që neve, ta ndryshojmë emrin e shtetit, sepse ajo qe ishte Maqedonija antike tash na qenka Greqija. Bile kujdes, simbas Grekëve, ata jan pasardhesit e “Aleksandrit të Madhë”, mbreteria e të cilit shtrihej shumë ma shumë se teritori i sotëm i greqis. Grekët e Ciprasit dhe Kociasit nuk po pretendojnë atë teritor të Maqedonis antike ta rikthejnë nën sundimin e tyre, së paku nuk shprehin zyrtarisht këtë ide, ndoshta sepse jan të vetëdijshëm se momentalishtë skan “kacik”për kësi pretendime. Sepse Maqedonia Aleksandrit gjeografikishtë prek në Stamboll, përfshirë gjysmën e Bulgaris, gjysmën e Greqis, gjysma e Shqipris si dhe teritorin e FYROM-it. Prej ketu pra ndëgjoni shpeshëher shqiptarë që thonë se ne jemi Maqedon, në një cfar mënyre ashtu edhe është, të gjithë shtetët prekim historikisht maqedonin antike, këtë nuk e mohon askush, por problemi është se, askush nuk e din se cfar gjuhe fliste Aleksandri i madh që ne shqiptaret e njohim si Leka i Madhë.

PROBLEMI filloji kur…

Problemi ka lindur (ndoshta si shumë her për hajgare) kur një popullat, që banonte dhe ende banon në qendër të maqedonis antike, ka filluar të vetëquhet popull Maqedon. Pak a shumë para njëqindë viteve kjo popullat flisnin një dialekte te Bugarishtës dhe ndyheshin ndryshe nga Bullgaret (i ngjanë situatës së sotme mes shqiptarve të Shqiprisë dhe atyre të Kosovës). Mandej gjeneratë pas gjenerate e kan forcuar bindjen se jan Maqedon duke promovuar histori të tyre, autonomi politike dhe duke krijuar lëvizje politike siq njihet VMRO-ja (Organizata e Brendshme Revolucionare e Maqedonis). Kjo ka ndodhur në momentin kur ende ishin teritoret nën autonomin e Osmanlive. Edhe një her po bëj një paragon mes VMRO-së për ta perceptuar situatën e atëhershme me atë të UCK së Kosovës, sepse një pjesë e popullit ishte nën diktaturen Jugosllave dhe pastaj Serbe, sepse nevoja është krijuar. Pra, Maqedonet per arsye të ngjajshme kan bër Revolucion, pra kundër Sulltanit. Asajkohe Bulgarëve, Grekëve, Shqiptarëve e Serbëve nuk u ka penguar ki revolucion sepse të gjithë e ndieshin si armik Sulltanin dhe ishin të përqendruar në clirimin e tyre, sepse këta vet nuk ishin shtete të pavarura. Kjo indiferenc apo tolerance ndaj VMRO ka ndodhë sepse i kan kosideruar si nje pakic qe po bën zhurmë dhe pa kurrfar rreziku per askënd. Problemi u trash kur Osmanlit u terhoqen dhe u krijuan shtete të reja ne Ballkan. Kësaj radhe të ashtuquajterit Maqedon u gjeten në mes 4 kombeve të vjetera. Do thosha, vet e lypen vet e gjetën problemin. Ma vonë Sërbija, Bullgarija dhe Greqia i luftonin, kurse me Shqiptaret u konsideronin aleat mes veti. Edhe pse nuk kishin zgjidhje tjeter, as VMRO-ja as Ballistet nuk kishin shtet të pavarur. Më 1913 fuqit e mdhaja e krijuan Shqiprin e sodit kurse nje pjese tjetër që quheshin Ballist bashke me VMRO-cit sinkronizonin luftat kunder tre shteteve te reja, te uritur, dhe keshtu e ndan placken mes veti Greqia Bullgaria e Serbija. Natyrishte me ndihmen e fuqive te mdhaja qe pas Osmanlive moren ne dore keta teritore dhe benen harta te cuditshme, prej Luftes Parë boterore, her Vardaska, her Juzhna Serbija,her Bugarska, her Italia, Her Gjermania, keshtu VMRO-ja e Ballistet nuk u perparojshin dot, deri kur mbaroj Lufta e Dyt Boterore ku nje harte krejte re, e quajtur Jugosllavi e pergaditur ne kuzhinat e fuqive te mdhaja iu dorzua në dorë Shokut Tito, ku brenda kesaj Harte pos tjerash, të gjithë e dim, u krijua Republika Popullore e Maqedonis.

Prej vitit 1944-1947 identiteti i të gjithëve ishte Maqedonca.

Ne vitin 1944 nëse nuk gaboj, Tito, Republiken e Maqedonis e quajti POPULLORE. Kujdes, ka një detal shumë të rëndësishëm ku pak analist ndalen dhe shpjegojnë, unë insistojë në këtë detal, Tito e quajti Republika POPULLORE e Maqedonis ku identiteti i gjithe atyre qe banonin ishin Maqedonci. Pra edhe në Shqipfolësit ishim Maqedonca të barabartë me të gjithë të tjerët që banonin në maqedoni, prej asaj kohe neve, në shqipri na quajnë maqedonca (dhe kur Ever Hoxha i “mbylli” shqiptarët ata kan mbetur ende me këtë identitet për neve shqipfolsit, për fat të keq edhe shumë këndej kufirit mendojn se jemi maqedonca, këtë e kam ndegjuar edhe nga historian shqipëfolës, tragjike për mua) Kujdes, në vitin 1944 ende nuk kishim etnin dhe gjuhen që sot e njohim si gjuhë dhe popull Maqedon, Problemi (për ne shqipfolësit) u trash ne vitin 1947 kur Tito e zyrtarizoj gjuhen e VMRO-s dhe u regjistrua ne Organizaten Kombeve te Bashkuara me von si gjuhë Maqedone. Tash e njohur Boterishtë.

Pas këtij gjesti “shoku” Tito pretendonte qe Republika Popullore e Maqedonis (në kuader të RSFJ-ës) të shtrihet deri ne detin e Selanikut, me preteks se deri atje jetojnë popull maqedon. Dhe pas shumë luftimesh dhe viktimave, kesaj radhe të gjithë të përkatesis së popullatës se vetëshpallur Maqedon (VMRO), u stabilizuan kufijt qe kemi sot mes Greqis dhe R.Maqedonis atëher të Jugosllavis. 1947/49 mbaroi lufta me greqin. Maqedonet fituan Statusin Popull dhe gjuhe te tyre Zyrtare. Greqia më nuk mundej të përzihej në punet e mbrendshme të Jugosllavis dhe të pretendonte se nuk egziston komb e gjuhe maqedone. Kete pretendim e shpalli menjeher pasi Jugosllavija u shkatërrua në vitin 1992. Dhe ja tash, jemi pik prej fillimit. Ka, apo ska Komb maqedon? Pyesin greket, pergjigjen Maqedonet se kjo nuk diskutohet. Populli maqedon egziston dhe ka leshuar rrenjat, edhe une e mendoj se kjo nuk shkulet dhe greket duhet ta pranojne realitetin e krijuar ne 100 vite. Eshte dashtur para 100 viteve te sqarohet kur eshte marrurr rruga e re nga VMRO-cit “per hajgare ndoshta”!

Mesa duket nga negocijatat edhe jan akorduar mes veti Maqedonet e Grekët per problemin e gjuhës dhe identitetit. Kjo për cudi, ajo që dukej problem nuk doli Problem. Problem po del me Emrin e Shtetit. Derisa Maqedonet kan gjuhen dhe identifikohen me të, pretendojnë edhe shteti tè quhet Maqedoni qoftë edhe me ndonji bishtë sa për të mashtrime të tjerët.

UNE KAM PYETJEN PREJ NJE MILION DOLLARESH;

NE SHQIPFOLESIT CKA DHE KU KEMI MBETUR, CILI ESHTE IDENTITETI YNE, POSAQERISHTE CILI DO TE JET, NE ARDHEMERI?

KJO ISHTE PYETJA PER ZOTIN ZOREN ZAEV dhe negocjatoret e tij.

Zoti Zoran Zaev fillimishtë nuk mundem të mos të i bëj të gjitha komplmentet e mia për shkathtesit diplomatike, organizzative, administruese si dhe aftesit negociuse. Sigurishte qe e keni pergaditur mirë strategjin ndaj greqis dhe keni përgaditur një grup ekspertësh për të neguciur dhe për të mbrojtur me të drejtë, mendoj unë, identitetin e juaj dhe gjuhën e juaj maqedone dhe mendoj se do ja dilni dhe për këtë nuk duhet të ndryshohet kushtetuta.

Por Zoti Kryeminister, unë si qytetare i këti shteti Ju Respektoj si kryeminister i yni dhe nuk bën dryshe, por ama, ka një por ama: Pasi keni siguruar gjuhën dhe identitetin e juaj a po’ mendoni për popujtë tjer në ketë shtet?

Zoti Kryeminster bëre një telefonat dhe thuaji negociatoreve shteti jon pretendonte të jetoj shumë gjatë e kjo mundet vetëm nëse e bëjmë si Zvicerra. Shtet multietnik.

Emri i shtetit nuk mundet të mos reflektoj realtetin e perberjes se Maqedonis se sotme.

E dij se kjo jave eshte kyce dhe vendimtare dhe ka mundesi te elaborohet dhe te pranohet nje emer qe te gjithe qytetaret e Maqedonis se sotme te ndihen te barabarte. Pse po a them kete Juve?

Po percjelli situaten dhe levizjet politike qe po beni dhe nuk po me binde nje fakte Zoti kryeminister, (me fal per skepticizmin tim, shpresoj qe ne funde te jem gabuar):

1. Pse po pretendon dhe po i joshë partit shqiptare për të i futur ne qeveri. Sikur ke nevoj për të aprovuar dicka që nuk shkon ne dobi te shqipëfolësve dhe kështu tu mbes faji partive shqiptare, nuk po me duket korrekte kjo loj, thash shpresoj te jem i gabuar!

2. Pse keni deklaruar se ja vlen edhe të flijohet politikisht për emrin…kush mendon se do të flijohet? Shpresoj mos të flijohet populli, këtu sinqerishte po mendoj për gjithe popullin e maqedonis !

3. Për të bër shumicë parlamentare dhe për të pasur një përkrahje masive në një referendum eventual për cështjen e emrit ju mjafton VMRO-ja, apo s’është kështu? Cka ju duan shqiptarët?

Më lejoni një propozim

Emri NEUTRAL zgjidhë problemet e të gjithëve.

Pranoni nje Emer neutral pa perfshirjen e fjales maqedoni, sepse një zgjidhje e sforcuar doket zgjidhje, por ne një kohe shumë të shkutër Shqiptarëve ju del gjumi, kur të arrinë momenti me ndrrue dokumentat personale e hetojn se nuk i pershtatet identiteti dhe e hetojne se zgjidhja qenka e gabushme dhe do të ket mospajtime dhe kështu vetëm do te shtyhet problemin deri në nje date tjeter. Me kete shtyhen edhe te gjitha agjendat kombetare e nderkombetare.

Mendoj se nuk deshironi këtë?

DËSHIR

Zoti Zaev,

më plotëso një dëshir të madhe mua dhe gjithë qytetarve të këtij shtetit, që nuk po e dimë si do te emrohet: “mvaret mga emri i ri i shtetit qe une te jem apo mos te jem tifoz i skuadres se shtetit tim”.jemi 1 milion jo maqedon që po presim cka po vendosni ju! Hajr inshallah!

Ali Ibraimi 22.04.2018

E Tmerrshme, Nxënësi në shkollën ‘Migjeni’ nën ndikimin e substancave narkotike i terrorizon me thikë nxënësit tjerë

Në raportin e policisë thuhet se dje rrethë orës 17.00, personi me iniciale Z.S. 64 vjeçar, i punësuar si mësues në Shkollën fillore ,,Bratsvo Migjeni,, në Tetovë, ka paraqitur në policinë e Tetvosë  se në afërsi të kontejnerëve për mbeturina, në shkollë ka gjetur një thikë xhepi. Sipas tregimit të tij, thikën paraprakisht e ka hudhur një nxënës, i cili është vërejtur nga nxënësit tjerë, nëpër korridorë  të shkollës duke e mbajtur në dorë.

Por <Pa Censurë> mëson nga burime anonime se nxënësi 15 vjeçarë, që ka mbajtur në dorë këtë thikë, ka qenë në ndikim të substancave narkotike dhe i njëjti me atë thikë ka terrorizuar nxënësit tjerë, duke u turur t’i sulmojë.

Policia ka gjetur thikën e cila është fotodokumentuar, dhe me vërtetim është marë. Policia po punon në zbardhjen e plotë të këtij rastit.

Urko deklaron në gjykatë: Nga xhami i mercedesit të vjetër më janë prishur sytë

Dejan Mitrevski-Urko ish shef i sigurimit të Nikolla Gruevskit, i cili akuzohet nga PSP-ja se në menyrë joligjore ka ndikuar në blerjen e mercedesit me vlerë 600.000 euro sot ka dëshmuar në gjykatë në lëndën “Tanku”.

“Kishim probleme me xhamin e përparmë. Filloi të na krijohet dioptri. Deri sa ishim ulur me shoferin gjatë vozitjeve të gjata kishim edhe kokëdhimbje. Kam bërë thirje në fabrikë dhe ata më thanë se xhami i përparmë i veturës së vjetër të blinduar ka dalë jashtë funksionit dhe nuk ka të ri. Kam shkuar te mjeku i syve dhe kisha dëmtime ne sy”. ka deklaruar Urko i cili tregoi se ende punon në MPB.

Sipas tij vetura e vjetër kishte shumë probleme dhe njëherë si shkak i një pjesë e të prishur të veturës janë ndeshur në një shtyllë në Veles. Urko ka thënë se çdoherë e kishte paralajmëruar Gruevskin për rreziqet nga vetura e vjetër dhe se duhet ta blejë një të re mirëpo Gruevski nuk kishte pranuar.

Për këtë lëndë nga PSP deklaruan: Në asnjëherë nuk kemi thëne se duhet apo nuk duhet të kemi vetura të reja për VIP persona, por akuzojmë se blerja e këtij Mercedesit është jashligjore dhe nuk i plotëson kushtet e parapara me ligj.

MATOSHI: Aliu e dinte, ministri rrinte në shtëpi? Talati e Veseli komunikim të pareshtur me Trajkon e njëri ja tha Himnit?

27 prilli i 2017 sigurisht që do të mbahet mend dhe do të jetë ngjarje themeltare e shtetit të Maqedonisë në historinë shtetformuese të saj.

Në këtë datë u dalluan heronjtë e fjalës së dhënë dhe qyqarët bashkë me përfituesit në kurriz të popullit shkruan Matoshi për shigjeta.net

Më 27 prill u gjakos Parlamenti i Maqedonisë. Goditjen e linçimit politik dhe fizik e mori lideri i Aleancës për Shqiptarët dhe deputet në parlamentin e Maqedonisë Ziadin Sela. E gjithë kjo ngjarje u motivua për t’ja zgjatur jetën një pushteti me vlera putiniste ku si protagonist kishte VMRO-nëdhe BDI-në njofton shigjeta.net

Ndikimi Rus në Ballkan sigurisht se i krijon një teren të përshtatshëm diplomatik Rusisë në arenën ndërkombëtare. Projekti Rus sigurisht që i ka dhe “argatët” e vet në jetën politike të Ballkanit dhe në Maqedoni.

Deshifrimi i politik pro-rus ndodhi me 27 Prill. Prezenca e Zhivadinoviçit antar i shërbimit sekret Serb ku si logjistik kishte shërbimin sekret maqedonas në krye me Mihajllkovin e misioni i tyre ishte të destabilizojë Maqedoninë dhe rajonin ku reagimet e ministrisë së jashtme Ruse vërtetojnë skenarët e përgatitur të kohës.

Eshtabilishmenti i partive politike shqiptare sa është i kontrollueshëm nga shërbimet sekret? Sigurisht që ndikimi i shërbimeve sekrete tani më vërehet se ka ndikim dhe menaxhon me partitë shqiptare në Maqedoni. Nëse përshkruajmë ndodhitë e 27 Prillit do të vërejmë se nga 23 deputet shqiptare u godit Ziadin Sela!? Shtrohet pyetja pse jo Talat Xhafer?, që u zgjodh Kryetar Kuvendi, pse jo deputeti Muahmet Zeqiri i cili shante VMRO-në çdo emision apo Ejup Halimi si ish UÇK?

Por kishte nga deputet shqiptare që bënin selfie e gojën vesh e vesh duke buzëqeshur me djalin e Miahajllkovit. Nëse analizojmë rrolin e partive tona, konkluzionet e ndonjë punimi shkencorë apo magjistrature për 27 Prillin protagonistët si Ali Ameti i cili ka patur informacion se ngjarjace përgjakshme e 27 Prillit do të ndodhë dhe nuk ka shkuar në parlament, si ministri Nuhiu i cili në ketë rast tragjik ka qëndruat në fshatin e tij në Sllatinë të Tetovës apo komunikimi i Talatit dhe Veselit me Trajkon, konkluzionet do të vërtetoheshin se kanë marrë urdhër nga dikush se ku dhe çfarë të bëjnë me 27 Pril!?

Aleanca për Shqiptaret si subjekt politik që artikulon idenë Amerikane për demokraci ku themeltare të veprimit politik i ka promovimin e vlerave demokratike ku bazohet mbi Individualitetin, Lirinë dhe Barazinë që duhet të japin jetë demokracisë në tre pushtetet Parlament, Qeveri dhe Drejtësi ku do të reflektojë në rritjen e cilësisë në jetën socio ekonomike e arsimore dhe shëndetësore në Maqedoni. Aleanca për Shqiptarët do të sulmohet pamëshirshëm në vazhdimsi nga shërbimet dashakeqe.

Aleanca për Shqiptaret po rritet çdo ditë me përkrahje dhe kjo po i tremb qarqet antishqiptare të cilat punojnë natë e ditë që të copëzojnë politiken shqiptare në Maqedoni/shigjeta.net/

Nga Ruzhdi Matoshi për shigjeta.net

Emmanuel Macron në Shtetet e Bashkuara: Detajet e darkës shtetërore të martën

Marrë nga gazeta franceze “Le Figaro“

Përktheu:Dr. Diana Skrapari/Pedagoge dhe Zv. Shefe e Departamentit të së Drejtës Publike të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë

Presidenti i Republikës dhe gruaja e tij u pritën të martën mbrëma në Shtëpinë e Bardhë për darkën e parë shtetërore të epokës së Trump. Një ngjarje që shkeli në shumë mënyra traditën.

Emmanuel Macron në Shtetet e Bashkuara, akt 2. Presidenti francez fillon këtë të martën ditën e dytë të vizitës së tij shtetërore në vendin e Uncle Sam. Lufta Iraniane bërthamore dhe tregtare me Kinën do të diskutohet gjerësisht nga të dyja palët. Kryetarët e Shteteve. Është për Emmanuel Macron që të provojë marrëveshjen e tij me Donald Trump dhe, pse jo, të përkul pozicionin e tij për tema të caktuara. Një intervistë në Zyrën Ovale, një drekë në Departamentin e Shtetit, një takim me CEO-të francez dhe amerikan dhe një vizitë në Varrezat e Arlingtonit ishin planifikuar.

Kjo ditë e bisedimeve diplomatike do të përfundojë me një darkë shtetërore të shumëpritur në Shtëpinë e Bardhë. Duke u nisur nga tradita, Donald Trump ka ftuar shumë pak anëtarë të Kongresit dhe asnjë përfaqësues të shtypit. Më shumë se njëqind njerëz duhet të marrin pjesë në këtë vakt zyrtar, me tone të pranverës dhe me menunë shumë amerikane, të cilat Shtëpia e Bardhë i detajon në një deklaratë. Me anë të krahasimit, Le Point kujton se “më shumë se 350 vetë u ftuan” në darkën e shtetit të organizuar në nder të François Hollande në vitin 2014.

Kodi ngjyrë i zgjedhur nga Melania Trump është “krem dhe ari” për këtë mbrëmje në dhomën e ngrënies së shtetit, që ndodhet në katin përdhesë të Shtëpisë së Bardhë, në anën perëndimore. Enë gatimi janë prej porcelani dhe datojnë nga presidencat e Bill Clinton dhe George W. Bush. Takëmet Tiffany dhe S. Kirk dhe Sons, vijnë nga koleksioni i Shtëpisë së Bardhë.

Byrek me djathë dhie dhe qengji pashkë

Më shumë se 2500 bizele të ëmbëla dhe një mijë vjollca do të vendosen në dhomë, ndërsa salla e hyrjes është zbuluruar me 1200 degë të qershisë. Orkestra e Operës së Shtetit të Uashingtonit është përgjegjëse për argëtimin muzikor. Drejtuesja Cristeta Comerford paraqet një “vitrinë të kuzhinës dhe traditave më të mira amerikane, me nuanca të ndikimit francez”.

Si një meze, mysafirët do të kenë një byrek me djathë dhie me konfiti domate,përzierje me biskota qumështi dhe marule të rinj të ngjyrosur. Perimet vijnë nga kopshti i kuzhinës në Shtëpinë e Bardhë. Pjatët do të ofrojnë koteletat e qingjit e pashkëve të shoqëruar nga një jambalaya oriz i artë nga Caroline, i gatuar në traditën e New Orleans me specialitete Cajun – selino, speca dhe qepë- dhe qepë të vogla të zgarës. Një byrek nektarin me mjaltë nga Shtëpia e Bardhë dhe shërbyer me një krem akullore do të shërbehet si një ëmbëlsirë.

Edhe pse Donald Trump është i njohur se nuk pi alkool, ai ofron një përzgjedhje të verërave që “simbolizojnë miqësinë historike” midis dy vendeve që datojnë nga Revolucioni Amerikan. Në të bardhë, Domaine Serene Chardonnay “Evenstad Réserve” 2015, një varietet rrushi fillimisht nga Burgundy dhe rritur në Oregon. E kuqe është Domaine Drouhin Pinot Noir “Laurene” 2014, gjithashtu nga Oregoni. Për ëmbëlsirën, Shtëpia e Bardhë paraqet një Schramsberg gjysmë të thatë “Crémant”, “ëmbëlsia e saj delikate dhe zbukurimi i butë e bën atë një shoqërim të përsosur me një pite nektarine”.

SKANDALOZE: Lexoni se cilat kritere duhet t’i kene këshilltarët e posaçëm që do e këshillojnë Kryeministrin e vendit! (FOTO)

Është e çuditshme të kuptohet se pse një jurist duhet të zgjidhet këshilltarë i posaçëm për Rini dhe Sport. Ndërsa të analizojmë kriteret që duhet t’i plotësojë këshilltari i posaçëm për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit është edhe më qesharake, i njëjti duhet/mund të jetë ekonomist.

Teksa vazhdojmë duke analizuar këtë “shpallje publike”, me këshilltarin për Transporti dhe Lidhje, ku në këtë pozicion duhet të jetë një artist. Irronike por e vërtetë. Për më tepër hapeni linkun e Qeverisë dhe shihni kriteret!
A na le kjo të kuptojmë se si në çdo konkurs tjetër për punësim edhe këtu kandidatët që do të përzgjidhen janë të përcaktuar para hapjes së konkursit?!

Urko u paraqit në gjykatë, dëshmon për mercedesin

Ish shefi i sigurimit të Nikola Gruevski, Dejan Mitrovski Urko, arriti në Gjykatën Penale në Shkup këtë mëngjes për të dëshmuar për blerjen e Mercedesit.

Ai duhej të paraqitej edhe në gjykimet e mëparshme. Gjyqtari u’a bëri me dije avokatëve të Gruevskit që t’i kërkonin atij të vijë me telefon, por ata nuk arritën ta kontaktojnë. Gjykatësi tha nëse nuk do të vije sot, atëherë do ta heqë atë nga lista e dëshmitarëve.

Përveç Urkos edhe Zoran Vasilevski u shfaq në seancën e sotme, ai nuk u paraqit në seancën e mëparshme për shkak se ishte në njëvizitë zyrtare.

Sot, ekspertët duhet të dëshmojnë dhe lexojnë raportin e tyre. Pastaj, respektohet mbrojtja e provave me shkrim.

Në dy seancat e mëparshme në gjykatë, gjithsej 19 persona u pyetën nga Gruevski dhe avokatët e tij. Të gjithë ishin pjesë e ekipit të sigurisë në kohën kur ai ishte kryeministër dhe të gjithë e theksuan gjendjen e dobët të Mercedes-it pdhe nevojën për të blerë një makinë të re.

Përveç Gruevskit, akuzohet edhe ish ndihmësministri i Ministrisë së Brendshme, Gjoko Popovski dhe ish-ministrja Gordana Jankulovska.

Ermira është martuar me një shqiptar të ISIS-it nga Maqedonia, tani kërkon ndihmë të kthehet mbrapa (Video)

Ermira është martuar me një shqiptar të ISIS-it nga Maqedonia, tani kërkon ndihmë të kthehet mbrapa (Video)

Hera e fundit që foli me motrën e tij është para dy dite. Arton Sekiraqa nuk e di a do të ketë mundësi të bisedojë sërish me Ermirën, e cila ndodhet në një kamp të ISIS”it në Siri.

Motra, në telefonatën e fundit, i ka treguar Artonit për rrezikun që e pret atë brenda këtij kampi ku janë të mbyllur 8 mijë vetë; kryesisht gra dhe fëmijë.

“Ngom, nesër vjen një njeri e kam emrin Harun. Ka me i lexu ni letër me emra. Nuk e di a e kom emrin aty a jo. Nëse e kem na marrin na qojn dika se di ku. Unë shpejt të kallxoj ty”.

Tashmë një jave në kampin ku Ermira po mbahet me dy fëmijët e saj, pjesëtarë të ISIS po i marrin gratë dhe po ua shesin pjesëtarëve në zonën e luftës.

14 gra, sipas Ermirës, tashmë u larguan me forcë, e në listën tjetër të njëjtin fat mund ta ketë edhe Ermira.

Ermira nga Prishtina, ishte nisur për në Siri para katër vitesh me bashkëshortin e saj, i cili tashmë është vrarë gjatë luftimeve kurse ajo është martuar me një shqiptar nga Maqedonia për fatin e të cilit nuk dihet.

Shpresa e vetme për familjen Sekiraqa nga Prishtina ka mbetur ndihma nga shteti i Kosovës.

Ka tre muaj kur Artoni ju është drejtuar me një kërkesë.

Sekirqa po mundohet në çdo formë ta kthej motrën e tij në Kosovë e cila po jeton tmerrin bashkë me dy fëmijët e saj; Ismailin 3 vjeç dhe Ibrahimin 6 muajsh.

Në këtë kamp përveç Ermirës janë edhe 3 gra tjera nga Kosova. Njëri nga Gjilani një nga Prireni dhe një tjetër nga Mitrovica me nga dy fëmijë secila.

Ministria e jashtme nuk ka dhënë asnjë përgjigje për T7 se a ka bërë diçka lidhur me kërkesën e familjes Sekiraqa.

Ndërkohë çdo ditë e qëndrimit të Ermirës në këtë kamp është rrezik për të dhe femrat që jetojnë aty.

Federata maqedonase nuk e ‘kapërdin’ triumfin e Shkëndijës, ofendon shqiptarët – klubi shqiptar pret kërkimfalje

Federata maqedonase nuk e ‘kapërdin’ triumfin e Shkëndijës, ofendon shqiptarët – klubi shqiptar pret kërkimfalje

Fenomeni i racizmit ndaj shqiptarëve ka dalë sërish në pah në Maqedoni, por këtë herë ka prekur futbollin. Vetëm pak orë pasi Shkëndija siguroi matematikisht titullin kampion në vend, 7 javë larg fundit të kampionatit, duke dominuar dhe nxjerrë jashtë çdo objektivi Vardarin, maqedonasit nuk e kanë kapërdirë aspak këtë fakt.

Ka qenë vetë zëvendës presidenti i Federatës maqedonase të Futbollit, Zllatko Andonovski, që në një emision sportiv, ka ngacmuar në mënyrë tendencioze dy futbollistë të Shkëndijës, madje në një moment ka përdorur edhe fjalën “Indianci”, duke iu referuar shqiptarëve në këtë vend si indianë, ashtu si një ish ministre e qeverisë së Gruevskit, para pak vitesh.

Vetë klubi i Shkëndijës ka mbajtur një qëndrim të ashpër në një reagim zyrtar dhe ka kërkuar që vetë institucioni të marrë masa për t’i kërkuar falje Shkëndijës dhe shqiptarëve, për atë fjalor dhe sjellje të papërshtatshme, për më tepër nga një zyrtar që ka për detyrë organizimin e mbarëvajtjes së sportit në këtë shtet.

Klubi nga Tetova ka kërcënuar se kapiteni dhe trajneri i Shkëndijës nuk do të pranojnë të ulen në një tavolinë me Andonovskin, në konferencën e përbashkët për shtyp, para finales së Kupës, nëse zyrtari i Federatës Maqedonase nuk kërkon më parë falje. Kujtojmë që finalja e Kupës do të luhet më 23 Maj, në qytetin e Strumicës, një tjetër zgjidhje e diskutueshme e Federatës Maqedonase të Futbollit, që organizon eventin në qytetin më të largët me shqiptarët, për të ndikuar në prezencën e tyre në stadium.

Ja reagimi i plotë i Shkëndijës:

KF Shkëndija është duke shkruar faqe të re të lavdishme të historisë së saj, pasi tanimë siguruam titullin e kampionit dhe jemi në finale të Kupës së Maqedonisë. Jemi të vetëdijshëm se sukseset tona nuk mund të pranohen me kënaqësi nga të gjithë dhe shohim qartë se si media të caktuara kërkojnë suksesin ta hijezojnë në mënyra të ndryshme. Asnjëherë nuk e kemi bërë dhe as që duam të merremi me ata që na kanë si ‘therrë në sy’, mirëpo në të njejtën kohë nuk do të tolerojmë në asnjë mënyrë askush të na ofendojë neve si klub dhe shqiptarët si komb.

Aryseja e këtij reagimi është emisioni i fundit “Shtëpia e Futbollit” (22.04.2018) që prodhohet nga FFM, udhëhiqet nga zëdhënesi i federatës, Zllatko Andonovski dhe transmetohet në TV 24.

Është e patolerueshme që në ditën kur Shkëndija matematikisht siguron titullin e kampionit, për Andonovskin (mbase edhe për porositësit e tij) më me rëndësi janë tema tjera, duke vënduar mysafirët (futbollistët e Shkëndijës, Bllagoja Todorovski dhe Kostadin Zahov) në pozitë sikur qëndrojnë ulur para gjykatësit dhe presin vendimin për dënim, me të drejta të kufizuara të mendimit të tyre. Ende nuk mundemi të kuptojmë arsyen e ‘shfaqjes’ së tillë dhe pozitën në të cilën Andonovski vuri veten, FFM-në dhe lojtarët tanë? Duke gjykuar ashpër tekstualisht secilën pyetje të moderatorit nacionalist, e që thuajse asnjëra nuk kishte lidhje me titullin e fituar nga Shkëndija, pyesim publikisht Federatën e futbollit të Maqedonisë dhe vetë Andonovskin se kujt i drejtohet me shprehjen ‘indianci’? Pyetemi publikisht pse emisioni i fundit skandaloz ende nuk është publikuar në kanalin zyrtar në YouTube?

Si mund FFM të lejojë një njeri të pakulturuar dhe me intelegjencë aq të cekur të shfaqet publikisht në mënyrë skandaloze, madje duke përdorur shprehje të ‘shpikura’ nga Qeveria paraprake e Maqedonisë e që e dimë se çfarë fundi sollën?! A haron FFM dhe Andonovski se nga tabori i Shkëndijës marrin reprezentues në të gjitha përfaqësueset e vendit? Me cilën logjikë FFM dhe Andonovski mendojnë të organizojnë konferencën për shtyp para finales së Kupës ndërmjet Shkëndijës dhe Pelisterit? Me sa fytyrë Andonovski mendon të ulet në një tavolinë me trajnerin dhe kapitenin tonë, kur të njejtën i ofendon publikisht duke tentuar të mbrojë diçka që nuk mbrohet?

Ne si KF Shkëndija që në këtë moment publikisht bëjmë me dije se asnjë përfaqësues i skuadrës tonë nuk do të ulet asnjëherë më në krah të Andonovskit dhe tani FFM le të mendojë se si do të zgjidhë këtë situatë!

FFM dhe Andonovski detyrohen falje publike ndaj mysafirëve në emision, Bllagoja Todorovski e Kostadin Zahov, si dhe KF Shkëndija dhe gjithë shqiptarëve.

Nuk do të ecim kurrë përpara deri sa nuk gjejmë sinqeritet në veten tonë, pasi FFM gjithë kohë aludon se angazhohet për eliminim të nacionalizmit, ndërsa lejon që vetë të punësuarit në federatë të prodhojnë atë.

Ja 13 këshilltarët special të kryeministrit Zaev, në mesin e tyre edhe një shqiptar

Ja 13 këshilltarët special të kryeministrit Zaev, në mesin e tyre edhe një shqiptar

Kryeministri Zoran Zaev si duke ja ka kaluar edhe homologut të tij kosovar Ramush Haradinaj për angazhimin e këshilltarëve, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Ai ka angazhuar plotë 13 këshilltarë, të cilët kanë marrë zotimin ta këshillojnë për cështje të ndryshme, duke filluar nga punët e brendshme, të jashtme, arsim, kulturë, bujqësi e shumë sfera tjera.

Ajo që duket e cuditshme është faktin se në listën prej 13 këshilltarëve figurë vetëm një shqiptar. Ai është Fatmir Bytyqi i cili e këshillon Zaevin rreth marrëveshjes së Ohrit. (INA)

Diogardi : Ja ku është dallimi me Ali Ahmetit dhe Arben Xhaferit

Diogardi : Ja ku është dallimi me Ali Ahmetit dhe Arben Xhaferit

Ish-anëtari i Kongresit Amerikan, Jozef Diugardi ka tëhequr vërejtjen për zgjerimin e ndikimit rus në Ballkan. Në një intervistë dhënë për revistën Shenja, Diugardi ka shpjeguar tentativën historike të Rusisë që të ndikojë në Ballkan nëpërmjet Serbisë dhe shteteve të tjera, por megjithatë e kujtoi se SHBA-të asnjëherë nuk kanë hequr dorë nga miqësia me Ballkanin dhe këtë gjë nuk do ta bëjnë as tani kur Rusia dëshiron të ndërhyjë.

JOSEPH DIOGUARDI, ISH-ANËTAR I KONGRESIT AMERIKAN

“Rusia vazhdon të përpiqet për të futur këmbët në Ballkan dhe nuk ka dyshim se serbët po punojnë me rusët. Çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë se duhet të jemi vigjilentë dhe duhet të mbajmë seanca çdo vit, për t’ia kujtuar këtë gjë Departamentit të Shtetit dhe Kongresin, se nëse nuk e vazhdojmë atë që kemi filluar, Rusia do ta mbushë vakuumin. Nuk është luftë, nuk po përdoren armë, por po u tregojmë atyre se nuk tërhiqemi. Njësoj si kur shkuam me Lantos-in në Prishtinë për t’i treguar Millosheviqit se ne do të vëzhgojmë gjithçka që bën ti. E njëjta gjë edhe me Ramiz Alinë. Të njëjtën gjë duhet ta bëjmë çdo vit edhe në Ballkan në lidhje me Rusinë, për t’i thënë Rusisë se as duhet ta mendojë të bëjë diçka atje”

Diugardi rikujtoi rrethanat politike mbi të cilat u ndërtua Maqedonia dhe rolin e politikanëve shqiptarë në Maqedoni. Për Diugardin, vetëm Arbër Xhaferi ka mbajtur gjallë lidhjet e shqiptarëve të Maqedonisë me kongresmenët dhe politikëbërësit e tjerë ndërsa pasi ai ndërroi jetë, kjo lidhje thuajse është shkëputur.

JOSEPH DIOGUARDI-N, ISH-ANËTAR I KONGRESIT AMERIKAN

“Doli në skenë, Ali Ahmeti, i cili mendon se është si Xhaferi. Por, ai nuk është. Ai e ndërpreu gjithë komunikimin me mua, me Shirley-n dhe me Ligën tonë. Ai po punonte me një grup tjetër të paligjshëm, që tani nuk është më në Uashington dhe e gjitha kjo vetëm sepse ai donte ta shihte veten të ngjitej lart dhe unë jam i sigurt se ai është bërë shumë i pasur, si shqiptarët e tjerë në Ballkan, që themelojnë parti e pastaj bëjnë biznes me serbët e sllavët. Prandaj nevojitet decentralizimi i mirëfilltë në Maqedoni. Pas gjuhës, kjo është gjëja më e rëndësishme tani. Na duhet decentralizimi, sepse shqiptarët duhet ta kontrollojnë buxhetin e tyre, në mënyrë që t’i arsimojnë si duhet fëmijët e tyre e të tjera. Kjo, gjatë këtyre viteve, nuk ndodhi me Ali Ahmetin. Shkuan dëm 15 vjet me të”

Diugardi beson se Ligji për Gjuhët doemos duhet të hyjë në fuqi pasi në të kundërtën, do shkaktohen trazira serioze. Ai kujtoi se një popull si ai shqiptar me 6 parti politike, 4 universitete në gjuhën shqipe, pesë kanale televizive, 30 mijë të punësuar në administratë publike dhe gjithë institucionet e tjera në shtet nuk mund të jetë kaq i dobët politikisht, në qoftë se e përfaqësojnë njerëzit e duhur. Diugardi sygjeron që shqiptarët të bëjnë protesta të vazhdueshme, por të qeta në mënyrë që t’ia bëjnë me dije shtetin për rolin e tyre në formësimin e shtetit të Maqedonisë.

7 pika për të zgjidhur çështjen shqiptare në Maqedoni

7 pika për të zgjidhur çështjen shqiptare në Maqedoni

Një grup intelektualësh shqiptarë në Maqedoni kanë nisur të firmosin një memorandum me shtatë pika, ku mes kërkesave është ndryshimi i Kushtetutës së vendit, thirrja që interesat e shqiptarëve të mos mbahen peng i “stabilitetit dhe paqes” dhe integrimi kombëtar si prioritet edhe para BE-së.

Intelektualët firmëtarë të këtij memorandumi japin fillimisht arsyet që i shtynë për të dalë me këto shtatë kërkesa. Së pari rendisin krizën e thellë dhe të gjithanshme në të cilën ndodhen shqiptarët në Maqedoni, nëpërkëmbjen e vazhdueshme që u bëhet dhe përjashtimi nga vendimarrjet për çështje të rëndësishme për të ardhmen e vendit.

Pika e parë e memorandumit kërkon ndryshimin e Kushtetutës për t’iu përshtatur realitetit të një shoqërie multietnike.

“E konsiderojmë si të domosdoshme ndryshimin e Kushtetutës ekzistuese, si jodetyruese dhe për shqiptarët për vetë faktin se përcakton IRJM si “shtet kombëtar i sllavo-maqedonasve” ku jetojnë edhe bashkësitë e tjera etnike, në mesin e të cilëve janë dhe shqiptarët”, thuhet aty.

Intelektualët shqiptarë përjashtojnë çdo formë referendumi nën këtë Kushtetutë.

“E konsiderojmë ndryshimin e kushtetutës dhe rregullimit shtetëror nga ai unitar në federativ, apo konfederativ si të vetmen garanci për realizimin e të drejtave kolektive të shqiptarëve si: përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe, i simboleve kombëtare, ndarja e drejtë e buxhetit, arsimi i mirëfilltë, jetë kulturore të denjë, shtrirja e administratës në shërbim të çdo qytetari shqiptar. E denoncojmë si të pavlerë, abuzues, të rrezikshëm çdo lloj integrimi të shqiptarëve në pushtet pa u bërë ndryshimet e sipërpërmendura”, vijon e parë.

Në pikën e dytë konsiderohet si i domosdoshëm ndryshimi i emrit të Maqedonisë dhe kërkohet përfshirja e faktorit shqiptar në këtë proces.

“Gjykojmë se injorimi i të drejtave të shqiptarëve për të marrë pjesë në zgjidhjen e çështjes së emrit është shkelje flagrante e të drejtave të shqiptarëve. Çdo propozimi për emrin nga ana e përfaqësuesve shqiptarë në pushtet duhet t’i paraprijë një diskutimi publik. Çfarëdo emri që miratohet, ai, duhet të përkthehet në gjuhën dhe alfabetin shqip. Konsiderojmë se emri i vendit nuk duhet të ketë shtojca gjeografike dhe sllave. Emri i ardhshëm i IRJM të mos identifikohet me emrin e një etnie. Identiteti etno-centrik i shtetit për shqiptarët ka karakter pushtues. Të mos barazohet identiteti shtetëror me identitetin kombëtar të sllavo-maqedonasve. Shqiptarëve nuk u pengon identiteti i sllavomaqeonasve, por i pengon identifikimi i emrit të shtetit me emrin e etnisë”, vijojnë kërkesat e intelektualëve.

Pika e tretë i drejtohet klasës politike shqiptare në Maqedoni, Kosovë e Shqipëri.

“Theksojmë domosdoshmërinë e integrimin e shqiptarëve si komb si prioritar, para çdolloj integrimi tjetër, përfshirë dhe atë të në BE. Askush nuk ka të drejtë t’ua mohojë shqiptarëve të drejtën për integrimin e tyre si komb, duke u imponuar integrime të tjera, si zëvendësim, përfshirë këtu edhe BE. BE nuk është garanci për integrimin e shqiptarëve dhe eliminimin e kufijve mes tyre. Asgjë nuk justifikon copëzimin kulturor, arsimor, ekonomik të kombit, gjë që krijon vakuum, i cili me lehtësi plotësohet nga ndikime të huaja, të rrezikshme për identitetin e shqiptarëve në Maqedoni”, thuhet më tej.

Në pikën e katërt të memorandumit qortohen qëndrimet, sipas tyre, në dëm të interesave të shqiptarëve për hir të paqes dhe stabilitetit të rajonit.

“Të qenit faktor i rëndësishëm për rajonin duhet përkthyer në mundësi për avancim në pozitat negociuese, e jo si dobësi”, thonë intelektualët.

Në pikën pesë, memorandumi thotë se axhendat e shqiptarëve nuk mund të mbahen peng nga një grusht politikanësh shqiptarë të korruptuar.

“Përcaktimi i interesave të shqiptarëve, vendosja e objektivave, thurja e strategjive nuk mund të jetë ekskluzivitet i një njeriu ose i një grushti politikanësh të zgjedhur një herë në katër vite, në rrethana të diskutueshme. Ky proces duhet të jetë transparent dhe nxjerr në pah rolin e pazëvendësueshëm të grupimeve jopolitike, shoqërisë civile, diasporës, ekspertëve etj. Prandaj inkurajojmë përfshirjen dhe angazhimin e tyre në proceset aktuale politike, të rëndësishme për të ardhmen e shqiptarëve në IRJM e më gjerë”, deklarojnë intelektualët.

Në pikën gjashtë, intelektualët denoncojnë, sipas tyre, shantazhet që u bëhen politikanëve shqiptarë në Shkup me dosjet korruptive, të cilat pala maqedonase i përdor për t’i kontrolluar.

“I bëjmë thirrje kryeministrit sllavo-maqedon që të ndërpresë menjëherë keqpërdorimin e dosjeve kriminale për eksponentët e klasës politike shqiptare të përfshirë në afera korrupsioni dhe kriminaliteti, të cilat i shfrytëzon aktualisht për të kontrolluar forcat politike që përfaqësojnë shqiptarët dhe ato t’i publikojë para opinionit dhe t’ia dorëzojë sistemit të drejtësisë. Vazhdimi i korrupsionit, kriminalitetit, vrasjeve jo vetëm se nxjerrin në dritën e vërtetë klasën politike shqiptare në pushtet dhe jashtë tij, por edhe qasjen dhe qëllimet reale ndaj shqiptarëve të vetë kryeministri sllavo-maqedon”, thuhet në këtë pikë.

Në fund, memorandumi sjell Zvicrën si shembull që duhet të ndjekë Maqedonia.

“Konfederata zvicerane në aspektin e politikave linguistike është një “aparat i çuditshëm: shtatë milionë ba¬no¬rë flasin 4 gjuhë të ndryshme, me status të barabartë zyrtar: gjermanisht, frëngjisht, italisht dhe retoromanisht. Madje, dhe për emërtimin e vendit përdoret latinishtja Confoederatio Helvetica, në mënyrë që t’i iket favorizimit të njërës prej katër gjuhëve zyrtare të Zvicrës. Nga kjo zgjidhje linguistike, Zvicra e vogël asgjë nuk humbet ngaqë nuk ka një gjuhë zyrtare të vetme. E, nga ana tjetër, në Maqedoninë po ashtu të vogël, me 2.2 milionë banorë, ku së paku 1/3 e popullatës janë shqiptarë, ka një ligj vetëm për përdorimin e gjuhës maqedonase si gjuhë zyrtare në të gjithë territorin e shtetit, por nuk ka një ligj që edhe gjuhës shqipe t’i krijonte një status të tillë të barabartë”, deklarojnë intelektualët.

Memorandumi mbyllet më vendosmërinë e intelektualëve shqiptarë për të denoncuar politikat në dëm të shqiptarëve dhe gatishmëria për gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare të çështjes shqiptare në Maqedoni.

Qeveria promovon Programin për punësim

Qeveria promovon Programin për punësim

Ministria për Punë dhe Politikë Sociale, UNDP dhe Agjencia për Punësimi në Republikën e Maqedonisë sot do të promovojnë programin e punësimit për vitin 2018.

Në ngjarjen e paralajmëruar fjalim do të ketë kryeministri Zoran Zaev, ministri për Punë dhe Politikë Sociale, Mila Carovska, ambasadorja e Kombeve të Bashkuara në Maqedoni, Luiza Viton dhe drejtoresha e Agjencisë për Punësim, Biljana Jovanovska.

Për herë të parë një shqiptar udhëheq me delegacionin shtetëror në Samit të Kryeministrave

Për herë të parë një shqiptar udhëheq me delegacionin shtetëror në Samit të Kryeministrave

Zv/Kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, merr pjesë në Samitin e shefave të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (PBEJL), e cila mbahet në Bërdo pran Kranjit, Slloveni, ku temat kryesore do të jenë sfidat dhe mundësitë për avancimin e bashkëpunimit të ndërsjellë.

Osmani është shqiptari i parë nga Maqedonia i cili do të udhëheq këtë samit.

Procesi i Bashkëpunimit të Evropës Juglindore është iniciativë e bashkëpunimit rajonal ku krahas Maqedonisë anëtarë janë: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Bulgaria, Greqia, Moldavia, Rumania, Serbia, Turqia, Kroacia, Mali i Zi dhe Kosova.

Zëdhënësat shqiptar në MPB nën hijen e Maqedonasve (FOTO)

Zv.ministri i punëve të mbrendshme me 8 Mars postoj në profilin e tij privat pozicionet e avansimit për shpërblim me rastin e festës së gruas ku avansoi 6 vende të zëdhënsave në sektore të ndryshme po e citoj statusin e z.Nuhiut si vijon përcjell shigjeta.net

Në këtë ditë simbolike, për herë të parë Ministria e Brendshme autorizoi këto shqiptare për zëdhënëse:

1. Merita Shehi – Zëdhënëse në shkallë të Ministrisë së Brendshme;

2. Valdete Etemi – Zëdhënëse në Sektorin e Shkupit;

3. Mirsade Fejzuli- Zëdhënëse në Sektorin e Kumanovës;

4. Donjeta Veseli – Zëdhënëse në Sektorin e Tetovës;

5. Merlina Islami – Zëdhënëse në Sektorin e Ohërit;

6. Shpresa Amedi – Zëdhënëse në Sektorin e Manastirit;

Shprehim respekte për femrat shqiptare të emëruara dhe përkulje për të gjitha ato që kontribuan për institucionalizimin e Marreveshjes së Ohërit në sistemin kushtetues – politik të Maqedonisë përcjell shigjeta.net

Mirpo ky avansim si duket mbeti vetëm në statusin privat të Nuhiut dhe nuk shkoi drejt realizimit asnjë nga këto emra nuk është në detyrën e zëdhënsit ashtu sic shkruajti z.Nuhiu për 8 Mars.

Kjo na len të nënkuptojmë se ministrat dhe zëvendës ministrat e BDI_së janë vetëm funkcionarë facebooki asgjë më shum.

Për ta vërtetuar situatën momentale të zëdhënsave në këto sektore ua sjell linkun e faqes zyrtare të MPB.

http://www.mvr.gov.mk/portparoli-na-svr

Qendra për informim

Aleanca për shqiptarët dega Tetovë – shigjeta.net

Menduh Thaçi dhe Fatime Fetau në një bankë, mes tyre Bedredin Ibrahimi (Foto)

Menduh Thaçi dhe Fatime Fetau në një bankë, mes tyre Bedredin Ibrahimi

Seanca gjyqësore e paraparë që të mbahet sot, për lëndën e Prokurorisë Publike Speciale “Titanik 2” në lidhje me parregullsitë zgjedhore në vitin 2013, është anuluar për më 10 maj.

Gjykatësi Ognen Stavrev pranoi kërkesën e palës mbrojtëse për shtyrjen e seancës, me qëllim që të mund të rishikohet teksti i aktakuzës, që në sencën e sotme e lexoi prokurorja Fatime Fetai.

Në tekstin nuk është pjesa për pesë gjykatësit e Gjykatës Administrative, për çka gjykata nuk e ka pranuar akuzën e PPS-së.

Lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi dhe ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov, të akuzuar për këtë rast, sot erdhën në seancën e paraparë në Gjykatën Penale. Përveç Thaçit dhe Mijallkovit, në këtë rast të akuzuar janë edhe ish antarët e KSHZ-së, Bedredin Ibraimi, Aneta Stefanovska, Vlatko Sajkovski, Sasho Srcev, ku të gjithë ishin të pranishëm./Alsat-M/

Ervan Fuere, ambasadori që u tha troç BDI-së “o të mjerë“!

Ervan Fuere, ambasadori që u tha troç BDI-së “o të mjerë“!

Shkruan Qenan Aliu

Nga viti 2009 Bashkimi Evropian në Raportet e progresit lidhur me Maqedoninë, në disa sfera kishte qëndrime KONTRAVERSE, që më në fund në vitin 2015 Rraporti të notojë se bëhet fjalë për SHTET ME INSTITUCIONE TË KAPURA.

Këta qëndrime kontraverse akoma është e pa qartë nëse ishin si rrezultat i korruptimit apo të joshjeve në forma të ndryshme të byrokratëve të BE-së nga ana e qeverisë së Nikolla Gruevskit, apo hekurosjes së interesave gjeostrategjike të shteteve më të fuqishme anëtare të Be-së.

Këtë demistifikim e bënë më se të qartë edhe sjellja në disa vite në vazhdimësi e Ambasadorit të BE-së në Maqedoni gjatë qeverisjes së kaluar. Ai zyrtarisht u soll gjithmonë me gjuhë diplomatike por në rrugë të tjera nuk do të thotë se organet e Be-së nuk i ka informuar drejtë. Pra ky ishte ERVAN FUERRE i cili pasi u largua nga kjo detyrë në shumë qasje të tij publike ishte KRITIKUESI më i ashpër i qeverisjes së Vmro-Bdi, bile duke ju thënë troç BDI-së në kongresin tematik në Tetovë -se unë nuk e kam të kjartë se çlypni ju më në këtë koalicion o të mjerë. Por që prej atëherë deri në shpërfaqjen e “bombave” të përgjimit Ali Ahmeti dhe kongresmenët tematik të kësaj partie mbeten të shurdhër. E PSE mbeten të shurdhër ….. ?!Bashkimi Evropian nuk është organizatë humanitare por është BASHKËSI INTERESASH. Interesat nuk do të pushojnë së egzistuari kurrë, por këtë bashkim mund ta shkatërroj shpërfaqja e KORRUPCIONIT në përmasa gallopante (me lobime jo reale që kanë për synim korruptimin) në mesin e Kuvendit Parlamentarë të Këshillit të Evropës, Komisionit Evropian si dhe në të gjithë organet dhe trupat e kësaj bashkësie të stërngarkuar me byrokrat të lazdruar!

Porosi drejtuar nxënësve: Mos shkoni në mbrëmjen e maturës

Porosi drejtuar nxënësve: Mos shkoni në mbrëmjen e maturës

Një porosi kontraverse drejtuar nxënësve shqiptarë është përhapur gjithandej në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkupin, e cila u kërkon nënave që të mos i lejojnë fëmijët e tyre të shkojnë në mbrëmjen e maturës.

Teksa është afruar fundi i vitit shkollor dhe organizimi i përvitshëm i ndejave të maturës për nxënësit e klasave të nënta të shkollave fillore dhe nxënësve që përfundojnë gjimnazin, në Shkup janë vendosur pamfleta që u bëjnë thirrje nxënëxve për t’i bojoktuar këto mbrëmje të maturave.

Lajmi është bërë i ditur sot nga gazeta Koha në Maqedoni, e cila në numrin e nesërm të saj do ta trajtojë gjërësisht këtë çështje. Por, pavarësisht se gazeta del në shitje nesër, ajo e ka bërë publike sot pasdite numrin e nesërm të saj.

Në ballinën e gazetës Koha në Maqedoni, shkruhet: “Prej kur qenka haram matura?”.

Në ballinën e kësaj gazete, lidhur me lajmin, shkruhet se “nëpër dru, shtylla betoni dhe vende të ngjashme publike, fanatikët kanë vendosur afishe ku u kërkohet nënave që të mos lejojnë vajzat dhe djemtë të shkojnë në mbrëmjet e maturës.”

“Që të jenë ende më patetik në gjithë porosinë tragjikomike, shkruajnë se ‘prindi e dërgon vajzën/djalin e tij në duart e shejtanit dhe punëtorëve të tij’, pasi matura qenka ‘nata ku bëhet imoraliteti’”, raporton gazeta shqiptare në Maqedoni.

Porosia u dërgohet nënave shqiptare, pasi këto afishe gjenden vetëm në gjuhën shqipe dhe vetëm në vendbanimet shqiptare të kry

Shakaja e nuses anulon martesën, çifti dhe mysafirët u desh të kthehen “duarthatë” në shtëpi! (Foto)

Shakaja e nuses anulon martesën, çifti dhe mysafirët u desh të kthehen “duarthatë” në shtëpi!

Një përfaqësues i Bashkisë në lagjen Turgutlu të provincës Egje të Manisës nuk pranoi të bënte një martesë pasi nusja bëri një shaka gjatë shërbimit.

Pas një marrëdhënieje nëntëvjeçare, Hatice Koşman dhe Turgut Dinçer Güneri u bashkuan me të afërmit e tyre për martesën e tyre.

Por, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, kur zyrtari pyeti nëse ajo mori Turgut Dinçer Güneri, “të ishte burri i saj i martuar ligjërisht”, Hatice Koşman tha: “A do të ishte e mundur të thuhej ‘jo’? Natyrisht që po”.

Me përgjigjen e saj, zyrtari që punonte në Bashkinë Turgutlu anuloi ceremoninë dhe çifti i pafat duhet të kthehej në shtëpi.

“Në rrugë për në sallën e dasmës, Hatice kishte folur për të bërë një shaka në ceremoni. Ajo kishte shikuar videot në Youtube dhe kishte parë njerëz të bënin përgjigje të tilla”, ka thënë Turgut Dinçer Güneri për mediat turke.

“Ai e anuloi ceremoninë. Kishte 60 mysafirë. Ne të gjithë e lutëm atë për 15 minuta, por ai ishte krejtësisht pa kompromis. Ai na tha Hatice kishte përdorur disi fjalën “jo” kur ajo iu përgjigj pyetjes”, ka thënë tutje Güneri, duke shtuar se ata do të aplikojnë për të rezervuar një ditë tjetër për ceremoninë e dasmës. /Telegrafi/

Gjermanët investime gjigante: Mijëra të punësuar e miliona eksporte

Gjermanët investime gjigante në Serbi: Mijëra të punësuar e miliona eksporte

Kompania gjermane Leoni AG do të hapë të mërkurën fabrikën e re në Nish të Serbisë ku do të punësohen 1,125 punëtorë, transmeton Presheva.com raportin e mediave serbe.

Drejtori i përgjithshëm i kësaj kompanie, Clemens Sachs, i ka thënë mediave serbe që investimet e deritashme të kompanisë gjermane kanë arritur në 75 milionë euro dhe njoftoi për investime të reja.

Me këtë fabrikë dhe me një tjetër që do të hapet në Kraljevë, kompania e fibrave optike dhe kabllove do të jetë punëdhënësi më i madh në Serbi me 11 mijë punëtorë.

Leoni tashmë kishte hapur edhe dy fabrika të tjera në Serbi – më 2009 dhe 2014 – duke i paguar Serbisë rreth 130 milionë euro në taksa.

Sachs tregoi që investimi tjetër në Kraljevë do të jetë më i madhi investim i huaj në Serbi dhe do të ketë 4 mijë punëtorë.

Kompania gjermane me bazë në Nurnberg ka 93 fabrika në 31 shtete të botës, kurse vitin e kaluar nga Serbia ka eksportuar mall me vlerë 145 milionë euro.

WhatsApp kufizon moshën e përdoruesve të platformës në BE

WhatsApp kufizon moshën e përdoruesve të platformës në BE

Platforma e dërgimit të mesazheve, WhatsApp nuk do të jetë e qasshme për personat nën moshën 16 vjeçare në vendet e Bashkimit Evropian.

Aktualisht përdoruesit duhet të jenë të paktën në moshën 13 vjeçare, mirëpo udhëheqësia e platformës është duke ndryshuar rregullat pak para prezantimit të rregullores së re të BE-së për privatësinë.

Aplikacioni që udhëhiqet nga Facebook do të kërkojë nga përdoruesit për të konfirmuar moshën kur të dërgohen mesazhe të reja në javët në vijim.

Ende nuk është bërë e qartë se si do të verifikohet kufizimi i moshës.

Rregullorja e përgjithshme e BE për Mbrojtjen e të Dhënave (GDPR), e cila nis zbatimin më 25 maj, do t’iu ofrojë përdoruesve më shumë mundësi për të kuptuar se si kompanitë përdorin të dhënat e tyre.

Ata po ashtu do të kenë të drejtë të fshijnë të gjitha të dhënat e tyre personale.

Përveç tjerash, aplikacioni planifikon që një kufizim të tillë të moshës të fillojë ta zbatojë në gjithë botën.

PSP-ja raporton sot përpara Komisionit Kuvendor

PSP-ja raporton sot përpara Komisionit Kuvendor

Prokurorja Speciale, Katica Janeva pritet që sot paradite të raportojë para anëtarëve të Komisionit Kuvendor për sisteme politike dhe marrëdhënieve mes bashkësive.

Në gjashtë mujorin, prej shtatorit të 2017-ës  deri në mars të këtij viti, Prokuroria Speciale Publike ka kryer 136 procedura paraprake, ka hapur shtatë procedura hetimore të reja dhe në përgjithësi janë mbledhur 15 akuza.

Përveç raportit të PSP-së, Komisioni do të rishikoj edhe raportin vjetor të Avokati të Popullit, të Drejtorisë për mbrojtjen e të dhënave personale, si dhe të Agjencisë së Administratë.

Vazhdon seanca për lëndën “Tanku”

Vazhdon seanca për lëndën “Tanku”

Sot në Gjykatën Penale do të mbahet seanca e radhës për lëndën e Prokurorisë Speciale Publike “Tanku”, ku të akuzuar janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministrja për Punë të Brendshme Gordana Jankullovska dhe ish-ndihmës ministri në MPB, Gjoko Popovski.

Në seancën e sotme do të prezantohet edhe raporti i përgatitur nga ekspertët, ndërsa pala mbrojtëse do të prezantojë dëshmitë e shkruara. Të akuzuarit akuzohen për blerjen e veturës tip Mercedes, duke i shkaktuar shtetit një dëm prej  600 mijë eurosh.

Ahmeti pas takimit me Serwer: Ringjallëm kujtime të përbashkëta

Ahmeti pas takimit me Serwer: Ringjallëm kujtime të përbashkëta

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar z. Daniel Serwer gjate qëndrimit të tij në Shkup.

Në takim është diskutuar rreth barazisë gjuhësore dhe përmbylljes së pjesës normative të Marrëveshjes së Ohrit, zgjidhjes së çështjes së gjuhës, integrimot EuroAtlantik si dhe kanë shkëmbyer pikëpje për gjendjen në rajon.

Pas takimit, Ahmeti në Facebook shkroi:

“Profesori Daniel Serwer, diplomat i mëhershëm i State Department, ndërmjetës dhe njohës i shkëlqyer i Evropës Juglindore, raportues i rregullt në Capitol Hill, sot na nderoi në Shkup.

Ringjallëm kujtime të përbashkëta dhe këmbyem mendime për të sotmën dhe të ardhmen.

Emmanuel dhe Brigitte Macron në Shtetet e Bashkuara: Melania Trump këmbënguli!

Marrë nga Revista franceze ”Closer“

Përktheu:Dr. Diana Skrapari/Pedagoge dhe Zv. Shefe e Departamentit të së Drejtës Publike të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë

Nga e hëna, 23 prill, çifti Macron po viziton Shtetet e Bashkuara. Dhe Melania Trump nuk është për asgjë. Për vizitën e tij të parë shtetërore në tokën e SHBA-ve, Donald Trump zgjodhi të priste Emmanuel Macron. Presidenti i Republikës mbërriti vonë, me Brigitte Macron. Dhe çifti pritet të ketë darkë me Donald dhe Melania Trump. Gruaja e Presidentit të Shteteve të Bashkuara nuk do të ishte asgjë për ardhjen e çiftit francez. Në të vërtetë, Zonja e Parë do të kishte punuar për të pritur Emmanuel dhe Brigitte Macron, pas pranimit të tyre për të marrë pjesë në festivitetet e 14 korrikut. “Sipas shefit të protokollit, ishte ajo që këmbënguli në dhënien e mirëseardhjes ndaj çiftit francez,” tregon Le Figaro.

Me këtë rast, Melania Trump ka përdorur mjetet e mëdha. Në menynë: një vakt në Mount Vermon, një paradë ushtarake përpara Shtëpisë së Bardhë, një fjalim dhe darkë në Uashington. Gjatë këtyre tri ditëve, Emmanuel dhe Brigitte Macron nuk do të kenë kohë për të marrë frymë. Pas dhurimit të lisit të planifikuar për Donald Trump, Presidenti i Republikës dhe gruaja e tij do të shkojnë me helikopter për t’u bashkuar me çiftin Trump për darkë. Dhe për këtë rast, shërbimet e Zonjës së Parë tregojnë “më të mirën e kuzhinës tradicionale amerikane” të shoqëruar nga verërat më të mira franceze.

Digjen Disa vetura mes Çairit dhe lagjes Shkup Veri (VIDEO)

Digjen Disa vetura mes Çairit dhe lagjes Shkup Veri kliko te linku video nga Gazeta Lajm!

https://www.facebook.com/gazetalajme/videos/1469531596486045/

Çavkov u lirua nga paraburgimi me 1 milionë euro garanci

Këshilli Penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 ka pranuar propozimin për përkujdesje dhe heqjen e masës së paraburgimit për ish-ministrin e brendshëm, Mitko Çavkov. Kjo masë u pranua pasi që sipas mediave maqedonase, pala mbrojtëse e Çavkov ka deponuar garanci prej 1 milionë euro dhe se bëhet fjalë për pronë të patundshme, informon INA.

Me masën e re, Çavkovit i merret pasaporta dhe ai ka për detyrë që një herë në javë të lajmërohet në gjykatë. Por ai deri tani ende është në paraburgim, pasi që nuk ka hyrë në fuqi vendimi dhe se pritet që Prokuroria Publike a do të bëj ankesë ndaj vendimit të këshillit penal. Çavkov është një nga të akuzuarit kryesor për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit të vitit të kaluar kur në Kuvend u sulmuan deputetë nga grupe të organizuara ku ishin deputetë, zyrtarë të policisë, staf i sigurisë së Kuvendit, por edhe zyrtarët e MPB-së me një krye Çavkovin. Ata akuzohen për kërcënim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë.(INA)

Milikije Halimi me vetëiniciativë rinovon xhaminë në Haraçinë (FOTO)

Kryetarja e komunës së Haraçinës, Milikije Halimi ka renovuar tërësisht xhaminë në Haraçinë.

Pas iniciativës së ngritur për ta rinovuar xhaminë, Halimit i janë ofruar shumë donatorë të cilët nuk janë kursyer për të ofruar përkrahje.

Sot edhe përfundimisht është rinovuar i tërë objekti i xhamisë, ku ka pësuar një pamje rrënjësisht ndryshe!

Xhamia e komunës së Haraçinës, nuk është rinovuar që nga viti 2001!

Tensionohet situata në Strugë, thyhet shtabi i Aleancës për Shqiptarët, akuzohet Merko! (Video)

Tensionohet situata në Strugë, thyhet shtabi i Aleancës për Shqiptarët, akuzohet Merko!

“Në mënyrë klandestine dhe banditeske, me urdhër të Ramiz Merkos, sot rreth orës 10:30 është thyer muri ndarës mes objektit të komunës dhe zyrës së Aleancës për Shqiptarët.

Kjo mënyrë veprimi e Ramiz Merkos është e njohur prej më herët, sepse ky njeri është ekspert për uzurpime pronash dhe ndërtime të egra.

Ia bëjmë me dije Ramiz Merkos se problemet që i ka me partnerët maqedonas nuk mund ti defokusojë dhe të marrë hak te shqiptarët.

Do të ndjekim të gjitha rrugët ligjore për ta mbrojtur zyrën e anëtarësisë së Aleancës. Planet e Merkos dhe familjes nuk mund të kalojnë në kurriz të Aleancës dhe anëtarëve të saj.” – reagojnë nga ASH-Strugë.

Deklarata e Syrja Rashidit:

Ja çfarë deklaron Syrja Rashidi për rastin me zyrën e ASH

Gepostet von StrugaLajm.com am Dienstag, 24. April 2018

RAMIZ MERKO THYEN ZYRËN E ALEANCËS, NË MËNYRË KLANDESTINE DHE BANDITESKE!! (FOTO/VIDEO)

Në mënyrë klandestine dhe banditeske, me urdhër të Ramiz Merkos, sot rreth orës 10:30 është thyer muri ndarës mes objektit të komunës dhe zyrës së Aleancës për Shqiptarët.!

Kjo mënyrë veprimi e Ramiz Merkos është e njohur prej më herët, sepse ky njeri është ekspert për uzurpime pronash dhe ndërtime të egra.

Ia bëjmë me dije Ramiz Merkos se problemet që i ka me partnerët maqedonas nuk mund ti defokusojë dhe të marrë hak te shqiptarët.

Do të ndjekim të gjitha rrugët ligjore për ta mbrojtur zyrën e anëtarësisë së Aleancës. Planet e Merkos dhe familjes nuk mund të kalojnë në kurriz të Aleancës dhe anëtarëve të saj.

KOMUNA E GOSTIVARIT: DREJTORËT E DHUNSHËM TË BDI-SË SHPALLIN KONKURSE TË PALIGJSHME

Nga Komuna e Gostivarit sot kanë reaguar duke thënë se BDI-ja arriti që me anë të presioneve të ndryshme mbi qeverinë Zaev, t’ia merr kompetencat në arsim kryetarit të Komunës së Gostivarit, Arben Taravari.

“Së fundmi, në Shkollën e Mesme të Mjekësisë, drejtori Agron Alili, më datë 23.04.2018 shpalli konkurs për vende pune për kohë të caktuar deri më 31.08.2018, për vendet e njëjta të punës në të cilat paraprakisht janë të angazhuar profesorë dhe pedagogu i shkollës, me kontratë nga 18.01-31.08.2018”.

Po ashtu shtojnë se duke marrë parasysh se drejtori hap konkurs pune pa pasur nevojë urgjente apo mungesë kuadri, në kohën që ka mësimdhënës të angazhuar për periudhën e njëjtë kohore, ai bën shkelje ligjore, e cila s’ka tjetër se si të shpjegohet përveç se me revanshizëm politik, i cili rëndë dëmton  ecurinë kualitative të procesit mësimor dhe të drejtat e punëtorit që është në marrëdhënie të punës.

Ndërsa kërkojnë publikisht, edhe në formë institucionale nga organet kompetente si Inspektorati shtetëror për arsim, Inspektorati për punë, Avokati i popullit etj. mbrojtjen e mësimdhënësve dhe pedagogut të Shkollës së mesme të mjekësisë “Gostivar”.

Tuntev: Nuk dihet se a do të ketë zgjidhje për problemin e emrit me Greqinë

Tuntev: Nuk dihet se a do të ketë zgjidhje për problemin e emrit me Greqinë

Në Maqedoni janë kthyer shpresat dhe perspektiva për zhvillim shoqëror, thotë koordinatori i LSDM-së, Tomislav Tuntev, sipas raportit nga BE e konfirmon angazhimin e shumicës parlamentare dhe Qeverisë, ndërsa opozita ka merita vetëm për mbështetjen që ka dhënë për arritjen e reformave ligjore, citon Telegrafi Maqedoni.

“Nuk duhet për shkak euforisë që të harrojmë shpejtësinë. Jo shumë e larg e kaluara na tregoi se mundet të dilet nga rruga dhe të shkatërrohen të tëra angazhimet. Opozita ka të drejtë kur thotë se edhe më herët kemi pasur raport pozitiv nga BE. Por me qeverisje të keqe dhe politika të pamenduara, për 10 vjet jemi kthyer 10 vite mbrapa. U bëmë shtet i robëruar”, tha Tuntev duke shtuar se një mundësi Maqedonia e humbi, ndërsa të tretën s’do ta ketë.

Sipas deputetit të LSDM-së, Qeveria për 10 vjet ka treguar progres për zgjidhjen e problemit të emrit me Greqinë. Tuntev thotë se nuk dihet se a do të ketë zgjidhje të emrit me fqiun jugor, por duhet të vazhdohet me zbatimin e reformave.

Gjendet i vdekur aktori i serialit ‘O sa mirë’

Gjendet i vdekur aktori i serialit ‘O sa mirë’

Një person është gjetur pa shenja jetë në një veturë në rrugën Gjakovë-Goden.“Me datë 24.04.2018 në ora 07:50 stacioni policor Gjakovë është njoftuar se në rrugën Gjakovë-Goden në vendin e quajtur Qafa e Zabelit gjendet një veturë me një person që dyshohej të jetë i vdekur”, thuhet në njoftimin për media të Policisë së Gjakovës.

Tribuna Channel mëson se bëhet fjalë për Art Kurtin, kryetar i të rinjve në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, i njohur edhe si “gjakovari” në serialin “O sa mirë”. I ndjeri në të kaluarën po ashtu ka qenë edhe ish-kameraman i “Tribuna Media Grup”.

“Patrullat policore me të gjitha njësitë menjëherë kanë dal në vendin e ngjarjes dhe kanë kuptuar se personi që ishte në automjet ishte pa shenja jete”.“Policia në bashkëpunim me prokurorinë Themelore në Gjakovë po hetojnë rastin”, thuhet në njoftimin e policisë së Kosovës.

Grubi kundërshton Osmanin: S’ka sivjet as NATO, as BE !

Grubi kundërshton Osmanin: S’ka sivjet as NATO, as BE !

“Jemi të vetëdijshëm se këtë vit nuk do të bëhemi pjesë e BE-së dhe NATO, por duhet të fillojmë bisedimet me ta”, ka thënë Artan Grubi, njofton Makfaks, në seancën e Komisionit për Çështje Evropiane, në të cilën është diskutuar për raportin e Komisionit Evropian për përparimin e vendit, përcjell Fakte.

“Ky rekomandim dallon nga ata shtatë të tjerët. Këtë vit është më i ndryshëm. Ne dhe Brukseli kemi të njëjtin qëllim. Opozita, pozita, të rinjtë, të moshuarit, shqiptarë, maqedonas, janë vendosur për një qëllim, për një jetë më të mirë”, ka thënë mes tjerash Grubi, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai shtoi se janë të kënaqur që përfundimisht e kanë kuptuar se nuk mund të ecet përpara me kontrollë mbi mediat, reoktratet, profesorët, studentët, organizatat, mësuesit, prokurorët dhe gjykatësit.

Ai tha se janë arritur reformat kyçe dhe me këtë sipas tij, është kthyer besimi i shteteve anëtare të NATO-s dhe BE-së në Maqedoninë./Telegrafi

Server: Është e dhimbshme, por rruga e Maqedonisë për BE dhe NATO kalon nëpër Athinë

Njohësi i zhvillimeve në Ballkan, Daniel Server, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan që të gjitha vendet e Ballkanit të bëhen pjesë e BE, sepse kështu rritet stabiliteti i rajonit.

“Asgjë nuk është e garantuar, por kjo paraqet një mundësi të jashtëzakonshme për të hyrë në rrugën e anëtarësimit në BE dhe në NATO. Procesi ishte ngrirë kur Kroacia hyri në BE dhe tani ka rinisur. Këto mundësi nuk ndodhin shumë shpesh. Raporti për Maqedoninë është pozitiv, por ne duhet të jemi të vetëdijshëm se ka probleme të cilat do të vëzhgohen”, tha Server.

Sipas tij, demokracia liberale kërkon një opozitë të vepron brenda kornizave kushtetuese, e cila mund të ndryshojë pushtetin. Sipas tij, VMRO-DPMNE ka humbur fuqinë, por duhet të shihet nëse ajo ka mundësinë të kthehet.

“Edhe nëse bëni të gjitha gjërat që kërkon BE, a do të jetë akoma Athina një problem? Po. Këtu ju keni dy mënyra për të vazhduar, një spirale në rënie dhe më afër Rusisë, diçka që do të sjellë ndarje. Tjetra është një spirale që sjell pranimin e kushteve të BE-së dhe NATO-s. Tani e vetmja mënyrë efektive për t’u lidhur me BE dhe Shtetet e Bashkuara është përafrimi me Athinën. E di se është e dhimbshme, por vetëm atëherë NATO dhe BE do të bëhen realitet për ju”, argumenti Server, i cili ka folur në sesionin parlamentar në Kuvend. /SHENJA/

Valon Bela provokon Talat Xhaferin dhe BDI-në: Kako si Talateee? (Foto)

Valon Bela provokon Talat Xhaferin dhe BDI-në: Kako si Talateee?

Ish aktivisti i OJQ-ve dhe që viteve të fundit është i afërt më strukturat e BDI-së në Cair, Valon Bela ka provokuar BDI-në dhe Talat Xhaferin për Ligjin për Gjuhën Shqipe, informon portali “tetova1”.

Në profilin e tij në facebook Bela ka shkruar:

Ku mbeti Ligji për gjuhën (t) shqipe ?

Kako si Talateeeee ? /tetova1

Sa shum është plakur Mijallkovi pas dobësimit të VMRO-së dhe BDI-së!?

Sa shum është plakur Mijallkovi pas dobësimit të VMRO-së dhe BDI-së!?

Kur ishte e fortë VMRO-DPMNE-ja dhe BDI-ja, Sasho Mijallkov konsiderohej si figura numër një në Maqedoni. Që kur u dobësuan këto dy parti, atij “tymi nuk po i shkon më drejt”. Më tepër kohë po kalon nëpër seanca gjyqësore, se jashtë tyre. Me syza me dioptri, ai sot u paraqit në gjykatë për rastin “Titaniku 2”, transmetojnë mediumet në gjuhën maqedonase.

Seanca për rastin “Titanik 2” u anulua për arsye se Prokurorja, Fatime Fetai e dorëzoi akuzën e re, pa gjykatësit administrativ të cilët edhe pse Prokuroria Speciale i përfshiu në akuzë, Këshilli i gjykatës penale nuk ia pati pranuar.

Gjykatësi Ognen Stavrev u lejoi avokatëve që të lexojnë akuzën së bashku me të akuzuarit Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov, Sasho Srcev, Bedredin Ibraimi, Aneta Stefanovska dhe të tjerë.

Seanca e sotme ishte e para për këtë rast që është lidhur për manipulime zgjedhore

Kryetari i LSHB-së, Kastriot Berishaj ndërton shtëpi për një familje në nevojë

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe autori i librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, z. Kastriot Berishaj, ditën e sotme ka ndërmarrë një nismë humanitare, ku ka vendosur t’i ndërtojë shtëpinë një veprimtari për Shqipëri të Bashkuar.

Është fjala për Besart Fejzullahun nga Drenasi, të cilit i kanë ndërruar jetë dy prindërit në moshë të re. Sot, Besart Fejzullahu është i martuar dhe ka fëmijë por është në gjendje të mjerueshme dhe ka pasur disa aksidente në vendin e punës, prandaj sot familja e tij vuan për gjërat elementare.

Kryetari i LSHB-së Kastriot Berishaj në një prononcim për mediat shqiptare u shpreh se:

“Duke e pasur parasysh se une kam pësuar një fatkeqësi në komunikacion me 19 Dhjetor të vitit 2017 si pasojë e të cilit kam pësuar pesë (5) vdekje klinike, një (1) sulm në zemër dhe shumë lëndime të tjera pasojat e të cilës i ndjej në çdo pjesë të trupit dhe sot kam vendosur që Besart Fejzullahut dhe familjes së tij, t’ua ndërtoj shtëpinë nga themeli deri në dorëzimin e çelsave me të gjitha gjërat që ju duhen për një jetë, që fëmija e tij nesër të jenë qytetar të edukuar që i shërbejnë shqiptarëve të tjerë në nevojë dhe Shqipërisë së Bashkuar. Jam i angazhuar maksimalisht për t’u dalë në ndihmë njerëzve në nevojë, dhe nuk kursehem aspak”.

Ky lajm po bëhet lajm jo për reklamë, por sepse kombi ynë dhe Shqipëria jonë ka nevojë për shumë nisma të tilla. Kjo nuk është hera e parë që Kastriot Berishaj bëhet pjesë e nismave bamirëse, pasi edhe vitin e shkuar ka ndihmuar disa fëmijë shqiptarë kudo në trojet shqiptare; me gjëra elementare, ushqim, mjete për tu arsimuar etj.

Gjuriq: 10 vjet burg për çdo serb që i bashkohet Ushtrisë së Kosovës

Gjuriq: 10 vjet burg për çdo serb që i bashkohet Ushtrisë së Kosovës

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq u ka bërë thirrje serbëve në Kosovë që të mos bëhen pjesë e Ushtrisë së Kosovës, duke theksuar se “në bazë të Ligjit penal të Serbisë pjesëmarrja në formacionet ilegale të armatosura është e dënueshme deri në dhjetë vjet burg”.

Ai theksoi se formimi i Ushtrisë së Kosovës është ilegal dhe bie ndesh me Rezolutën 1244 dhe Marrëveshjen së Kumanovës dhe është kundër qëllimeve të shtetit serb, e kjo, sipas tij, është stabiliteti afatgjatë.

Gjuriq tha se Lista Serbe, e cila kundërshton formimin e Ushtrisë në Kosovë e ka mbështetjen e presidentit Aleksandar Vuçiq dhe Qeverisë serbe.

Duke folur për platformën, të cilën e ka propozuar Qeveria e Kosovës, me të cilën është paraparë që bisedimet në Bruksel të finalizohen njohjen e Kosovës, Gjuriq thotë se qëndrimi i bashkësisë ndërkombëtare më së miri do të shihet në qoftë se Parlamenti i Kosovës e miraton këtë platformë.

“Prishtina nuk ka bën asgjë pa pëlqimin e bashkësisë ndërkombëtare. Nëse bashkësia ndërkombëtare nuk dëshiron që të miratohet platforma ata do t’u thonë miqve dhe partnerëve të tyre të mos e miratojnë në Parlament”, tha Gjuriq për “TV Prva”, përcjell Telegrafi.

Sipas tij, Prishtina nuk sheh të ardhme në rregullimin e marrëdhënieve në mënyrë demokratike paqësore dhe diplomatike, ketë e kanë treguar në të kaluarën, por ka munguar reagimi bashkësisë ndërkombëtare.

“Reagimi i bashkësisë ndërkombëtare nuk është i kënaqshëm, nuk inkurajon suksesin në vazhdimin e dialogut” shpjegoi Gjuriq.

Ai përkujtoi se “vetë kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk ka politikë të saj të jashtme dhe se ajo është politika e Shteteve të Bashkuara”.

Gjuriq tha se “është mirë që ushtria serbe ka hyrë në rrugën e modernizimit dhe forcimit, sepse për Serbinë paqja është më e rëndësishmja”.

Sipas tij, Misioni i EULEX-it në Kosovë është i pasuksesshëm në Kosovë, sepse nuk ka krijuar kushte për sundimin e ligjit.

“Një EULEX të tillë e sollën nga ata që thonë se Kosova duhet të lejohet pa asnjë kusht të anëtarësohet në OKB”, tha Gjuriq.

Ndryshe, Ministria e Mbrojtjes e Serbisë ka nxjerr në diskutim publik Draft Strategjinë e Sigurisë Kombëtare dhe Draft Strategjinë e Mbrojtjes, ku thuhet se Serbia nuk do të njohë pavarësinë e Kosovës, do të japë mbështetje të plotë për pjesëmarrjen e serbëve në ‘institucionet e përkohshme në Prishtinë’, do të kundërshtojë formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Ende nuk është dënuar asnjë polic për torturën ndaj Grupit të Kumanovës, ja çka thotë State Departamenti Amerikan

Ende nuk është dënuar asnjë polic për torturën ndaj Grupit të Kumanovës, ja çka thotë State Departamenti Amerikan

Asnjë polic i dyshuar për torturimin e pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës nuk është dënuar deri më tani. Edhe pse ka kaluar më shumë se një vit që kur pjesëtarë të Grupit të Kumanovës kanë njoftuar avokatët dhe opinionin se ndaj tyre ushtrohet dhunë sistematike gjatë sjelljes në gjykatë dhe kthimit në burg, deri sot nuk ka asnjë dënim lidhur me këtë sjellje, shkruan Lajm.

“Jo që nuk janë dënuar, por nuk është ngritur as aktakuzë ndaj ndonjërit prej tyre”, deklaroi për Gazetën Lajm avokati i disa prej të arrestuarëve, Naser Raufi, duke shprehur revoltë ndaj mungesës së sanksioneve për policët dhe gardianët e akuzuar.

Torturimi i pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës edhe sivjet përmendet në Raportin vjetor për të drejtat e njeriut të State Departamentit Amerikan.

“Në korrik të vitit 2016, gjashtë nga 37 personat e arrestuar nën akuzën për pjesëmarrje në konfliktin e vitit 2015 me policinë në Kumanovë ku 18 persona mbetën të vdekur, kanë kërkuar nga gjykata të ju mundësohet asistencë mjekësore, pasi janë ankuar nga brutaliteti policor gjatë transportimit të tyre nga burgu në gjykatë. Avokatët e të arrestuarve kanë kërkuar prolongim të procesit, duke pretenduar se “Tortura ndaj të arrestuarve është evidente dhe ka ndodhur që nga dita e parë kur janë arrestuar deri në seancën e fundit”. Gjykata i informoi avokatët e të dyshuarve se raportet mjekësore kanë konfirmuar dhunën fizike të ushtruar ndaj dy të arrestuarve dhe ka vërejtur lëndime minore. Ish ministri i punëve të brendshme, Mitko Çavkov, ka thënë hetimet nuk kanë gjetur gjurmë të torturës dhe nuk janë marrë masa kundër policëve dhe gardianëve të akuzuar, përkundër ankesave të përsëritura dhe thirrjet që të ndërmerren masa nga këshilli mbrojtës dhe ombudsmani. Në dhjetor të vitit 2016 Ministria e brendshme njoftoi se do të rihapen hetime. Deri në shtator, 14 policë dhe një gardian kanë qenë nën hetime për keqpërdorimet e përmendura. Në tetor ombudsmani konfirmoi akuzat e kryera nga të punësuarit e Ministrisë së Brendshme në rastin e transportimit të arrestuarve në gjykatë. Hetimet kanë vazhduar edhe lidhur me ankesat e njërit prej të arrestuarve se një pjesëtar i njësitit policor ‘Tigrat’ e ka dhunuar seksualisht”, thuhet në raportin vjetor të State Departamentit Amerikan.

Anulohet gjykimi për Thaçin e Mijallkovin

Abulohet gjykimi për Thaçin e Mijallkovin

Seanca gjyqësore e paraparë që të mbahet sot, për lëndën e Prokurorisë Publike Speciale “Titanik 2” në lidhje me parregullsitë zgjedhore në vitin 2013, është anuluar për më 10 maj.

Gjykatësi Ognen Stavrev pranoi kërkesën e palës mbrojtëse për shtyrjen e seancës, me qëllim që të mund të rishikohet teksti i aktakuzës, që në sencën e sotme e lexoi prokurorja Fatime Fetai.

Në tekstin nuk është pjesa për pesë gjykatësit e Gjykatës Administrative, për çka gjykata nuk e ka pranuar akuzën e PPS-së.

Lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi dhe ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov, të akuzuar për këtë rast, sot erdhën në seancën e paraparë në Gjykatën Penale. Përveç Thaçit dhe Mijallkovit, në këtë rast të akuzuar janë edhe ish antarët e KSHZ-së, Bedredin Ibraimi, Aneta Stefanovska, Vlatko Sajkovski, Sasho Srcev, ku të gjithë ishin të pranishëm.

Detyra të rënda për Qeverinë e Zaevit

Detyra të rënda për Qeverinë e Zaevit

Ndërrimi i pushtetit të ri, qasja e Qeveris së re për raporte të mira fqinjësore dhe nisja e reformave strukturore në miratimin në disa ligjeve me aminin e opozitës, duket që ishin shtytje për Raportin e progresit të Komisionit Evropian për ti dhënë një shans Maqedonisë që të ec më tutje drejt integrimit, shkruan gazeta KOHA. Nga Qeveria, jo vetëm kryeministri Zoran Zaev, por dhe funksionare të tjerë të lartë u panë entuziast për Raportin. Nga ana tjetër, ekspertë të çështjeve evropiane dhe analist politik theksojnë se Raporti ishte një vlerësim më shumë për klimën demokratike se sa një fotografim i gjendjes në terren. Sipas tyre, deri në nisjen e negociatave, Qeveria ka shumë probleme të hapura që duhet ti mbyllë, si ato të karakterit politik, ashtu dhe ato ekonomik.

“Njëra nga përfitimet më të rëndësishme nga ky rekomandim është se Raporti tregoi që Maqedonia iu kthye agjendës euro-atlantike, rrugës euro-integruese”, theksoi Osmani para fillimit të konferencës të analizës krahasuese- Raportet e Komisionit Evropian për Maqedoninë 2014-2018 nën organizimin e EUROTHINK – Qendra për strategji evropiane dhe Fondacionit shoqëri e hapur – Maqedoni (FSHHM). “Njëra nga përfitimet më të rëndësishme nga ky rekomandim është se Raporti tregoi që Maqedonia iu kthye a duke shtuar se kjo përshtypje mbështetet edhe deklaratave të eurokomisionerit Han, gjatë dorëzimit të Raportit, si dhe vizitës dhe fjalës së sotme të nënpresidentes Mogerini. Raporti i fundit tregoi se Republika e Maqedonisë me sukses adresoi prioritetet urgjente, që tregon se është tejkaluar kriza politike, ndërkaq vendi u rikthye rrjedhave normale demokratike”, theksoi Osmani, duke shtuar se është konstatuar edhe progres i konsiderueshëm në reforma, në veçanti në pjesën e krijimit të bazave, respektivisht kushtet për agjendë të qëndrueshme reformuese të vendit. Ai theksoi se një nga përfitimet kryesore është edhe progresi në cilësinë demokratike dhe politike, duke pasur parasysh se reformat implementohen me respektimin në përgjithësi të procedurave, në mënyrë gjithëpërfshirëse, me kyçje si të sektorit civil, opinionit të ekspertëve, ashtu edhe të opozitës. Nga ana tjetër, eksperti për çështje evropiane, Muhamer Pajaziti, mendon se Raporti i progresit i Komisionit Evropian në thelb nuk e paraqet realitetin në terren, duke llogaritur problemet ekonomike dhe ato politike si pengesë që Maqedonia të fitojë statusin e vendit kandidat për në BE.

“Raporti i progresit të vendeve të Ballkanit Perëndimor përshkruan disa përparime në Maqedoni, por nuk paraqet realitetin në terren. E vërteta është se Maqedonia si shtet është pranë kolapsit dhe nuk është në gjendje për ti plotësuar kriteret e konvergjencës. Vendi ka probleme të mëdha me financat, borxhi i jashtëm vazhdon të rritet, GDP për kokë banorë është tepër ulët dhe nuk siguron një mirëqeni për shtetasit e Maqedonisë. Gjithashtu, probleme e jashtmet dhe të brendshme që kanë të bëjnë me shqiptarët, nuk janë zgjidhur. Maqedonia përballet edhe me një zhvillim jo harmonik, ku rajonet shqiptare janë shumë të varfra dhe pa investime, në krahasim me ato maqedonase”, thekson për KOHA, Pajaziti. Ai gjithashtu e vlerëson negativisht sistemin e jurisprudencës në Maqedoni, i cili nuk ka qenë i aftë për ti arrestuar një numër të madh të politikanëve të korruptuar dhe të zhytur në kriminalitet.

“Peshqit e mëdhenj, të cilët kanë zhvatur popullin duke vjedhur miliona e miliarda, vazhdojnë të bredhit të lirë, madje shpeshherë flasin edhe për parime e vlera demokratike. Disa reforma në fushën e jurisprudencës përmes planit të famshëm 3-6-9 vetëm sa kanë mundësuar ndërrimin e kapelës së gjyqtarëve dhe prokurorëve, të cilët tani i shërbejnë pushtetit aktual”, mendon Muhamer Pajaziti.

Siç thotë ai, Komisioni edhe më herët ka dhënë mendim pozitiv për Maqedoninë, por se situata doli prej kontrolli në sistemin e përgjimeve dhe atë gjyqësor. Sipas Pajazitit, kabineti politik i Zaevit nuk jep shumë shpresë për të ardhmen që vendi të merr vizën e sigurt për në BE.

Edhe analisti politik, Petar Arsovski, thotë se mesazhi pozitiv i Komisionit Evropian ishte për qasjen e re të pushtetit, por rruga deri tek nisja e negociatave, sipas tij, nënkupton ndërmarrjen e hapave serioz për reforma të thella, luftë kundër korrupsionit dhe dialogun politik mes faktorëve e politik përfshirë dhe partitë shqiptare. “Raporti ishte pozitiv më shumë për panoramën e re të qeverisjes që dallon nga ajo që ishte më herët. Pra, ishte një stimul për të dalë në ringun e luftës, ndërsa të shohim se a do të fitohet. Duhet shumë punë deri tek nisja e negociatave, BE duhet të na shohë se vërtetë po e luftojmë korrupsionin, se vërtetë nuk kemi problem të hapura mes vete, siç është Ligji për gjuhën shqipe, se po pastrojmë gjykatat nga të korruptuarit dhe nepotizmi, se po heqim monopolin në media… Pra BE do të na fotografojë prapë e për të dalë fotografia e pastër, Qeveria duhet të hedh hapa shumë serioz deri në fundvit, sidomos luftës ndaj krimit dhe korrupsionit”, thekson për KOHA, Arsosvki. Ai përmend mbylljen e Ligjit për shqipen si njëri ndër problemet e hapura mes etnive në vend e që duhet mbyllur para së të nisin negociatat. “Asgjë s’kemi bërë, vetëm kemi ndërruar pushtet. Nga tre kriteret, p.sh ai politik – kemi ende probleme të hapura me Ligjin për gjuhët që duhet mbyllur e çudi nuk e di pse po vonohet. Vetëm në kriterit acuas,pra atë ligjor – kemi përparime po edhe më herët kemi sjell ligje të mira, por sjellja politike i ka rrënuar ato. Uroj të mos përsëritet më”, thotë Arsovski. (koha.mk)

VMRO-DPMNE: Të akuzuarit për “Monstrën” janë liruar sepse ashtu parashikonte Platforma e Tiranës

VMRO-DPMNE: Të akuzuarit për “Monstrën” janë liruar sepse ashtu parashikonte Platforma e Tiranës

Karteli në pushtet në krye me Zoran Zaev po luan me tragjedinë e familjarëve të djelmoshave të masakruar në Liqenin e

Shkup, 24 prill – Karteli në pushtet në krye me Zoran Zaev po luan me tragjedinë e familjarëve të djelmoshave të masakruar në Liqenin e Smillkovës dhe po manipulon me gjithë opinionin, kanë reaguar sot përmes një komunikate me shkrim nga partia opozitare, VMRO-DPMNE, transmeton Zhurnal.

“Të akuzuarit janë në liri, njejt siç parashikonte Platforma e Tiranës. Nuk ekziston asnjë interes që kryerësit e ekzekutimit makabër të vendosen prapa grilave. Prindërit e djelmoshave të vrarë presin nga Zaev ta tregon të vërtetën që vërtetonte se e din. Zaev po luan me ndjenjat e tyre dhe për çdo ditë shpik gënjeshtër të re”, thonë nga partia.

Nga kjo parti mes tjerash thonë se Zaev po keqpërdor fatin e pesë familjeve dhe gjithë rastin e ka shfrytëzuar për fushatë politike.

Jankullovska është sulmuar me armë zjarri nga një grup i armatosur

Jankullovska është sulmuar me armë zjarri nga një grup i armatosur

Ish ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, është sulmaur me armë zjarri nga një grup i armatosur. Rastin e ka konfirmuar ish shefi i sigurimit të saj, duke dëshmuar për rastin “Tanku” që ka të bëjë me blerjen e “Mercedesit” të shtrenjtë qeveritar. Sipas tij, rasti ka ndodhur në vitin 2011 në Jegunoc, transmeton Gazeta Lajm.

“Në vitin 2011, ishim me ministrishen Jankullovska në një takim me qytetarët në Jagunovcë.

Atëher ka ndodhur një incident ku ka pasur një përleshje të armatosur midis një bande kriminale dhe MPB-së, dhe ne jemi gjetur në mes të atij zjarri.

Patjetër të intervenoja dhe pasi që nuk kisha një makinë të blinduar, ministren Jankullovska e vendosëm në një objekt, dhe unë urdhërova që sa më shpejt të ishte e mundur për të siguruar një mjet të blinduar që te vijë. Gjithçka ndodhi për rreth një orë, pas së cilës ne e vendosëm ministren dhe u tërhoqëm”, ka rrëfyer dëshmitari Belevski.

Deri sot nuk është informuar lidhur me këtë rast dhe ia është mbajtur në fshehtësi.

Pa ‘aminin’ e Ahmetit s’keni ku shkoni

Pa ‘aminin’ e Ahmetit s’keni ku shkoni

Artin Spahiu

Qeveria e Maqedonisë vërtet ka një kryeministër/mandatar, por mos harrojmë se ka dy bashkë kryetarë.

Për pjesëmarrje në qeveri, përveç se të marrësh “aminin” e kryeministrit, si kryetari i njërës nga partitë qeverisese, duhet patjetër, ndoshta edhe me më shumë rëndësi, është të marrësh “aminin” e kryetarit tjetër të partisë qevesisëse, pa të cilin nuk do të kishte dhe nuk do të ketë qeveri.

Këta “begllerët” e politikës në Maqedoni, që si çdo herë janë shndërruar në objekt manipulimi nga faktorit politik maqedon në dëm të unifikimit shqipëtar dhe që tani i janë “shtrirë” komplet Zoran Zaevit, duhet ta kujtojnë atë thënien e popullit:

“Ngadalë Beg se ka hendek”.

Ikën nga posti një funksionarë shtetëror në Maqedoni, ja kush është?

Ikën nga posti një funksionarë shtetëror në Maqedoni, ja kush është?

Gjorgi Slamkov, kryetari i Komisionit për Qasje të Lirë deri te Informata me karakter publik, dha dorëheqjen dhe e ka dorëzuar atë në Parlament javën e kaluar më 17 prill, për arsye personale.

Sllamkov u zgjodh kryetar i Komisionit, ndërsa më parë dy mandate ishte kryetar i Komisionit Anti-Korrupsion.

Ndërsa shërbeu si kryetar i Anti – Korrupsionit, Sllamkov e hapi dhe menjëherë e mbylli procedurën kundër drejtorit të atëhershëm të DSK-së Sasho Mijalkov për konflikt interesi.

Tetovë, merren në pyetje të dyshuarit për vrasjen e Naip Rexhepit

Tetovë, merren në pyetje të dyshuarit për vrasjen e Naip Rexhepit

Në Gjykatën e Tetovës vazhdon marrja në pyetje e të dyshuarve për vrasjen e Naip Rexhepit nga Kumanova.

Më 5 prill në selinë e BDI-së në Tetovë, dy fraksionet e këtij subjekti nga Kumanova realizuan takim me kreun e partisë. Në mbledhjen e asaj dite për kryetar dege është caktuar Fatmir Idrizi. Burime partiake asokohe për Alsat M bëjnë të ditur se brenda hapësirave partiake, situata nuk ka qenë e tensionuar por një zënkë mes dy personave pjesëmarrës ne mbledhje ka bërë që pas grupet e tyre të takohen në rrugë për t’u përleshur kështu fizikisht dhe më pas edhe me armë, me çrastë mbeti i vrarë Naip Rexhepi nga Kumanova.  Dega e Kumanovës la viktima edhe në vitin 2015, ku si pasojë e mos marrëveshjes për kryesimin e saj, jetën e humbi Xhemail Rexhepi i njohur si Komandant Shqiponja

Alimi kërkon lehtësimin e procedurave për marrjen e shtetësisë

Alimi kërkon lehtësimin e procedurave për marrjen e shtetësisë

Komisioni parlamentar për monitorimin e punës së DSK-së dhe Agjencisë së Inteligjencës, shqyrtoi raportet vjetore të dy organeve të lartpërmendura të sigurisë. Për shkak të përmbajtjes së klasifikuar, anëtarët e komisionit dhe drejtorët e DSK-së dhe Inteligjencës nuk dhanë detaje nga raportet. I pari DSK-së, Goran Nikollovski theksoi se është duke u hartuar telegram për nevojën e ndryshimit të mentalitetit në shërbimet sekrete.

Por, Ejup Alimi i BDI-së ka kërkuar nga DSK-ja lehtësimin e procedurës për marrjen e nënshtetësisë.

“Përgjigjet për pëlqim për shtetësinë t’i japin në kohë më të shkurtër. Ata premtuan se kanë filluar me ndryshimin e procedurave, respektivisht procedura pas adresimit në MPB, në afat praj gjashtë muajve të marrin përgjigje nga institucioni relevant si dhe për bazë të merren bazat vetëm për aplikuesit dhe të mos shtrihen kërkesat edhe për rrethin më të gjerë siç ishte praktikë deri më tani”, theksoi Ejup Alimi, deputet i BDI-së.

Raporti i KE-së përpara Komisionit për Çështje Evropiane

Raporti i KE-së përpara Komisionit për Çështje Evropiane

Në komisionin për çështje Evropiane sot fillon shqyrtimi i raportit të Komisionit Evropian për progres të Maqedonisë në lidhje me fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Raportin e KE-së përpara deputetëve do ta prezantoj euroambasadori Samuel Zhbogar. Në seancë do të kenë fjalim edhe kryeministri Zoran Zaev, ndërkaq konkluzion do të japë edhe Daniel Server nga Universiteti i Uashingtonit “Xhon Hopkins”.

Ndryshe, Maqedonia ka marrë rekomandim të pakushtëzuar në raportin e KE-së, por vendimi përfundimtar për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, Këshilli i Evropës do ta sjell në qershor.

Robertson për vizitë në Maqedoni

Robertson për vizitë në Maqedoni

Një delegacion i lartë i diplomatëve të shquar, kryesuar nga ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Lordi Robertson, do të qëndrojë sot në Shkup.

Delegacioni do të pritet nga kryeministri Zoran Zaev, dhe në përbërjen dhe Rosen Plevneliev, ish-President i Republikës së Bullgarisë, Zotit Christopher Geijd, ish-sekretar për Mbretëreshën e Britanisë së Madhe dhe një anëtar i dhomës së lartë të Parlamentit britanik, Robert Gelbart, ambasadori dhe anëtar Atlantik, Alain Le Roy, Ambasadorja e Francës, çelës i Përgjithshëm Bernie White, një ish-komandant i forcave tokësore britanike, Zoran Cicak, këshilltar i punëve të jashtme, Mark Laiti, një ish-cia special këshilltar Sekretari i Përgjithshëm tions dhe zëdhënësi i NATO-s dhe Sarah Badenbo, që përfaqëson Damon Wilson, nënkryetar i Këshillit Atlantik në Uashington.

Sipas agjendës së dërguar nga zyra e Zaevit, pasdite është konferenca e planifikuar të përbashkët për shtyp, në të cilën do të mbajë një panel diskutimi me pjesëmarrjen e ministrit të Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, Xhorxh Robertson, Rosen Plevneliev dhe Alain Le Roy.

Mbrëmje, megjithatë, organizimi i kryeministrit, delegacioni i nivelit të lartë do të organizohet pritje të organizuar nga kryeministri Zoran Zaev.

Për Macron, Putini ndërhyn për “dobësimin e demokracive tona”

Marrë nga gazeta franceze “Le Parisien”

Përktheu:Dr.Diana Skrapari/Pedagoge dhe Zv.Shefe e Depatamentit të së Drejtës Publike të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë

Presidenti francez foli me homologun e tij rus në një intervistë të dielën.

Presidenti francez Emmanuel Macron e quajti Presidentin rus Vladimir Putin një “njeri shumë të fortë”, para të cilit “ne kurrë nuk duhet të jemi të dobët”. Një deklaratë që vjen në një kohë kur tensionet midis perëndimorëve dhe Moskës janë në një nivel të pashembullt.

Presidenti rus është një “njeri shumë i fortë, ai është një president i fortë”, tha Emmanuel Macron për Fox News në një intervistë të dielën, një ditë para vizitës së tij shtetërore në Uashington. .

“Kur je i dobët, ai e përdor atë”

“Mendoj se nuk duhet të jemi kurrë të dobët përballë presidentit Putin. Kur je i dobët, ai e përdor atë, “tha presidenti francez.

“Ai është i fortë dhe inteligjent, por ai nuk është naiv”, tha Emmanuel Macron, duke gjykuar homologun e tij rus “të fiksuar me ndërhyrje në demokracitë tona”.

“Ai ndërhyn kudo, domethënë në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara, për të dobësuar demokracitë tona. Sepse ai mendon se është mirë për vendin e tij, “shtoi ai.

“Ai dëshiron një Rusi të madhe. Njerëzit janë krenarë për politikën e tij. Ai është jashtëzakonisht i ashpër me minoritetet dhe kundërshtarët e tij me një ide të demokracisë, e cila nuk është e imja, “vazhdoi ai, megjithatë, duke siguruar” të mbajë shkëmbime të përhershme me të. ” “Unë e respektoj atë. Unë e njoh atë. Unë jam i qartë, “përfundoi Emmanuel Macron.

Konfrontimi i Perëndimit me Moskën ka arritur nivele të papara që nga fundi i Luftës së Ftohtë, sidomos pas marsit 4 me helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal në Angli dhe sulmeve të SHBA, Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar më 14 prill kundër regjimit të Damaskut, aleat i Moskës, në përgjigje të një sulmi të dyshuar kimik.

Menduh Thaçi arrin në gjykatë për rastin “titanik”

Menduh Thaçi arrin në gjykatë për rastin “titanik”

Sot pritet të mbahet seanca gjyqësore për rastin “Titanik 2”. Në këtë proces të akuzuar janë kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi, si edhe Sasho Mijallkov, ish-drejtor i DSK-së.

Kryetari i PDSH-së, arriti para pak çastesh në gjykatë.

Të akuzuar janë edhe ish-anëtarët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), Sasho Sërcev, Bedredin Ibraimi, Aneta Stefanovska dhe Vllatko Sajkovski./Shenja

Si duket sot njeriu që i doli përpara makinave të NATO-s në Gjakovë (FOTO)

Fotografia e tij bëri xhiron e gjithë botës, kur ai me dy duart lart, me lot në sy dhe gëzim të madh hidhej xhamave të makinave të NATO-s, 16 vjet më parë në Gjakovë

Është Agim Berberi apo si njihet me nofkën Rusi që tregon se çfarë ndodhi atë ditë dhe si shpëtoi i gjallë.

Berberi kishte qëndruar në Gjakovë 78 net mes flakësh, vrasjesh e masakrimesh dhe thuajse i kishte humbur shpresa se do ta priste i gjallë lirinë.

“Kur kemi dëgjuar se kolonat e ushtarëve italianë po i afrohen hyrjes së qytetit kemi dalë bashkë me disa njerëz të tjerë që ishim duke qëndruar bashkërisht.

Shumë pak metra larg nesh po qëndronin paramilitarët serbë me një pitzgauer dhe një autoblindë, të gatshëm të gjuanin mbi ne.

E teksa forcat e NATO-s po afroheshin, unë fillimisht e kam nxjerrë një flamur kuqezi dhe e kam vendosur në një shenjë komunikacioni, pastaj kam vrapuar në drejtim të tyre, ndërsa serbët e kanë drejtuar mitralozin e autoblindës në drejtimin timin.

Nuk e di pse nuk kanë gjuajtur në mua, por e di që kanë gjuajtur pesë herë në ajër”, thotë ai.

Ai vlerëson se hyrja e NATO-s shpëtoi Gjakovën nga shfarosja totale dhe sipas tij, serbët kanë vrarë njerëz dhe kanë djegur shtëpi edhe për disa orë sa ushtarët e NATO-s ishin brenda qytetit.

Ndërsa pamjet e tij, teksa hidhej në xhamat e makinave të NATO-s ende ekzistojnë dhe atë kohë janë parë në gjithë botën.

Gjermani: Shqiptari rrahu për vdekje sirianin

Mbi gjashtë muaj më parë ndodhi një përleshje brutale me grushta në “Black Lounge” të diskotekës “Joy” në Henstedt-Ulzburg. Një shqiptar (22) e goditi disa herë me grushta sirianin (22), i cili pasi mori lëndime të forta në tru, pas disa ditësh vdiq, duke mos mundur t’u mbijetojë plagëve, shkruan kn-online.de.

Prokuroria e ka hetuar veprën penale për vdekje dhe ka kërkuar pesë vjet e katër muaj burg për shqiptarin, ndërsa avokati ka kërkuar një dënim jo më të rëndë sesa dy vjet, për shkak se shqiptari ishte në vetëmbrojtje.

“I padituri nuk deshte të vrasë viktimën,” përcjell albinfo.ch, deklaratën e avokatit. 22 vjeçari shqiptar në fillim të seancës kërkoi falje. Vendimi përfundimtar i Gjykatës në Kiel do vendoset në 2 maj.

Brenda pavijonit ‘C’ në burgun e ‘Shutkës’. Pjesa që kurrë nuk është publikuar në media (FOTO)

Kjo është e vërteta për kushtet çnjerëzore që janë në pavijoni ‘C’, pjesë kjo që mbahet larg syrit të mediave.

Ky është burgu në Shkup, burgu i ‘Shutkës’, njëherit edhe njësia më e madhe e paraburgimit, ku vuajnë paraburgimin të gjithë personat meshkuj dhe femra nga i gjithë territori i vendit.

Që nga viti 1968, nuk janë rinovuar hapësirat në këtë burg.

Këto pamje mbahet të mbyllura fort prapa grilave. Në të kanë vuajtur paraburgimin dhe vazhdojnë të vuajnë edhe shumë shqiptarë të pafajshëm pjesë e skenareve të montuar nga shteti!

Në qoftë se burgu qëllim parësor, korrigjimin dhe risocializimin e të dënuarve, burgjet në Maqedoni po bëjnë të kundërtën!

‘Garda Vojvodi’ e morri përsipër vrasjen e rastit ‘Alfa’ në vitin 2008. Por MPB nuk ndërmori asgjë për këtë!

‘Garda Vojvodi’ e morri përsipër vrasjen e rastit ‘Alfa’ në vitin 2008. Por MPB nuk ndërmori asgjë për këtë!

‘Garda Vojvodi’ në një kumtesë për mediat në vitin 2008, në një kumtesë u deklaruan për mediat se sulmin me armë zjarri tek fakulteti Matematiko- Natyrorë e kanë kryer ato.

Me shprehjen ‘I sulmuam përpara se të na sulmonin’ ku e njëjta organizatë e qujti si ‘Lufta e Alfave të Nikolla Gruevskit’. Në kumtesën e kryetarit të organizatës Aleksandër Bugarski kishte një mesazh për Nikolla Gruevskin, ish kryeministrin e atëhershëm, pjestarëve të MPB dhe ARM shkruan: ‘Të paralajmëruam ty, bashkëpuntorët e tu dhe gjithë opinionin, se ne nuk jemi lojë fëmijësh ashtu si na etiketojsh ti. Por jemi një organizatë serioze, që do ta mbrojmë Maqedoninë dhe qytetarët e saj nga planet e tua dhe të bashkëpunëtorëve tu nga Sërbia dhe Greqia’ shkrua në komunikatën e organizatës.

Sipas kësaj organizate, ky sulm le të jetë një leksion për antarët e MPB dhe ARM, sepse siç shkruan në kumtesë ‘Secili plumb i juaj do të ju kthehet mbrapsht’.

Kështu deklaroi në vitin 2008 organizata ‘Garda Vojvodi’ për sulmin tek fakulteti matematiko- natyror në Shkup, ku u vra një polic i Alfa dhe u plagosën dy të tjerë, nga një grup e armatosur. Për këtë vepër janë dënuar tre persona ku faktet me të cikat janë dënuar të njëjtët janë shumë të dyshimta dhe kontradiktore.

Për këtë kumtesë, zëdhënësi i MPB në atë kohë Ivo Kotevski tha se, nuk do të komentojë për deklarata të këtilla qesharake, Kotevski shtoi se, të ishin ato kryesit e veprës ne do t’i kishim arrestuar menjëherë pas vrasjes!

Flet drejtori i shërbimit sekret në Maqedoni

Flet drejtori i shërbimit sekret në Maqedoni

Drejtoria për Sigurim dhe Kundërzbulim nuk ka informacione se a realizohet ose jo përgjim jolegal të institucioneve tjera në vend, tha numri “një” i DSK-së, Goran Nikollovski, pas përfundimit të mbledhjes së mbyllur të Komisionit për mbikëqyrje mbi punën e kësaj drejtorie në të cilën u rushqyrtuan raportet vjetore të DSK-së dhe të Agjencisë së Inteligjencës për vitin 2017.

Nikollovski tha se është biseduar për ndryshimet në ndjekjen e komunikimeve, për respektimin e afateve kohore për transferimin e pajisjeve për përgjim të ATO-së dhe për ndryshimin e metodologjisë së punës së kësaj drejtorie.

“Nuk kemi informacione se në institucione tjera përgjohet akoma. Atë që e kemi ne të garantuar me ligj, atë e bëjmë në bazë të Ligjit për ndjekje të komunikacioneve dhe të Agjencisë Teknike Operative. Gjithashtu kemi bërë disa telegrame konstruktive me të cilat po ndryshojmë “Vordingun” ose metodologjinë e punës. Me këtë dëshirojmë të ndryshojmë mentalitetin e shërbimit sekret”,- theksoi drejtori i DSK-së, Goran Nikollovski.

Nikollovski tha se DSK dhe PPS bashkëpunojnë për të zbardhur të vërtetën për sa i përket dyshimeve se ndoshta të punësuarit në DSK-së kanë ushtruar dhunë ndaj të akuzuarve në rastin “Sopot” për të pranuar fajin për të cilin janë akuzuar në atë kohë. Anëtarët e këtij komisioni diskutuan edhe për transparencë më të madhe të DSK-së dhe për vizitën e anëtarëve të këtij komisioni në hapësirat e DSK-së.

“Diskutuam për çështjen e vizitës së institucioneve nga anëtarët dhe zëvendës anëtarët e Komisionit. U morëm vesh që kjo vizitë të bëhet në kohë sa më të shpejtë. Pse nuk është bërë deri më tani dihet, arsyet janë objektive, opozita nuk ishte në Kuvend”,- u shpreh deputeti i LSDM-së, Pavle Boegoevski.

Ndërkohë në Komisionin e kuvendit për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive u prezantuan raportet vjetore të Komisionit Shtetëror për Vendimmarrje në shkallë të dytë në fushën e mbikëqyrjes inspektuese dhe procedurës për kundërvajtje dhe të Drejtorisë për mbrojtjen e të dhënave personale për vitin 2017.

Të mërkurën prezantohet raporti gjashtëmujor i PPS-së dhe raporti vjetor i Avokatit të Popullit për vitin 2017.

Neuropsikiatri i njohur reagon ndaj Hetem Ramadanit – Keni kujdes!

Neuropsikiatri i njohur reagon ndaj Hetem Ramadanit – Keni kujdes!

.

Neuropsikiatri i njohur Jusuf Ulaj, ka folur për të vetëquajturin studiues të mjekësisë alternative, Hetem Ramadani, i cili së fundi ka folur në medie, duke hedhur poshtë të gjitha metodat e trajtimit të sëmundjeve nga mjekësia konvencionale.

Ulaj, Ramadanin e ka konsideruar si një person pa edukim mjekësor, duke u apeluar qytetarëve që të kenë kujdes nga metodat e tij të mjekimit pasi që mund ta pësojë ndokush. Madje, ai Ramadanin e ka krahasuar me Hysri Peçanin – Burdushi, i cili pretendon se nëpërmjet metodave të ndryshme joshkencore mund të shërojë të sëmurit.

“Pra, si mjek me përvojë 34 vjecare dhe edukim konvencional e alternativ, apelojë që të hapni sytë në mënyrë që dikush të mos e paguajë me jetë një eksperiment të dikujt që për bazë ka deluzionin e madhësisë dhe omnipotencën”, ka shkruar ndër të tjera Ulaj.

Ky është reagimi i plotë i Ulajt:

Rreth Hetem Ramadanit:

Mjekësia e vjetër Indiane nga periudha e Vedës (Ayuorveda medicine), mjekësia e vjetër kineze, rëndësia e ushqimit, meditimi dhe rëndësia e vetëkujdesit (self care) që ngërthen në vete edhe ushqimin e shëndetshëm e aktivitetin fizik janë të njohura dhe të pranuara nga mjekësia

konvencionale (bashkëkohore).

Poashtu, Meditimi Transcendental i Maharishi Mahesh Yogi, Deepak Chopra e autorë tjerë të mjekësisë alternative janë të pranuara dhe ka shumë punime shkencore, shkolla e qendra të ndryshme nëpër vende të ndryshme të botës

Unë kam kryer edukime në SHBA për ushqimin si mjekësi (food as medicine) dhe metoda të ndryshme të meditimit për trajtimin e traumës psikologjike dhe sëmundjeve tjera kronike. I praktikoj personalisht dhe ua rekomandojë klientëve dhe njerëzve në përgjithësi.

Ka një problem me atë që thotë Hetem Ramadani dhe realiteti i arritjeve shkencore të gjerëtanishme në shërimin e plotë të disa sëmundjeve kronike të cilat tash për tash konsiderohen të pashërueshme.

Pra, paraqitja e tij kohëve të fundit në media si mesie, shpëtimtar i njerëzimit dhe shërues i të gjitha sëmundjeve në të cilat mjekësia konvencionale (e pranuar dhe praktikuar botërisht) ka dështuar, është absurd dhe i pa pranuar.

Hallin e kam se, njeriut tonë të lodhur nga jeta dhe të dëshpëruar nga sëmundja po i jepet një informatë jo e saktë dhe shpresë e rrejshme. Tash, në mesin tonë përpos Burdushit e shumë matrapazëve tjerë që veprojnë në Kosovë pa kurrfarë kontrolli nga Institucionet e shtetit i shtohet edhe një Ramadan.

Po të kishte arrijtë dikush sot, në nivelin global, me çfarëdo metode të shërojë plotësisht diabetin dhe të heqë insulinën nga përdorimi, po të arrinte dikush të shërojë sëmundjet degjenarative (të pakthyeshme) të trurit si Alzheimer disease, Parkinson disease, paralizat e ndryshme, skizofreninë, të shëron të gjitha format e kancerit etj., do të fitonte çmimin Nobel për secilin nga këto zbulime.

Ne si shqiptar do të mburreshim edhe me një fitues të këtij çmimi. Nuk e minimizojë ndikimin e Big pharma dhe nuk e minimizoj rëndësinë e meditimit dhe ushqimit të shëndetshëm për ruajtjen e shëndetit, parandalimin e sëmundjeve dhe ndihmesën që kanë këto në trajtimin komplementar (alternativ), por nuk guxojmë të lejojmë që ky njeri pa edukim mjekësor, që ka “vetëstudjuar”, paska shkruar libra, që përmend emra personalitetesh të ndryshme politike, të manipulojë më njerëzit në

nevojë.

Pra, si mjek me përvojë 34 vjecare dhe edukim konvencional e alternativ, apelojë që të hapni sytë në mënyrë që dikush të mos e paguajë me jetë një eksperiment të dikujt që për bazë ka deluzionin emadhësisë dhe omnipotencën. Hetemi mundet me dhënë këshilla për rëndësinë e meditimit, healthy  food dhe këtu nuk ka asgjë të keqe, por assesi t’i fut hundet aty ku mjekësia bashkëkohore deri sot ende nuk ka ofruar zgjidhje të saktë.

Sa vjet kishte Daut Haradinaj kur foli në emër të UÇK-së, pa maskë?

Sa vjet kishte Daut Haradinaj kur foli në emër të UÇK-së, pa maskë?

Edhe pse në moshë të re, Daut Haradinaj ishte ndër të parët që doli të flasë në emër të UCK-së në daljen e saj të parë në nëntor të vitit 1997.

“Gjatë rrugës, Rexha ka vendos me qit maskën. Muja nuk ka pas maskë, mjekër ka pas të gjatë, e ka pasë një beretë”, thotë Dauti duke rrëfyer plot emocion momentin e parë të paraqitjes së UCK-së në publik.

Deputeti i lindur në vitin 1978, ishte vetëm 19 vjecar kur u paraqit në daljen e parë të UCK-së në vitin 1997, bashkë me Rexhep Selimin dhe Mujë Krasniqin.

“E unë jo për trimëri, por nuk kam pas maskë me vete sepse nuk ishim parapërgatitur më herët”, thotë ai me shumë modesti, duke rrëfyer tregimin.

Hero i luftës çlirimtare të Kosovës, Dauti është pjesë e familjes Haradinaj që dha shumë në luftën e fundit në Kosovë.

Ai bashkë me Ramushin dhe familjen e tij të ngushtë, ishin pjesë e grupeve të para në mbrojtje të qytetarëve të Kosovës në momentet më të vështira të vendit, aktivitete këto që sollën çlirimin e shtetit të Kosovës.

Ish deputeti tani garon në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë në listën e PAN-it me numër 50.

Shikoni rrëfimin e tij të plotë:

Donald Tusk nesër në Tiranë, Rama takohet të enjten me Merkel

Donald Tusk nesër në Tiranë, Rama takohet të enjten me Merkel

Në kuadër të një turneu treditor në vendet e Ballkanit Perëndimor, presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të zhvillojë nesër një vizitë në Shqipëri.

Qëllimi i vizitës është përgatitjet e samitit BE-Ballkan që mbahet në Sofje më 17 maj.

Tusk do të marrë pjesë edhe në samitin e Brdo Briun që do të zhvillohet në Shkup.

Ai do të ndalet edhe në Podgoricë, Beograd, Sarajevë dhe Shkup.

Ndërkohë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të niset të mërkurën në Gjermani, ku të enjten do të takohet me kancelaren Angela Merkel. /Tch/

Diaspora shqiptare letër OKB-së për emrin: Pranoni propozimin Republika Maqedonia Ilire

Diaspora shqiptare letër OKB-së për emrin: Pranoni propozimin Republika Maqedonia Ilire

Lidhja e Diasporës Shqiptare për Maqedoni në Amerikë dhe Evropë, me vëmendje të posaçme është duke përcjell zhvillimin e bisedimeve lidhur me emërtimin e FYROM-it në mes te palës greke dhe maqedonase, ku shqiptaret nuk janë fare të përfaqësuar.

Ja komunikata e plotë:

LDSHM-ja si organizatë politike kombëtare e cila mbulon një territor të gjere në të dy kontinentet ku jetojnë disa milionë shqiptarë, ju dëshiron sukses në zgjidhjen e këtij problemi i cili zgjat më shumë se dy dekada.

– duke pasur parasysh të dhënat historike dhe historiografike, terreni i sotëm i FYROM-it ka qene i banuar në vazhdimësi me pellazgë-Ilirë / shqiptarë që nga kohët e lashta,

– duke pasur para sysh se me rënien e Perandorisë Otomane, ky territor ishte Vilajeti i Manastirit, po ashtu i banuar me shumicë shqiptare,

– duke marre parasysh se FYROM-in e krijoji sistemi komunist i Titos,

– duke marrë parasysh padrejtësitë e këtij regjimi dhe e regjimeve sllave të Mbretërisë SKS,

– duke marrë parasysh edhe gjendjen faktike sot, pas dezintegrimit të Jugosllavisë, FYROM-i nuk lejon regjistrimin e obliguar të popullsisë në çdo dhjetë vjet, mu për shkak të numrit te shqiptareve, te cilët nuk janë më pak se 40 %,

– duke marrë parasysh se në FYROM- jetojnë : shqiptarë, maqedonas sllave, turq, serbe, bullgare, vlleh, greke, e tj., gjë qe vërteton multienicitetin e kësaj republike,

– duke marrë parasysh se BE dhe Sh.B.A. , parimisht FYROM-in e konsideron realisht multietnike, pasi që i pranon edhe etnicitete tjera që jetojnë në këtë shtet,Ne, LDSHM-ja dhe anëtarësia e saj e gjerë në Amerikë dhe në Evropë,

P R O P O Z O N

Qe FYROM-i të quhet :

REPUBLIKA MAQEDONIA ILIRE

Apo

REPUBLIKA MAQEDONIA SHQIPTARE

Arsyetim:

Ky emërtim përcakton një territor të lashtë në të cilin Maqedonët antikë dhe Ilirët së bashku luftuan nën komandën e Filipi II dhe Aleksandërit të Madh. Prandaj, Shqiptarët janë autokton në këto troje.

REPUBLIKA MULTIETNIKE E MAQEDONISË

Arsyetim:

Siç e cekëm edhe më lartë, në territorin e sotëm të FYROM-it, jetojnë me shume popuj tjerë se sa sllavo maqedonas. Në një regjistrim të mbikëqyrur nga bashkësia ndërkombëtare, shqiptaret do të dilnin me numër më të madh, pastaj do vinin te tjerët. Shqiptaret në këtë

republikë, në kohën e mbretërisë SKS nuk janë numëruar aspak. Sllavo maqedonasit kanë pasur të njëjtin fat. Është quajtur Vardarska Banovina, Juzhna Srbija. Historiografikët me renome botërore i cekin haptas diskriminimet e kësaj mbretërie karshi shqiptareve, maqedonasve dhe të tjerëve.

Mendojmë se kohët e errëta në Evropë kanë mbaruar, prandaj, ju lusim që propozimin tonë ta merrni seriozisht, pasi Republika Multietnike e Maqedonisë do reflektonte realitetin aktual të këtij shteti.

Besojmë se ky emërtim është i kapshëm dhe i arsyeshëm për te gjitha palët, pasi nuk lëndon asnjë komb ose kombësi në këtë shtet , dhe çka është shumë me rëndësi: një kompromis

i kapshëm dhe i arsyeshëm për palën greke pasi që multietniciteti në Greqi nuk ekziston fare si nocion.

Pastaj: multietniciteti është i pranuar edhe nga BE dhe SHBA-te si kategori dhe standard ndërkombëtarë nga ana e shume organizatave dhe përfaqësueseve të cilët kanë vepruar dhe veprojnë ne FYROM.

Ne jemi të vetëdijshëm për rëndësinë dhe zgjidhjen e këtij problemi, prandaj në këtë drejtim vendosëm me propozimet tona t’ju ndihmojmë sado pak .

Mbetemi me shprese se Madhëria Juaj do jetë çelësi i zgjidhjes se problemit ne favor të te gjithëve.

Burri nga Kavaja kap “mat” gruan me kushëririn në kasolle: I’a kishte futur kokën te gjoksi dhe…

Burri nga Kavaja kap “mat” gruan me kushëririn në kasolle: I’a kishte futur kokën te gjoksi dhe…

Një 54-vjeçar nga Kavaja i ka dhënë fund martesës së tij të gjatë për shkak të tradhtisë bashkëshortore. Babai i 3 vajzave rrëfen se e ka kapur në flagrancë të shoqen me të afërmin e tij dhe nga ai çast divorci ishte e vetmja alternative.

Konflikti mes tyre ka përfunduar në polici, palët janë përballur me njëri-tjetrin, ndërsa ai akuzon efektivët se e kanë mbajtur padrejtësisht të izoluar përgjatë gjithë natës. Ai iu drejtua gjykatës, dhe përveç divorcit problem tjetër ishte ndarja e pasurisë. Kjo ngjarje e rëndë anuloi edhe dasmën e njërës prej vajzave e cila ishte caktuar vetëm 10 ditë më pas.

Teksa tregon historinë e jetës së tij në emisionin “Me zemër të hapur” në “News24”, 54-vjeçari thotë se në shtëpinë e tij jeton aktualisht ish-bashkëshortja me të bijën. Ai është kundër këtij vendimi dhe thotë se nuk do pranojë kurrë që ajo të jetojë në atë banesë, ndërkohë që ai endet rrugëve.

Vajzat e akuzojnë për sjellje të padenjë, për abuzim me alkoolin dhe dhunë, ndaj a nuk i afrohet dot madje as banesës për shkak të një urdhri mbrojtje, ndërkohë që ai nuk pranon asnjë nga akuzat dhe kërkon të bëhet drejtësi.

“Mener jush, kur i pashë unë, ky ia kishte futur kokën te gjoksi. Unë e njoha. Ajo i thoshte ik, ik”, rrëfen 54-vjeçari.

“Ajo më tha ‘të martojmë gocën’, dhe pastaj ma bëj mishin copa copa. Por unë i denoncova menjëherë në polici. Ata erdhën menjëherë, 3-4 policë. Por gjatë marrjes në pyetje faktet u deformuan. Gruaja me thoshte ‘unë me trupin tim bëj ç’të dua’. Por unë i thashë që kjo gjë nuk mund të ndodhë për sa kohë jemi bashkë, e jetonte me djersën time. Po ai ka bërë me llafe edhe gra të tjera aty”, thotë ai.

Në spitalin shtetëror në Kumanovë, konkursi i fundit për punësim, diskriminues!

Në spitalin shtetëror në Kumanovë, konkursi i fundit për punësim, diskriminues!

Në konkursin e fundit, që ka përfunduar para një muaji në spitalin shtetëror të Kumanovës, janë pranuar në punë, gjithësej 58 puntorë.

Por nga numri i përgjithshëm i të punësuarve vetëm 8 prej tyre janë shqiptarë.

Nga portali ‘Pa Censurë’ kërkuam që të na japin përgjigje, se pse në këtë konurs numri i shqiptarëve të punësuar është diskriminues.

Për këtë pyetje ne nuk morrëm përgjigje.

Kujtojmë se anashkalimi i shqiptarëve dita ditës ka filluar të merr përmasa të mëdha edhe përkrah faktit që LSDM-ja gjat fushatës elektorale premtoi përfaqësim të drejtë./Pacensurë

Maqedoni, feja islame aspak e pranishme në librat shkollore

Maqedoni, feja islame aspak e pranishme në librat shkollore

ekstet shkollore me të cilat nxënësit mësojnë gjuhën e tyre amtare, nga klasa e parë deri të pestën, janë kryesisht të çliruara nga stereotipet negative për të tjerët, me disa përjashtime shumë të rralla edhe atë kur kjo bëhet në tërthorazi, shkruan gazeta KOHA. Mirëpo, pavarësisht kësaj nuk janë të shpeshta as rastet të cilat promovojnë interaksion social, midis dy ose më shumë personave apo grupeve të ndryshme sipas përkatësisë etnike, fetare dhe gjinore e, që për shoqërinë multietnike si Maqedonia përbëjnë tregues të rëndësishëm për nivelin e bashkëjetesën së pjesëtarëve të kulturave të ndryshme.

Këta janë disa prej gjetjeve të hulumtimit “Multikulturalizmi dhe interkulturalizmi në tekstet shkollore prej klasës së parë deri në të pestën në arsimin fillor në Republikën e Maqedonisë” të realizuar nga Qendra për Dialog Nansen në Shkup (QDN) dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH).

Është interesante se vetëm në librat e gjuhën maqedonase, patriotizmi apo komponenta e nxitjes së dashurisë ndaj atdheut lidhet në mënyrë eksplicite me Maqedoninë si njësi shtetërore territoriale. Në librat e gjuhës turke dhe serbe, thuajse nuk ekziston fare ky komponent, ndërsa në librat e gjuhën shqipe dashuria për Maqedoninë lidhet me pjesën perëndimore të saj. “Bukuritë e atdheut janë pasqyruar në një këngë të tekstit shkollor për klasën e tretë, që i përkushtohet Liqenit të Ohrit dhe Lumit Drini i Zi, si dhe përmes disa ilustrimeve të Malit Sharr, Shkupit, Tetovës dhe Ohrit”.

Tendenca më e theksuar e librave të gjuhës maqedonas, shqipe, turke dhe serbe është prezantimi i identitetit kulturor të popujve përkatës duke vënë në dukje historinë dhe veçoritë kombëtare tek të gjithë, ndërsa te maqedonasit dhe serbët edhe tiparin fetar.

Kështu, në planin e identitetit kombëtarë, nëpër librat e maqedonishtes u thuret lavde heronjve sipas përkatësive të caktuara etnike. Figura më dominonte te librat e gjuhës maqedonase është ajo e Goce Dellçevit, ndërsa te shqiptarët figura e Skënderbeut.

Sipas këtyre gjetjeve rezulton se “figurat historike të përfshira në tekstet shkollore të gjuhës maqedonase, kryesisht janë personalitete të rëndësishme nga e kaluara e popullit maqedonas, kryesisht revolucionarë të cilët kanë luftuar për çlirimin e Maqedonisë nga zgjedha e huaj. Më i pranishëm është Goce Dellçev”.

Ndërkaq, sikurse qëndron më tej në këtë hulumtim, përveç tij hasen edhe figura tjera, si Dame Gruev, Jane Sandanski apo iluministëve sllavë Kirilit dhe Metodit. Për librat në gjuhën shqipe thuhet e nga figurat historike hapësirë më e madhe i përkushtohet Skënderbeut, i pranishëm me pesë poezi dhe tregime. Prej figurave femërore në historinë shqiptare, janë prezantuar pionierja e arsimit shqip Sevasti Qiriazi – Dako dhe Nëna Tereza. Në librin e klasave të katërta gjen ven një poezi kushtuar flamurit shqiptar si dhe disa vargje nga himni shqiptar.

Shqiptarët janë të vetmit që në librat e tyre nuk kanë përmbajtje fetare. Edhe pse në pjesën dërmuese janë të besimit islam, askund në librat në gjuhën shqipe për fëmijët e moshës nga klasa e parë deri të pestën nuk përmenden figura dhe festa fetare.

“Habit fakti se, as në tekste dhe as në ilustrime nuk hasim shembuj sa u përket zakoneve gjatë kremtimit të festave të mëdha myslimane, siç është Bajrami”, thuhet mes tjerash në Konkluzionet për librat e gjuhës shqipe, të hulumtimit në fjalë.

Sakaq në Konkluzionet për librat e gjuhës maqedonase hulumtimi vëren se “Më të përfaqësuar janë tekstet, pyetjet, detyrat dhe ilustrimet të cilat kanë të bëjnë me identitetin kulturor të popullit maqedonas, i cili në mënyrë dominonte përfaqësohet përmes kremtimit të festave fetare Krishtlindjeve dhe Pashkëve”.

Për tekste e gjuhës serbe Konkluzionet janë se “përmbajtjet të cilat e potencojnë identitetin kulturor të serbëve kryesisht kanë të bëjnë me rëndësinë e gjuhës amtare, me krijimtarinë popullore dhe me disa figura nga historia serbe”.

Në këtë kontekst hapësirë më të madhe, thuhet si i është dedikuar themeluesit të kishës serbe Shën Savës, përderisa për tekstet në gjuhën turke, hulumtimi tregon se kremtimi i festës të Bajramit bëhet në kuadër të përshkrimit të traditave dhe zakoneve që praktikohen në familjen tipike turke edhe atë në dy raste, përmes dy poezive që gjenden në librin e klasës së tretë.

Vasko Eftov – drejtor i ri i TV Alfa

Vasko Eftov – drejtor i ri i TV Alfa

Gazetari i afërt me VMRO-DPMNE-në opozitare, Vasko Eftov prej sot është drejtor i TV Alfa në vend të Lubomir Nikollovskit, njofton Portalb.mk.

Eftov gjatë kohë e ka transmetuar emisionin e tij “Në qendër” në këtë medium.

Një person i quajtur Peter Shac nga Budapesti, verën e kaluar u bë njëri nga pronarët e Televizionit Alfa i cili është me koncesion nacional.

Ashtu siç shkruan BIRN, përskaj personit nga Hungaria, në vitin 2017-të në pronësi të televizionit ka hyrë edhe një person relativisht i panjohur Goran Balaq nga Serbia.

Të dy bashkë i kanë pjesët më të mëdha të televizionit, në të cilin si pjesë e strukturës pronësore paraqiten edhe disa ndërmarrje.

TV Alfa ka filluar me transmetin në vitin 2008. Në atë kohë, shumicën e aksioneve e kishte biznesmeni Shterjo Nakov nëpërmjet kompanisë “Fershped”, megjithatë në shtator të vitit 2013 biznesmeni serb Veselin Jevrosimoviq nëpërmjet kompanisë së tij nga Maqedonia “CHS Invest Grup” i ka blerë 56% të aksioneve të televizionit.

Ky televizion njihet si pjesë e makinerisë propagandistike të VMRO-DPMNE-së, edhe gjatë kohës kur partia ka qenë në pushtet, por edhe tani që është në opozitë. Eftov njihet si gazetar kontrovers, ndërkaq i njëjti ka pasur edhe disa edicione me përmbajtje nacionaliste kundër shqiptarëve.

Nga 1 qershori, në Zvicër zbriten çmimet e biletave të trenit

Nga 1 qershori, në Zvicër zbriten çmimet e biletave të trenit

Falë uljes së tatimit mbi vlerën e shtuar, shuma nga e cila do të përfitojnë bashkërisht shfrytëzuesit e linjave nacionale do të jetë 9 milionë franga.  Kjo shumë do të ndahet në formë të ofertave për bileta të ndryshme më të lira

Anëtarët e Komisionit Strategjik për Komunikacion të drejtpërdrejtë (StAD) kanë vendosur në mbledhjen e tyre të sotme që për vitin e ardhshëm, (që zakonisht bëhen nga dhjetori i vitit paraprak) të mos ketë ngritje të çmimeve për shfrytëzuesit e transportit publik më Zvicër.

Për më tepër, dhe ky është lajmi i mirë këtu, duke filluar nga qershori i këtij viti do të ketë një zbritje çmimesh të biletave të trenit për linjat në nivel nacional, shrkuan srf.ch.

Ky vendim merret përkundër prognozës se do të ketë shtrenjtim prej 0.6 % të kostos së transportit publik, transmeton albinfo.ch.

Falë uljes së tatimit mbi vlerën e shtuar, shuma nga e cila do të përfitojnë bashkërisht shfrytëzuesit e linjave nacionale do të jetë 9 milionë franga.  Kjo shumë pra do të ndahet në formë të ofertave për bileta të ndryshme më të lira.

Që nga 4 prilli është lancuar abinamenti për pikniqe. Kështu, personat që kanë një abonament vjetor me gjysmë çmimi, mund të blejnë një set prej 20 ose 30 biletave për ditët e piknikut, të cilat mund t`i shfrytëzojnë gjatë gjithë vitit, përcjell albinfo.ch. Këtë mund ta bëjnë në mënyrë fleksibile dhe pa kufizime, që i bie, gjatë ditëve të përmendura ta mund të shikojnë favoret e komforit që e siguron pasja e një Abonamenti Gjeneral (GA).

Ndërsa dihet se ky abonament që është dukshëm më i shtrenjtë por mund të përdoret gjatë gjithë vitit, në mënyrë të pakufizuar.

Në Sellcë së Tetovës, i jepet lamtumira e fundit fotografit Fatos Islami

Në Sellcë së Tetovës, i jepet lamtumira e fundit fotografit Fatos Islami

Sot, në fshatin Sellcë të malësisë së Tetovës është bërë varrimi i fotografit Fatos Islami, i cili ndërroi jetë dje në rrugën e kalasë së Tetovës.

Të pranishëm për t’i dhënë lamtumirën e fundit Fatosit ishin një numër i madh familajrësh, bashkëfshatarët dhe shoqëria e tij, ndërsa fjala e lamtumirës ishte nga studentët e USHT-së.

Fatos Islami vdiq dje nga një sulm gjatë rrugës së kalasë së qytetit ndërkaq ndihma e shpejtë në vendngjarje vetëm se kishte konstatuar atë.

Zaevit i plas sherri me Merkon, nesër shkon në Strugë (Foto)

Zaevit i plas sherri me Merkon, nesër shkon në Strugë

Mosmarrveshjet ndërmjet LSDM-së me BDI-në në Strugë dhe kryetarin e Komunës së Strugës, Ramiz Merko duket se janë bërë problem ndërpartiak dhe ndërqeveritar.

Pikërisht për shkak të këtij sherri që shpërtheu javën e kaluar, nesër është paralajmëruar mbërritja e Zoran Zaevit në Strugë, mëson portali Strugalajm. Zaev pritet të zhvillojë takim me strukturat partiake, por edhe me kryetarin e komunës Ramiz Merko, nga radhët e BDI-së, i cili mori përkrahjen e LSDM në zgjedhjet e fundit lokale.

Përplasja ndërmjet LSDM dhe BDI eskaloi seancën e fundit të Këshillit ku këshilltarët e LSDM nuk mbështetën propozimet e Komunës në Këshillin komunal për ndërtime rreth plazhit. (INA)

Karaxhiq thotë se dënimi ndaj tij është i “padrejtë” 40 vite burg nga tribunali i Hagës

Karaxhiq thotë se dënimi ndaj tij është i “padrejtë”

Ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq ka apeluar sot dënimin prej 40 vjetësh burgim, përpara një gjykate të Kombeve të Bashkuara, duke kërkuar rigjykim, pasi ka vlerësuar se gjykimi ndaj tij ka qenë “proces me të meta”, që ka “çuar në një rezultat të padrejtë”.

Gjatë adresimit të tij në seancën dëgjimore në Hagë, Karaxhiq u ka bërë thirrje gjykatësve që të hedhin poshtë dënimin e tij për krime të kryera gjatë luftës në Bosnje dhe Hercegovinë gjatë viteve 1992-95.

Karaxhiq, 72-vjeç, ka thënë para panelit prej pesë gjyqtarësh se forcat serbe kanë vepruar në vetëmbrojtje gjatë konfliktit, i cili ka lënë mbi 100 mijë të vdekur dhe 2.2 milionë persona të tjerë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Ka aq shumë dëshmi që tregojnë se strategjia jonë nuk ka qenë sulmuese. Strategjia jonë ka qenë mbrojtëse në të gjithë Bosnjën”, ka thënë ai.

Karaxhiq dhe ekipi i tij ligjor kanë argumentuar se prokurorët dhe gjykatësit, gjatë gjykimit kanë kryer një sërë gabimesh ligjore dhe procedurale.

Në anën tjetër, prokurorët gjithashtu po apelojnë për dënimin e Karaxhiqit, duke kërkuar nga gjykatësit që ai të dënohet me burgim të përjetshëm.

Vendimi për këtë pritet të merret deri në fund të vitit.

Në mars të vitit 2016, Karaxhiq është dënuar me 40 vjet burg nën akuzat për gjenocid, krime lufte, krime kundër njerëzimit, përfshirë edhe masakrën në Srebrenicë.

Në masakrën në Srebrenicë rreth 8 mijë burra dhe djem myslimanë u vranë. Kjo ngjarje konsiderohet si masakra më e rëndë në Evropë që prej Luftës së Dytë Botërore.

Karaxhiq është dënuar nga gjykatësit e Tribunalit Ndërkombëtar për Krime në ish-Jugosllavi, e cila është mbyllur në muajin dhjetor.

Royal Baby: Kate Middleton dhe Princi William prezantojnë fëmijën e tyre të tretëMarrë nga BFMTV Francë

Royal Baby: Kate Middleton dhe Princi William prezantojnë fëmijën e tyre të tretëMarrë nga BFMTV Francë

Përktheu : Dr. Diana Skrapari/Pedagoge dhe Zv. Shefe e Departamentit të së Drejtës Publike të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë

Çifti princor prezantoi të porsalindurin e tij përballë Spitalit të St.Mary, ku Kate Middleton lindi të hënën.

Fansat kanë qenë duke pritur për këto imazhe gjatë gjithë ditës. Natën e të hënës, pak para orës 19:00, Kate Middleton dhe Princi William prezantuan fëmijën e tyre të tretë. Pak orë pas lindjes së foshnjës, çifti princor u fut në oborrin e krahut Lindo të Spitalit të St Mary, ku dukeshja e Kembrixhit lindi në orën 11:01.

Ndërsa ne nuk e dinim seksin e fëmijës, më i riu nga vëllezërit e motrat është një djalë. Një fëmijë me 3.8 kg në shëndet të mirë. Emri i tij ende nuk është zbuluar dhe është, natyrisht, i nënshtruar basteve të rëndësishme.

Disa çaste më parë, Princi William kishte dalë me makinë përpara lagjes së maternitetit. I shoqëruar nga Princi George dhe Princesha Charlotte, 5 dhe pothuajse 3 vjeç, ai ishte zhdukur prapa dyerve të repartit të lindjes. Sipas Marion L’Hour, gazetari ynë në vend, Kate Middleton priti vizitën e stilistit dhe parukierit të saj një ditë para paraqitjes së saj.

K.K ELDi-KAN – Shkup Te shtunen 21.04.2018 ne Vukuvar te Kroacis u mbajt turneu Nderkombetar “VUKUVAR CUP 2018”

K.K ELDi-KAN – Shkup

Te shtunen 21.04.2018 ne Vukuvar te Kroacis u mbajt turneu Nderkombetar “VUKUVAR CUP 2018” ku muren pjes rreth 400 garues, garat u zhvilluan ne dy diciplina kata dhe lufta.

K.K. Eldi-kan mori pjes me 5 garued dhe ariti te fitoj medalje ne dy diciplina (kata dhe lufte).

Kater vende te para dhe kupa

Nje vend te dyt

Tre vende te treta

Me vende te para u stolisen: Dardan Dinarica , Andi Limani ,Nuredin OSmani, Mugni Sela ,Osman Cajani

Vendi i dyt : DArdan Dinarica

Me vende te treta :Mugni Sela , Osman Cajani , Nuredin Osmani

Trajneri Selim Dinarica ishte shum i kenaqur nga mirpritja e organizatoreve dhe rezultati

PREMIERE: Arlind Sejdiu Special për ju sjell videoklipin e parë (VIDEO)

“A e di sa shum te dua”ishte projekti më i sukseshëm i këngëtarit që pati sukses të madh.

Deri tash ky klip është bërë hit në mesin e adhuruesve.

Ndryshe, këngëtari ka paralajmëruar se do të sjell edhe këngë të tjera gjatë këtij viti.

#REAGIM: SHOQATA E VETERANËVE TË LUFTËS SË USHTRISË ÇLIRIMTARE KOMBËTARE

Kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Z. Daim Hiseni reagon ndaj deklaratës së Partisë Maqedonia e Bashkuar e cila me direktivat e Rusisë dhe Presidentit Ivanov kërkon që Maqedonia ta tërhjek njohjen e Republikës së Kosovës dhe të dëbojnë Ambasadën e saj në Shkup.

Daim Hiseni:

Nga momenti i dështimit të tentativës për luftë qytetare në Maqedoni më 27 Prill 2017, politika ruse ditë e më tepër mundohet të ndikon tek popullata sllavo-maqedone ose ithtarët e Rusisë të cilët të shtyrë nga shovenizmi dhe nacionalizmi i tyre, ata publikisht dhe medialisht po shprehen kundër antarsimit të  Maqedonisë në NATO dhe BE.

Përpos propagandës, kohëve të fundit kanë themeluar levizjen nacionaliste të tyre e quajtur Maqedonia e Bashkuar, po me të njëjtin emër sikur që quhet partia e Vladimir Putinit në Rusi.

Aspak nuk dyshojm dhe nuk habitemi që strukturat e vjetra të VMRO-së sidhe të presidentit Ivanov vazhdojnë të mbrojnë ndikimin e politikës Ruse në Maqedoni.

Kjo për shqiptarët nuk është asgjë e re.

Arsyeja e reagimit tonë është iniciativa dhe deklarata e lëvizjes pro ruse “Maqedonia e Bashkuar” e cila kërkon që të tërhiqet njohja e Republikës së Kosovës sidhe largimi i Ambasadës së saj nga Shkupi.

Ne veteranët e luftës e dimë shumë mirë se kush janë shtytësit që i frynë zjarrit në Maqedoni. Prandaj i themi publikisht liderit të partisë Putiniste Janko Baçev që të mos luan me zjarr. Në të kundërtën do të jemi të detyruar të mobilizojm strukturat tona duke ju kundërvyer direkt juve dhe formacioneve pansllaviste të mbështetur nga kisha sërbe dhe strukturat poitike të Moskës zyrtare, mos provokoni ndjenjat kombëtare të një milion shqiptarëve në Maqedoni, sepse lloji i shpirtkëqinjve dhe kokave të ngarkuara në baza etnike dhe fetare si ju Baçev, marrin në qafë popullatën civile njësoj sikur politika e diktatorit Bashar al Sadat në Siri.

Shqiptarët që herët e kanë të definuar kursin politik të tyre.

Shqiptarët me ose pa maqedonasit do të vazhdojnë me mbështetjen e plotë dhe të parezervë të strukturave Euro –Atlantike dhe anëtarsimit në BE.

I rekomandojmë edhe Kishës Ortodokse të Maqedonisë të jetë më syçelë dhe të ngren zërin e saj kundër paraqitjeve të disa grupacioneve dhe organizatave terroriste  me prapavija fetare dhe në emër të kishës maqedone të cilët të ndikuar nga agjenturat ruso-sërbe dëshirojnë trazira në Maqedoni.

Besojm se politika e qeverisë së këtij vendi duhet të vazhdon me gjuhën e integrimit të vendit sidhe përmirësimin e gjendjes ekonomike në vend. Integrimi i Maqedonisë në Nato nuk e dobëson pozicionin e maqedonasve, por për kundrazi e garanton stabilitetin e vendit në rajon.

Organet relevante në shtet, është mirë të reagojnë me kohë kundër këtyre rrymave devijuese dhe destruktive. Duhet të kenë parasysh se shkaku i mos intervenimit me kohë, mundëson paraqitjen e pasojave ku një ekstrem i sodit e lind ekstremin tjetër të së nesërmes. Prandaj është mirë të merreni me shkaqet dhe jo me pasojat. Njëri nga shkaqet kryesore që në forma të ndryshme i mbështetë, motivon dhe i stimulon këto rryma devijuese në shoqërinë demokratike quhet Gjeorgje Ivanov dhe ju këtë shumë mirë e dini.

SHVL UÇK

Daim Hiseni

Kush është gruaja që thotë se ‘do e çojë Erdoganin me pushime’ (FOTO)

Kush është gruaja që thotë se ‘do e çojë Erdoganin me pushime’ (FOTO)

Meral Aksenser, mund të jetë një emër i panjohur në shumë vende, por jo në Turqi. Liderja e Partisë së Mirë (Iyi Party) ka deklaruar se do marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale dhe se do i fitojë ato, për ta çuar ‘Erdoganin me pushime pas 15 vitesh në pushtet’.

Në mënyrë krejt të papritur, presidenti turk Erdogan, thirri zgjedhjet e parakoshme në vend, të cilat do mbahen në 24 qershor.

Sipas ‘Financial Times’, kjo bëhet që kreu i shtetit të çimentojë pushtetin e tij në Turqi dhe ai i kishte dhënë sinjalet që kishte ndërmend që të thërriste zhvillimin e këtyre zgjedhjeve.

Hapi vende të reja pune, ndryshoi ligjin elektoral dhe forcoi qasjen nacionaliste duke nisur operacionet ushtarake në Sirinë fqinje.

Lëvizjes së beftë të Erdoganit, partitë opozitare, që për hir të së vërtetës janë në një situatë tejet të vështirë, i janë përgjigjur duke vendosur të bashkohen në një koalicion të madh.

Lideri i partisë më të madhe opozitare, CHP, Kemal Kilicdaroglu, ka deklaruar se zgjedhjet e qershorit do sjellin më shumë demokraci dhe qetësi në Turqi, kurse liderja e Partisë së Mirë, që i përket qendrës së djathtë, Meral Aksener, është zotuar për fitore teksa ka deklaruar se ‘do e dërgojë me pushime Erdoganin pas 15 vitesh në pushtet’.

Por kush është kandidatja më e fortë e Erdogan në garën për pressident?

Meral Aksener ka qenë ish-ministre e Brendshme dhe zv.kryetare Kuvendi. Në 25 tetor 2017 ajo themeloi Partinë e Mirë (Iyi Party).

Aksenser ka lindur në vitin 1956 kurse prindërit e saj kanë jetuar në Greqi deri në vitin 1923, kur u zhvendosën drejt Turqisë. Studimet i ka kryer për histori në Universitetin e Stambollit dhe ka punuar si pedagoge për shumë vite para se të vendoste t’i futej politikës.

Në zgjedhjet e vitit 1995, Aksenser u zgjodh deputete e Partisë të së Vertetës (DYP) dhe shërbeu si ministre e Brendshme nga për rreth 7 muaj, nga nëntori 1996 deri në qershor 1997. Aksenser u rizgjodh deputete në vitin 1999 për të njëjtën parti, kurse në zgjedhjet e vitit 2007 dhe 2011 u zgjodh deputete për Partinë e Lëvizjes Kombëtare (MHP).

Në vitin 2016 ajo u përplas me lidershipin e partisë, lidhur me kërkesën e presidentit Erdogan për ndryshimet kushtetuese dhe themeloi partinë e saj, duke u regjistruar në zgjedhjet presidenciale.

Ashtu si Erdogan, Aksenser njihet si lidere karizmatike dhe me shumë mbështetje në Turqi, gjë që e tregon zgjedhja e saj disa herë si deputete në parlamentin turk.

Sondazhet e kryera së fundmi tregojnë për një fitore të Erdoganit në raundin e parë, por do të jetë vota e 24 qershorit ajo që do flasë më shumë.

Reagon Amerika: Tortura të shumta në burgjet e Maqedonisë

Reagon SHBA: Tortura të shumta në burgjet e Maqedonisë

Reagon SHBA: Tortura të shumta në burgjet e Maqedonisë

Departamenti i Shtetit në raportin e fundit të botuar për të drejtat e njeriut për Republikën e Maqedonisë, si një nga çështjet më kritike ve në dukje torturën në burgjet maqedonase, shkruan Fakte. Kushte jo-higjienike nën standarde, kujdesi mjekësor i pamjaftueshëm, mungesa e ndihmës juridike, moszbatimi i programeve të risocializimit janë vetëm një pjesë e problemeve që tregojnë trajtimin çnjerëzor dhe të papërshtatshëm të personave të dënuar ku përfshihen gjithashtu edhe kritikat që drejtohen vazhdimisht të gjitha autoritetet e mëparshme për situatën në burgjet maqedonase.

Dhoma te viteve 1968, nuk janë të rinovuara që kur u ndërtua burgu me përjashtim të disa dhomave që u pikturohen nga te burgosurit nga dëmtime e mëdha.

Burgjet ne gjende katasrofale, me dritare të vogël nga e cila mezi preket dritën të burgosurit , verejtet te shumta ka edhe per procesin dhe kujdesin mjeksor, ku nuk behet trajtim njerzor ndaj te burgosurve.

Mijallkov, Thaçi dhe tjerë nesër në gjykatë, si të akuzuar për manipulime të zgjedhjeve

Mijallkov, Thaçi dhe tjerë nesër në gjykatë, si të akuzuar për manipulime të zgjedhjeve

Ish kreu i DSK-së Sasho Mijallkov, Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi, si dhe ish anëtarët e KSHZ-së: Bedredin Ibraimi, Sasho Srcev, Aneta Stefanovska dhe Vlatko Sajkovski, nesër dp të ulen në bankën e të akuzuarve në gjykatë, për rastin e PSP-së “Titanik 2”, shkruan Fakte. Ky rast ka të bëjë me parregullësi zgjedhore, ndërsa ndërlidhet me bisedën telefonike të publikuar në të cilën Mijallkov dhe Thaçi merren vesh për rregullimin e rivotimit në disa vendvotime në Strumicë.

Rastin e udhëheq gjykatësi i lëndëve “Monstra” dhe “TNT”,  Ognen Stavrev, ndërsa të gjithë përveç Sasho Mijallkovit, do të përgjigjen për keqpërdorim të detyrës. Mijallkov në këtë rast akuzohet për veprën “Marrje ryshfet për ndikim të kundërligjshëm”./FAKTE.Net

Në ‘Bit Pazar’ policia duke vrapuar vjedhësin, ai përplaset në makinë

Në ‘Bit Pazar’ policia duke vrapuar vjedhësin, ai përplaset në makinë

Sapo ka ndodhur një vjedhje në një nga lokalet në’Bit Pazar’.

Policia pasi ka mbërritur në vend ngjarje për ta arrestuar vjedhësin, i njëjti ka tentuar të ik, ku dhe gjatë ikjes është përplasur me një makinë në lëvizje, e cila e ka futur nën rrota.

Një numër i madh i njerëzve janë mbledhur në vend ngjarje. Teksa pritet që të vijë ambulanca

Më 3 maj rikonstruohet Qeveria, BESA e Gashit pjesë e saj

Më 3 maj rikonstruohet Qeveria, BESA e Gashit pjesë e saj

Rikonstruimi i Qeverisë pritet të ndodhë me 3 maj, kur edhe pritet të shpallen rezultatet përfundimtare të negociatave që po vijojnë mes partive politike, njofton SHENJA.

Rikonstruimi i Qeverisë ishte paralajmëruar kohë më parë nga vetë kryeministri Zaev, i cili dëshiron shumicë sa më të konsoliduar në Kuvend, në pritje të vendimeve të rëndësishme për vendin, siç është integrimi i vendit në NATO dhe hapërimi në integrimet për në BE.

Zaev që në fillim pati deklaruar se primare për të, është inkuadrimi i BESËS në Qeveri. Gatishmëri për këtë kanë shprehur edhe nga partia e udhëhequr nga Afrim Gashi, të cilët shprehen të gatshëm të ndihmojnë në vendimmarrjen për çështjet që janë në interes të qytetarëve të Maqedonisë. Sipas burimeve të TV SHENJA-s, negociatat janë në përfundim e sipër dhe ata pritet të finalizohen në fillim të muajit maj.

Deri më tani, nuk është bërë e ditur se cilat dikastere do të mund t’i takonin partisë së Gashit, por palët janë shprehur se kjo është çështje dytësore.

Manojllovski: Jam i lumtur në BDI

Manojllovski: Jam i lumtur në BDI

Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Branko Manojllovski për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal ka përgënjeshtruar zërat se ai do ta braktisë BDI-në dhe do të kalon në parti tjetër të re.

Gjatë fundjavës në disa media u publikua lajmi se deputeti në fjalë do të kalon në partinë e re të veprimtarit Gafurr Adili. Mediumet në fjalë kanë shkruajtur se deputeti ka pasur takim konsultativ me Gafurr Adilin.

Por Branko Manojllovski për Zhurnal u shpreh i habitur dhe shkurt u përgjigj: “Për së pari herë po dëgjoj një gjë të tillë. Jam i lumtur në partinë time”.

Ai mes tjerash thotë se lajmet që janë plasuar për të nuk i ka lexuar, dhe shprehet i habitur nga lajme të tilla totalisht të pavërteta.

Dëshmitari: Nuk kishte rëndësi për Gruevskin se çfarë veture vozitet

Dëshmitari: Nuk kishte rëndësi për Gruevskin se çfarë veture vozitet

Nuk e kam vozitur, por kam pasur kontakt me veturën e blinduar. Kam qenë para dhe pas asaj veture. Vetura e vjetër kishte shumë defekte.

Personalitetet VIP, apo Gruevskin e kemi nxjerr dhe transportuar me veturë tjetër. Në shumë raste jemi nisur me veturë të blinduar, ndërsa kemi arritur me tjetër jo të blinduar, ka thënë dëshmitari Bobi P, i cili ka qenë pjesë e sigurimit të Gruevskit.

Ai ka thënë se për Gruevskin nuk ishte me rëndësi se me çfarë veture vozitet, ndërsa siç ka shtuar mercedesin e kanë përdorur edhe delegacione. I pari në të është ulur Ban Ki-mun, është vozitur edhe delegacion i Katarit, presidenti serb Tomisllav Nikoliq dhe tjerë. /Express/

DioGuardi: Thaçi e Haradinaj janë mafiozë

DioGuardi: Thaçi e Haradinaj janë mafiozë

“Hashim Thaçi e Ramush Haradinaj janë mafiozë. Atyre nuk u intereson për popullin, por vetëm paratë, pushteti dhe fuqia”, ka thënë për Insajderin, ish-kongresisti amerikan i cili për herë të parë e hapi në kongres çështjen e Kosovës së bashku me kongresistin Tom Lantos.

DioGuardi ka qenë përfaqësues i New Yorkut në Kongresin Amerikan gjatë viteve 1985-1989. Është republikan, që mbështet politika të ashpra kundër Rusisë. Është bërë njëri prej kritikëve më të mëdhenj të presidentit amerikan, Donald Trump, ndonëse e ka votuar dhe mbështetur atë në garën për president. Si kontabilist dhe financier i njohur, DioGuardi, druan se Trump do ta falimentojë Amerikën, përcjell Fakte.

“Borxhi publik po rritet. Ekonomia jonë po varët nga paratë që nuk i kemi”, thotë ai.

DioGuardi, që është me prejardhje shqiptare nga fshati Greci i Italisë gjithë jetën ia ka kushtuar çështjes shqiptare. Edhe sot vazhdon të jetë aktiv në Amerikë si drejtues i Ligës Shqiptaro-amerikane.

“Kosova e Shqipëria nuk janë në gjendje të mirë për shkak të elitës politike e cila mendon që gjithçka mund të blihet me para. Ata u munduan të më blejnë edhe mua. Më ofruan para vetëm që të dilnin në fotografi me mua dhe të thoshin se kemi mbështetjen e DioGuardit”, thotë ai në një bisedë për Insajderin.

“Unë nuk dua dekorata. Nuk dua medalje. Nuk marrë dekorata nga liderë të korruptuar”, insiston ai.

DioGuardi akuzon presidentin, Hashim Thaçi se e ka paguar 2 milionë e 300 mijë euro, ish-senatorin Robert Dole vetëm që t’i shkruaj parathënien e librit të tij, New State, Modern Stateman”, i cili është shkruar nga gazetarët britanikë Suzy Jagger dhe Roger Boys.

“Presidenti Thaçi pagoi 2.3 milion euro të taksapaguesve kosovarë për kompaninë e z. Dole vetëm që t’i shkruaj një parathënie të librit”, shprehet ai.

Insajderi kishte raportuar në shkurt të vitit të kaluar se kompania amerikane “Alston Bird”, që këshillohet nga ish-senatori Bob Dole i cili e mban epitetin ‘miku i madh i shqiptarëve’, kishte fituar tender 2 milionë e 300 mijë eurosh nga Qeveria e Kosovës.

Kontrata parashihte që kompania amerikane e përfaqësuar nga Bob Dole, të kryejë disa shërbime speciale për Presidencën dhe Qeverinë e Kosovës.

Kontrata parashihte po ashtu që kompania amerikane të bëjë sigurimin e informacionit të shpejt dhe cilësor, sigurimi e këshillave dhe analizave të ndryshme, identifikimi e zyrtareve ndërkombëtar vendimtar në strategjinë e lobimit dhe ndikimin mbi sektorë dhe zyrtarë me qëllim realizimin e interesave te Republikës së Kosovës.

DioGuardi zotohet se kurrë nuk do të takojë asnjë liderë shqiptarë për shkak se siç thotë ai, janë të korruptuar. E përsërit epitetin “mafioz” për Thaçin. Ai kishte refuzuar për disa vjet edhe dekoratën e ndarë nga ish-presidenti, Ibrahim Rugova.

Disa vjet më vonë e kishte marrë këtë në një ndejë private në shtëpinë e Rugovës.

“Pak kohë para se të vdiste mora një telefonatë nga Rugova. Më tha, Joseph unë po vdes. Të lutëm eja tek unë. Unë shkova dhe e pash se tashmë po vdiste. E pranova dekoratën vetëm për faktin se ishte në fund të jetës”, kujton ai.

DioGuardi është duke shkruar një libër. Në të thotë se do të zbulojë detaje të punës që kishte bërë për Kosovën, duke nisur nga vizita e parë në Beograd dhe Prishtinë në vitin 1989 dhe akuzat për krime të Milosheviqit në Kosovë.

Ish-kongresisti thotë se arritja më e madhe e Kosovës është pavarësia e saj. Shprehet i bindur se kurrë Kosova nuk do të bashkohet me Shqipërinë. Ndryshimi i kufijve thotë se është i pamundur.

DioGuardi, pret ftesë nga shoqëria civile për ta vizituar Kosovën.

“Nuk dua të takojë politikanë. Nuk dua fotografi me ta. Nuk dua dekorata. Nuk dua para prej tyre. Dua të vi në Prishtinë dhe ta promovojë librin tim”, shprehet ai. /Insajderi

Hoxha i Gjurgjevisht: Prosperiteti dhe PDSH-ja bënë diçka, prej BDI-së 16 vite nuk kemi asgjë! (Video)

Hoxha i Gjurgjevisht: Prosperiteti dhe PDSH-ja bënë diçka, prej BDI-së 16 vite nuk kemi asgjë!

Fshati Gjurgjevisht i Tetovës ka pozitë jashtëzakonisht të mirë. Përveç bukurive të shumta natyrore, ky fshat malor gjendet vetëm 5 kilometra larg kufirit me Kosovën, respektivisht me Ristelicën. Mirëpo problem paraqet anashkalimi i plotë nga pushteti. Këtë e tregon dhe hoxha i fshatit. “PDSH e bëni shkollën dhe rrugën. Edhe Prosperiteti pat punuar. Prej BDI-së 16 vite nuk kemi asgjë”, thotë hoxha i fshatit Gjurgjevisht, shkruan Gazeta Lajm.

m

Reagim SHVL- UÇK (Shoqata e veteranëve të luftës UÇK)

SHOQATA E VETERANËVE TË LUFTËS SË

USHTRISË ÇLIRIMTARE KOMBËTARE

Kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Z. Daim Hiseni reagon ndaj deklaratës së Partisë Maqedonia e Bashkuar e cila me direktivat e Rusisë dhe Presidentit Ivanov kërkon që Maqedonia ta tërhjek njohjen e Republikës së Kosovës dhe të dëbojnë Ambasadën e saj në Shkup.

Daim Hiseni:

Nga momenti i dështimit të tentativës për luftë qytetare në Maqedoni më 27 Prill 2017, politika ruse ditë e më tepër mundohet të ndikon tek popullata sllavo-maqedone ose ithtarët e Rusisë të cilët të shtyrë nga shovenizmi dhe nacionalizmi i tyre, ata publikisht dhe medialisht po shprehen kundër antarsimit të  Maqedonisë në NATO dhe BE.

Përpos propagandës, kohëve të fundit kanë themeluar levizjen nacionaliste të tyre e quajtur Maqedonia e Bashkuar, po me të njëjtin emër sikur që quhet partia e Vladimir Putinit në Rusi.

Aspak nuk dyshojm dhe nuk habitemi që strukturat e vjetra të VMRO-së sidhe të presidentit Ivanov vazhdojnë të mbrojnë ndikimin e politikës Ruse në Maqedoni.

Kjo për shqiptarët nuk është asgjë e re.

Arsyeja e reagimit tonë është iniciativa dhe deklarata e lëvizjes pro ruse “Maqedonia e Bashkuar” e cila kërkon që të tërhiqet njohja e Republikës së Kosovës sidhe largimi i Ambasadës së saj nga Shkupi.

Ne veteranët e luftës e dimë shumë mirë se kush janë shtytësit që i frynë zjarrit në Maqedoni. Prandaj i themi publikisht liderit të partisë Putiniste Janko Baçev që të mos luan me zjarr. Në të kundërtën do të jemi të detyruar të mobilizojm strukturat tona duke ju kundërvyer direkt juve dhe formacioneve pansllaviste të mbështetur nga kisha sërbe dhe strukturat poitike të Moskës zyrtare, mos provokoni ndjenjat kombëtare të një milion shqiptarëve në Maqedoni, sepse lloji i shpirtkëqinjve dhe kokave të ngarkuara në baza etnike dhe fetare si ju Baçev, marrin në qafë popullatën civile njësoj sikur politika e diktatorit Bashar al Sadat në Siri.

Shqiptarët që herët e kanë të definuar kursin politik të tyre.

Shqiptarët me ose pa maqedonasit do të vazhdojnë me mbështetjen e plotë dhe të parezervë të strukturave Euro –Atlantike dhe anëtarsimit në BE.

I rekomandojmë edhe Kishës Ortodokse të Maqedonisë të jetë më syçelë dhe të ngren zërin e saj kundër paraqitjeve të disa grupacioneve dhe organizatave terroriste  me prapavija fetare dhe në emër të kishës maqedone të cilët të ndikuar nga agjenturat ruso-sërbe dëshirojnë trazira në Maqedoni.

Besojm se politika e qeverisë së këtij vendi duhet të vazhdon me gjuhën e integrimit të vendit sidhe përmirësimin e gjendjes ekonomike në vend. Integrimi i Maqedonisë në Nato nuk e dobëson pozicionin e maqedonasve, por për kundrazi e garanton stabilitetin e vendit në rajon.

Organet relevante në shtet, është mirë të reagojnë me kohë kundër këtyre rrymave devijuese dhe destruktive. Duhet të kenë parasysh se shkaku i mos intervenimit me kohë, mundëson paraqitjen e pasojave ku një ekstrem i sodit e lind ekstremin tjetër të së nesërmes. Prandaj është mirë të merreni me shkaqet dhe jo me pasojat. Njëri nga shkaqet kryesore që në forma të ndryshme i mbështetë, motivon dhe i stimulon këto rryma devijuese në shoqërinë demokratike quhet Gjeorgje Ivanov dhe ju këtë shumë mirë e dini.

SHVL UÇK

Daim Hiseni

Të gjitha partitë bëhen bashkë për të rrëzuar Erdoganin

Të gjitha partitë bëhen bashkë për të rrëzuar Erdoganin

Zgjedhjet e parakohshme në Turqi duket se i kanë hapur një sërë telashesh Presidentit Erdogan, pasi opozita është bashkuar për të rrëzuar sulltanin e Turqisë.

Pesëmbëdhjetë deputetë turq nga partia kryesore opozitare CHP, kanë shkuar në Partinë Iyi, në mënyrë që kjo parti të mund të garojë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare.Ato u thirrën nga presidenti Recep Tayyip Erdoga dhe do të mbahen më 24 qershor, por lajmi zemëroi partitë opozitare. SHKUPI24

Manastir: Ia drejton pistoletën dhe ia vjedh prometin ditor disa barnatoreve

Manastir: Ia drejton pistoletën dhe ia vjedh prometin ditor disa barnatoreve

SPB Manastir deri te PTHP, ka ngritur një padi penale kundër D.J.(31) nga Shkupi ku edhe jeton për shkak të ekzistimit të dyshimeve se i padituri ka kryer shtatë vepra penale Vjedhje, transmeton Almakos.

I padituri në periudhën nga 04.01.2018 deri me 10.04.2018 me qëllim që të përfitoje pasuri materiale, duke përdorur pistoletën ka kryer shtatë vepra penale nga barnatore në lokacione të ndryshme në Manastir, në mënyrën më të shpeshtë ku ia ka drejtuar pistoletën të punësuarve në barnatore dhe ia ka kërkuar prometin ditor, ndërsa në një moment nga e punësuara në barnatore ka kërkuar dhe vjedhur edhe 8 shishe metadon.

Me veprat penale, i padituri është pasuruar për 126.100 den./Almakos/

Ja cila parti kërkon që Maqedonia ta tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës

Ja cila parti kërkon që Maqedonia ta tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës

Partia “Maqedonia unike” do të dorëzon në Kuvendin e Maqedonisë, një nismë për tërheqjen e vendimit për njohjen e Kosovës, si shtet të pavarur.

Ky vendim në Kuvend u miratua më 9 tetor të vitit 2008, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Përndryshe, kjo parti politike, e cila nuk është e regjistruar, mban lidhje të mira me partinë “Rusia unike”, të kryetarit rus, Vlladimir Putin.

Ushtari i UÇK-së nga Haraçina kërkon takim me Ali Ahmetin: Dua të takoj vetëm 5 minuta!(Foto)

Ushtari i UÇK-së nga Haraçina e Shkupit, Shaban Baftjari, nëpërmjet një letre të hapur kërkon takim 5 minutësh me Kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti, shkruan Fakte. Ai në letrën e tij ka shkruar se ka provuar të bjerë në kontakt me ish komandantin e tij, nëpërmjet shokëve të luftës, por askush nga ata nuk ia kanë hapur telefonin. Tani me probleme shëndetësore, Bafqari, kërkon ndihmë, për t’u takuar dhe për të kërkuar ndihmë nga Ahmeti. Kjo është letra e tij e plotë:

“Letër e hapur drejtuar Komandantit Ali Ahmeti

Është hera e parë që shkruaj një letër publike dhe sdij nëse e kam gabim ose jo,por është mënyra e vetme për të vendosur kontakt me komandantin Ali Ahmeti.

Të gjitha mënyrat e mundshmë i kam përdorur dhe skam arritur të kontaktoj,mundë që tju duket e çuditshme që më shum se 10 vite kërkoj një takim sy më sy me Ali Ahmetin,kam provuar përmes njerëzve të tij më të afërt,kohëve të fundit kam provuar të siguroj një takim përmes Hazbi Likës,Fatmir Deharit,Izet Mexhitit,përmes Beqir Hasanit dhe Brahim Ajvazit sepse un këta i njohë si shokë të 2001,por pse është kaq vështirë të bëhet një takim i thjeshtë si komandant i përgjithshëm i UÇK-së besoj mundë ti gjejë 5 min për tja dëgjuar hallet nji ushtari dhe një njeriu që asnjëher ska kërkuar asnjë shërbim ose privilegj..

Un Shaban Bafqari nga Haraçina kam qenë ushtarë e më pas edhe komandant dhe pas lufte kam vepruar me shoqatën Qendresa me shumë shokë jemi munduar të bëjmë punë të mira për popullin tonë.

Veprimtarin time edhe para lufte edhe pas lufte e njihni shumë mirë i nderuar Komandant,nuk dijë nëse kërkesa ime për një takim a ka arritur tek Ju,por po ju them se këtë e kam kërkuar nga shum bashkpuntorë tuaj më të afërt edhe nga Shefit Xhaferi(kom.Kravata) dhe asnjë nuk mu ka përgjigjur,i vetmi që e ka hapur tel ka qenë Nazim Bushi,të tjerët si duket janë shumë të zënë me punë të mdhoja..

Un asnjëher skam kërkuar asgje,atë pasuri që kemi pasur si familje e kemi vendosur në shërbim të popullit si shum familje shqiptare të karadakut.

Ç’doher kam qenë i drejtpërdrejt dhe i hapur,jam munduar të ndihmoj por asnjëher se kam menduar se dot vijë dita kur më stë ndëgjonë shëndeti dhe duhet tju kërkosh ndihmë shokëve të luftës për një takim me komandantin dhe asnjëher se kisha besuar se nuk janë në gjendje as tel ta hapin dhe të përgjigjen..

Kam edhe shumë gjëra për të thënë,të mira e të kqija,por përmes kësaj letre publike po i drejtohem Komandantit Ali Ahmeti për një takim 5 min që ti drejtohem si një ushtar.

E thash në fillim se mundë të kem gabuar por nuk më ka mbetur mënyrë tjetër për të arrit në kontakt dhe i kam provuar të gjitha mënyrat tjera..

Me respekt: Shaban Bafqari”- ka shkruar në letrën e tij drejtuar Ahmetit, Shaban Bafqari nga Haraçina./FAKTE.Net

E FUNDIT/ Therret me thikë një burrë në Parkun e Gërmisë, arrestohen dy veta

Therret me thikë një burrë në Parkun e Gërmisë, arrestohen dy veta

Pasditen e djeshme një burrë ka pësuar lëndime të rënda trupore në Parkun e Gërmisë.

Pas një mosmarrëveshjeje, dy burra të tjerë e kanë therrë me mjet të fortë – thikë, viktimën i cili është dërguar në QKUK, njofton policia, përcjell Klan Kosova.

Sipas mjekut kujdestar, gjendja e të lënduarit është e rëndë. Për këtë rast janë arrestuar dy persona, ku është sekuestruar vetura që të dyshuarit kanë ikur nga vendi i ngjarjes si dhe mjeti i përdorur.

Me urdhër të prokurorit të dy të dyshuarit janë dërguar në  mbajtje.

E FUNDIT/ Shkup: Një shqiptar i Kosovës vdes në një aksident trafiku

Shkup: Një shqiptar i Kosovës vdes në një aksident trafiku

Të dielën, në orën 17 në Shkup, në bulevardin “Nikolla Karev”, Sh.H.(48) nga Kosova, duke drejtuar veturën e tipit “Mercedes” me targa nga Shkupi, e ka humbur kontrollin ndaj veturës dhe është përplasur me një shtyllë betoni, transmeton Almakos.

Pas aksidentit personi në gjendje të rëndë është dërguar në Kompleksin e Klinikave “Nënë Tereza” ku iu është konstatuar vdekje.

Është kryer kontroll në vendngjarje./Almakos/

Kim Jung Un: Nuk dëshiroj të bëhem Sadami ose Ghadafi i dytë

Kim Jung Un: Nuk dëshiroj të bëhem Sadami ose Ghadafi i dytë

Kim Jung Un, lideri i Koresë Veriore, në një bisedë telefonike me presidentin e Koresë Jugore, i ka thënë atij se ka hequr dorë nga programi bërthamore që të mos ketë edhe ai fatin e tragjik të cilin e kanë përjetuar diktatorët Sadam Husejn i Irakut dhe Moamar Ghadafi të Libisë.

Lideri koreanoverior Kim Jong-un thotë se ka pezulluar të gjitha testet e raketave bërthamore dhe do të heqë fare rrjetin bërthamor. “Nga 21 prilli, Korea e Veriut do të ndalojë testet bërthamore dhe lëshimin e raketave balistikie ndërkontinentale”, raportuan agjencitë e lajmeve në vend. Kim thotë se testet e mëtejshme janë të panevojshme, pasi kapaciteti bërthamor i Penianit u “verifikua”.

Deklarata surprizuese erdhi në një kohë që Koreja e Veriut po përgatitet për bisedimet historike me SHBA-të. Kim do të takohet me homologun e tij Moon Jae-in javën e ardhshme për samitin e parë ndër-Korean, pas më shumë se një dekade dhe me presidentin amerikan Trump në Qershor. Të dy vendet kanë shtyrë Penianin të braktisë nuklearizimin dhe reaguan pozitivisht në lidhje me zhvillimet e fundit.

Tani pagat duhet të rriten në Zvicër!

Tani pagat duhet të rriten në Zvicër!

Kursi i këmbimit të euros kundrejt frangut ka arritur kufirin magjik prej 1.20. Sindikatat duan deri 2.5 për qind më shumë paga. Punëdhënësit refuzojnë.

Eksportuesit zviceranë dhe ekspertët e turizmit po marrin frymë: frangu është përsëri po aq i dobët sa ishte tre vjet më parë. Turizmi zviceran pret më shumë mysafirë nga eurozona, industria pret më shumë eksporte.

Sindikatat po bëjnë thirrje që pagat të rriten përsëri së shpejti, raporton gazeta “SonntagsZeitung”. Situata e vështirë e kursit të këmbimit ishte argumenti më i rëndësishëm, prandaj nuk ka pasur rritje të pagave në vitet e fundit.

“Tani kemi të njëjtën kurs si përpara, kështu që ky argument nuk vlen më”, thotë Gabriel Fischer nga «Travail Suisse». Në vjeshtë ai do të kërkojë një “rund të duhur pagash” me rritje prej të paktën 2.5 për qind, shkruan albinfo.ch.

Negociatat e ashpra janë të pashmangshme. Sepse, sipas presidentit të punëdhënësve, Valentin Vogt, ka ende një diferencë të investimeve në shumë kompani. “Vetëm kur kjo të hiqet, pagat mund të rriten përsëri”. Këtë vit, pagat ndoshta do të ngecin.

Sidoqoftë, në disa sektorë, punonjësit mund të presin paga më të larta. Në sektorin e IT, për shembull, pagat pritet të rriten me 1.53 për qind sipas gazetës “SonntagsZeitung” dhe nga 1.34 për qind në industrinë farmaceutike. Situata është e ndryshme për punonjësit e prodhimit, arsimit dhe kujdesin shëndetësor ose administrata: pagat e tyre rriten me më pak se 1 për qind.

Vidhen plumbat e portretit simbolik të Adem Jasharit

Vidhen plumbat e portretit simbolik të Adem Jasharit

Për nderë të 20-vjetorit të rënies së heroit legjendar Adem Jashari, në kullën e Jasharëve në Prekaz dhe Epopesë së UÇK-së, Besart Gashi, kishte vendosur që të formojë një mozaik prej 200 gëzhoja plumbash portretin e Adem Jasharit.

Por ky mozaik me portret të Adem Jasharit nuk është si në fillim.

Gëzhojat me të cilat ishte ndërtuar ky mozaik dikush i ka vjedhur.

Reperi i mirënjohur shqiptar, Arian Agushi, i njohur për publikun si Gold AG ka publikuar disa fotografi të portretit të heroit kombëtar, Adem Jashari.

Plumbat e këtij portreti dikush i ka vjedhur, e kjo e ka zemëruar tejmase Gold AG-n.

Ai ka publikuar fotografitë në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, me mbishkrimin  ” BAC ..  në kohën e luftës nuk t’i kanë pru plumbat e tash në liri po ti vjedhin !!!”.

JA ÇKA SHKRUAJNË MEDIET SUEDEZE PËR TOLERANCËN FETARE NË SHQIPËRI

JA ÇKA SHKRUAJNË MEDIET SUEDEZE PËR TOLERANCËN FETARE NË SHQIPËRI

Tolerana fetare në Shqipëri është një nga vlerat më të mëdha të shtetit shqiptare, ja çka shkruan gazetari PATRICK HOLMSTRÖM për tolerancën fetare në Shqipëri.

Një gruaje të moshuar i duket paksa e pabesueshme kur e kupton se krishterët, myslimanët dhe çifutët nuk pushojnë së bashku në varrezat finlandeze.

“Pse e bëni këtë, si është e mundshme kjo” pyet ajo. Çfarë ka të keqe këtu?

Është shumë e komplikuar për t’ia shpjeguar krejt të vërtetën derisa ajo largohet pa marrë përgjigje.

E vërteta e bashkëjetësës edhe në varre e krishterëve, muslimanëve, e të tjerëve dëshmohet në Berat.

Shkoj në varrezat e qytetit të Beratit dhe shoh se si janë varrosur njëri pranë tjetri muslimanët dhe të krishterët.

Pak më vonë flas me tiranasen 36-vjeçar Romelda Koka. Kur e pieta për përkatësinë e saj fetare ajo më tha:

“Babai im është mysliman, nëna ime është e krishterë ortodokse, unë kam qenë e martuar me një katolik më parë dhe tani jam martuar me një musliman”, thotë ajo me plot vetëbesim.

Ajo vetë nuk dëshiron të përcaktojë veten as si një i krishterë apo as si një muslimanë, por si një lloj sinteze, bashkëdyzimi.

“Më pëlqejnë të gjitha fetë që kemi këtu, mësimet dhe festimet e tyre. Ju mund të gjeni diçka të bukur në çdo fe. Dhe është kaq e këndshme për të festuar festimet e njëri-tjetrit në të njëjtën tryezë, qoftë Pashkët, Krishtlindjet, Ramazanin apo ndonjë festë tjetër.

Pra, në familjen tuaj i keni festuar gjithmonë festat e krishtera dhe muslimane?

– Po, natyrisht!

Bashkëjetasa fetare në Shqipëria, një shembull për vendet e tejra

Bashkëjetesa fetare është diçka e vlefshme dhe i bën krenarë, shumicën e shqiptarëve me të cilët fola.

Një mirënjohje e madhe ishte kur Papa Françesku I cili erdhi për të vizituar vitin Shqipërinë më vitin 2014.

Ai tha se myslimanët dhe të krishterët mund të jetojnë paqësisht krah për krah edhe pse atmosfera është e infektuar në shumë drejtime të tjera.

Shqipëria është i vetmi vend në Evropë që konsiderohet të jetë me shumicë myslimane, por vështirë dhe shumë rrallë të shihen në rrugë gra të mbuluara sipas kodit musliman. për shembull, duke parë

Nga veshja duken sikur të gjitha gratë, të reja e të moshuara, duket sikur janë ortodokse ose katolikë – të paktën në qytete.

Festohen të gjitha festat fetare

Megjithëse nuk ka ndonjë statistike të ndarjes fetare, besohet se mbi 60% e popullsisë shqiptare I takon besimit musliman, 15 përqin katolikë dhe 10 përqind ortodoks.

Shumica e muslimanëve janë sunni, por ka edhe përfaqësues të sektit bektashi i Suficisë.

Shqipëria më parë pati gjithashtu një popullsi hebreje, por shumica emigruan në Izrael, kur ra komunizmi ra dhe kufijtë u hapën.

Dy Pashkët e Krishtlindjeve, Katolike dhe Ortodokse, janë festa zyrtare në kalendarin shqiptar, si dhe festat e e Bektashianjëve.

Nën diktatorin komunist Enver Hoxha, Shqipëria u bë një vend i cili, ndryshe nga vendet e tjera komuniste në Evropë, ndalonte në mënyrë eksplicite fetë.

Të gjitha objektet fetare të lutjeve u mbyllën dhe u shkatërruan ose u lanë në mëshirën e shkatërrimit.

Disa besojnë se relacionet e mira mes besimeve fetare në Shqipëri janë për shkak se të gjitha besimet dhe predikuesit fetarë kanë qënë të shtypur nga komunizmi.

Pork jo hidhet poshtë nga një student 26-vjeçar, i mjekësisë, Hasib Buba në Berat.

Ai bën lutej herë pas here dhe udhëheq lutjen në një nga xhamitë në qytetin e Beratit.

“Ky respekt reciprok ndërfetar bazohet në historinë dhe traditën e lashtrë shqiptareqë edhe pse komunizmi me siguri ka kontribuar nnë këtë drejtim,” thotë Buba.

Shqiptarët donin që të kishin kultet e tyre fetare dhe i ndërtuan ato si të pavarur nga Vatikani, Bizantina dhe Perandoria Osmane, shpjegon ai.

Shqiptarët kanë bërë gjithmonë mënyrën se si ata duan dhe sot është mjaft normale, për shembull, martesa mbi kufijtë fetarë, thotë muezzin i ri në Berat. Përveç kësaj, ne festojmë festimet e njëri-tjetrit.

“Të krishterët na përgëzojnë neve muslimanëve kur kemi festat tona. Dhe ne shkojmë tek ata me dhurata për Krishtlindje, thotë Buba i cili fillimisht rrjedh nga një familje e krishterë, por që u konvertuan në adoleshencë më vonë në muslimanë.

– Para kësaj, as nuk e dija se kishte njerëz që shkuan në xhami.

Ai thotë se ai studioi disa fe për kureshtje dheu përcaktua për fenë isleme. Por ai edhe më tutje e lexon Biblën.

Marrëdhëniet ndërfetare

Mund të thuhet se shqiptarët ende e bëjnë atë që duan ta bëjnë kur bëhet fjalë për traditat dhe rregullat fetare.

Në qytetin e Kavajës vetëm në jugperëndim të Tiranës, një imami i janë shembur të dy xhamitë dhe minaret.

Ai bëri një oxhak në një fabrikë të vjetër duke e shndërruar në minare, duke u ngjitur në oxhak për t’u lutur, krejtësisht pa mjete teknike dhe për të kryer ceremoninë e lutjes në oxhakun e improvizuar.

Afër një xhamie të vogël në qytetin e Beratit ekziston një vend i ushqimit të shpejtë i quajtur Kuzhina e Qiellit.

Është një shfaqje si në Hell’s Kitchen në Nju Jork, por ka një dimension krejtësisht të ndryshëm këtu.

Pas rënies së komunizmit, në Tiranë janë ndërtuar katedrale të mëdha për të dy fetë katolikët dhe ortodoksët.

Dhe më e mira është se do të ndërtohet një xhami që do të jetë më e madhja në të gjithë Ballkan e financuar nga Turqia.

Është një karakteristikë interesante sepse bashkësia fetare shqiptare është dhe xhamia e madhe e Tiranës ndodhet në një bulevard të quajtur Jeanne d’Arc.

Përveç kësaj, ndërtesa e xhamisë është e kapërcyer nga një rrugë e quajtur me emrin e ish-presidentit amerikan Xhorxh Ë. Bush.

Ai filloi sulmet e drejtuar nga SHBA kundër terrorizmit islamik pas sulmeve në Qendrën Tregtare Botërore në Nju Jork më 11 shtator 2001.

Megjithatë, gjithçka nuk është krejt kështu. Qindra shqiptarë u rekrutuan në Al-Nusra dhe IS në Irak dhe Siri përpara se autoritetet të ndalin këtë fenomen.

Ish-xhihadistët tani janë kthyer dhe Hasib Buba në Berat thotë se ai fillon të shohë shenja të teorisë së urrejtjes shqiptare përmes rrjeteve sociale.

“Bota është më e lidhur se më parë dhe mendësia e ndryshme ekstreme përhapet.

Ai dëshiron që qeveria të nisë një fushatë për t’i mësuar qytetarët t’i trajtojë njerëzit me mendime radikale dhe t’i bëjë ata të hedhin poshtë mendime të tilla.

“Kam frikë se shoqëria jonë tolerante po ndryshon. Dhe unë dua që njerëzit të mos e marrin situatën paqësore si të mirë, por të fillojnë punën për të përmirësuar relacionet fetare” thotë Hasib Buba.

realiteti.info

Drejtori i rrugëve Kitanov ironizon Gruevskin: Le ti vendojë gishtat në prizë të shoh se a ka rrymë në tunel

Drejtori i Ndërmarrjes Publike Rrugët Shtetërore të Maqedonisë Zoran Kitanov reagon ndaj frikësimit të popullit, nga kryeministri Nikola Gruevski, i cili në profilin e Facebook vuri në dukje lëshimet dhe rreziqet në ndërtimin e tunelit në seksionin e ri Demir Kapija-Smokvica, i cili duhet të lëshohet nesër.

“Nuk ka agregatë si një variant rezervë. Kjo do të thotë se në qoftë se nuk ka energji elektrike, ju nuk do të mund të lëvizni nëpër tunel. Të paktën jo në një vend normal “, thotë Gruevski në statusin e facebook-it.

Kitanov i është përgjigjur me një batute: Le ti vendojë Gruevski gishtat në prizën të shoh a ka rrymë në tunel.

Nëna e Afërdita Dreshajt e nxjerr gjoksin në fushë dhe i çmend të gjithë (Foto)

Nëna e Afërdita Dreshajt e nxjerr gjoksin në fushë dhe i çmend të gjithë

Më e mirë e ëma se e bija. Kjo është një shprehje e famshme e shumë e përdorur kur dikush dëshiron ta lavdërojë ndonjë nënë të ndonjë vajze, shkruan “Kosovarja”.

Në të vërtet, Afërdita e Jehona Dreshaj janë tejet të pashme, joshëse e të pa rezistueshme, por kaq “hot” e kanë edhe të ëmën. Nëna e Afërditës dhe Jehonës, në daljen e fundit me të bijat, ka vendosur ta vë në pah gjoksin e saj të beshëm, shkruan “Kosovarja”.

LEXO EDHE: Modelja le Burrin për Ramadan Krasniqin-Danin në emision (Live)

Nuk kanë munguar komentet e fansave të vajzave të saj, që tani ja ë bërë edhe adhurues të mamasë së tyre.

Parkimi në aeroportin e Cyrihut është më i shtrenjtë se sa fluturimi

Parkimi në aeroportin e Cyrihut është më i shtrenjtë se sa fluturimi

(KEYSTONE/Christian Beutler)

Jo rrallë, tarifat e parkimit janë më të larta se kostoja e biletave në aeroportin e Cyrihut.

“Airhelp” ka krahasuar çmimet në aeroporte.

Siç raporton Blick, bëhet fjalë për periudhën nga 27 korrik 2018, në mes të pushimeve verore. Dallimet midis tre aeroporteve të mëdha nacionale, Zurich, Basel dhe Gjenevë, janë të mëdha, shkruan albinfo.ch.

Për një vend parkimi pranë terminalit duhet të paguani jo më pak se 214 franga për një javë në Kloten Zürich. Më të lirë janë Gjeneva (205 franga) dhe Baseli (184 franga). Larg nga terminali në Cyrih, më i lirë është parkimi në Gjenevë, për 120 franga në javë. Edhe më lirë ju mund të parkoni makinën tuaj në Bazel (86 franga) dhe Kloten (81.75 franga).

Aeroportet më të vogla rajonale po ofrojnë çmime më të moderuara. Një javë në një parkim direkt në koston e check-in në Lugano-Agno TI është 115 franga. Me 110 franga është një javë në Altenrhein SG. Në rastin më të lirë ju mund të lini makinën tuaj gjatë pushimeve në aeroportin Bern-Belp: për shtatë ditë ju duhen vetëm 59 franga.

Në aeroportin e Cyrihut një orë kushton 6 franga, me 5 franga kaloni një orë në Gjenevë. Në Basel është midis 3.20 dhe 4 franga.

Në fund të fundit, krahasuar me çmimet në aeroportet gjermane, aeroportet zvicerane janë më lirë. Një orë në Frankfurt kushton ekuivalentin e 12 frangave. Operatori i aeroporteve të Berlinit kërkon 14 franga.

E lanë vajzën në Shqipëri, prindërit kthehen për ta marrë, por shihni si reagon ajo

E lanë vajzën në Shqipëri, prindërit kthehen për ta marrë, por shihni si reagon ajo

Të ftuar sot në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, tek “E diela shqiptare”, ishin Gazmori dhe Greta, një çift që jetojnë në Greqi, por që kanë lënë në Shqipëri prej 4 vitesh vajzën e tyre, Gledia. Pas 4 vitesh sakrificë duke punuar për t’i siguruar Gledias një jetë sa më të mirë, Gazmori dhe Greta janë gati për ta marrë vajzën me vete në Greqi dhe këtë lajm ja dhanë sot tek “E diela shqiptare”.

“Ne jemi martuar para 9 vjetësh. Kur Greta ishte 4-muajshe shtatzënë, unë ika në Greqi. Lindi Greta erdhi në jetë princesha jonë. Unë nuk isha aty për t’i dëgjuar zërin, të qarat e para dhe ky ka qenë momenti më i vështirë. Nuk e ndjeva atë që duhet të ndjejë një baba. Askush nuk duhet ta humbë atë çast. Është momenti më i bukur i jetës së një personi”, u shpreh Gazmori.

Ai tregoi se kur u kthye në Shqipëri, gjendja ekonomike vështirësohej më shumë dhe u detyrua të rikthehej në Greqi. Kur vajza e tyre bëri 3 vjeç, edhe Greta iu bashkua Gazmorit në Greqi për të punuar dhe e la Gledian me gjyshen.

“Sot do t’i premtoj Gledias që do ta marr përfundimisht në fund të këtij viti shkollor, duke qenë se unë kam krijuar kushtet e duhura ekonomike për ta marrë”, tha Gazmori.

Gledia erdhi në studio me gjyshen e saj, por nuk e priste fare që prapa murit do ishin prindërit e saj. Vogëlushja buzëqeshi kur në ekran i dolën prindërit.

“Gledia, shpirt kemi ardhur këtu për të të dhënë një mesazh, për të të thënë më fal. Të lamë katër vite nuk të dhuruam atë dashuri që kishim, që duhet të të jepnim. Nuk të ishim pranë në vitet më të bukura që ti kalove. Na fal për gjithçka, por të gjitha këto i kemi bërë që ti të rritesh në kushte sa më të mira. Të pata premtuar që do të marr të jetosh me ne në Greqi dhe më në fund erdhi momenti. Sapo të mbarosh shkollën do vish të jetosh me ne, të jetojmë një familje bashkë”, i tha Gazmori të bijës.

E pyetur nga Arditi, Gledia e vogël pohoi se do të mërzitet që do e lërë gjyshen, shoqet, shkollën, por nga ana tjetër do jetë e lumtur që do jetojë me mamin e me babin.

“Të kërkoj falje për çdo gjë. Të gjitha i kam bërë për të mirën tënde. Erdhi dita që do jemi bashkë dhe s’do ndahemi kurrë. Të dua shumë, shumë, shumë”, i tha Greta me lot në sy Gledias.

Por edhe gjyshja e përlotur tha se uron që ata të kalojnë një jetë të lumtur. “Kur ata janë mirë edhe unë jam mirë”, u shpreh ajo.

Ahmeti mbetet me 9 deputetë, një deputet i BDI-së kalon te partia e Gafurr Adilit?

Ahmeti mbetet me 9 deputetë, një deputet i BDI-së kalon te partia e Gafurr Adilit?

Sot në Mavrovë u mbajt takim konsultativ në mes përfaqësuesve të Lëvizjes për ILIRIDËN, Hajredin Kaza, Musli Ferati, Baki Sulejmani, Adil Mustafi dhe koordinatori Nexhat Bexheti me veprimtarin e kauzës kombëtare Mr.Gafur Adili. Me këtë rast është rënë dakord që Kuvendi themelues i partisë me emrin Lëvizja për Iliridën të mbahet më 10 qershor, në 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, shkruan Gazeta Lajm.

Pikërisht sot, Gafurr Adili dhe bashkëveprimtari i tij Adil Mustafa kanë realizuar takim me deputetin e BDI-së, Branko Manojllovski, shkruan Gazeta Lajm. Nuk dihet nëse është takim i rastësishëm, ose mund të pritet që deputeti Manojlovski të kalojë në radhët e Lëvizjes për Iliridën, mirëpo takimi vjen në kohën kur burime partiake thonë se disa përfaqësues të bashkësisë së shqiptarëve ortodoksë kanë filluar publikisht të ankohen se janë të pakënaqur nga disa njerëz të afërt me BDI-në. Gjithçka me siguri do të dihet më 10 qershor, kur është caktuar Kuvendi themelues i Lëvizjes për Iliridën. Më poshtë mund ti shikoni fotografitë e deputetit Manojllovski me Gafurr Adilin dhe Adil Mustafën dhe atmosferën miqësore mes tyre.

Tërmeti dridh Maqedoninë, ja sa ishte fuqia e tij

Tërmeti dridh Maqedoninë, ja sa ishte fuqia e tij

Një tërmet është regjistruar sot në mëngjes në kufirin mes Serbisë dhe Maqedonisë. Për fat të mirë, tërmeti ka qenë i dobët prej vetëm 2.3 shkallë Rihterë dhe është ndier pak pas orës 6, transmeton Gazeta Lajm.

Epiqendra e tij është në fshatin Llanik në Serbi, në qarkun e Pçinjës, komuna e Preshevës.

Thellësia e goditjes është 10 kilometra.

Xhaferi dhe Rugova frontmenët e “Shqipërisë së Madhe” (VIDEO)

Xhaferi dhe Rugova frontmenët e “Shqipërisë së Madhe”

Arbër Xhaferi dhe Ibrahim Rugova ishin ishin frontmenët e projektit të “Shqipërisë së Madhe”.

Këto komente i ka bërë historiani Olsi Jazexhi në emisionin “Vo Centar” të Vasko Eftov, shkruan gazeta Lajm.

‘O Zemër e Kalasë së Sellcës

Nga Kryetari i OVL UÇK – DAIM HYSENI

Nga shkaqe shëndetësore dhe problemet që kishte me zemrën,

u shua nga jeta djaloshi 23 vjeçar – Fatos ISLAMI nga Tetova

Bekim SELMANI dhe mbarë shoqëria:

Ooo zemër e Kalasë së Sellcës, përse duhej që të shembesh?

Ooo syri paparac i shqiponjës, përse ti sot u mbylle ?

Njëher shiko veten dhe pastaj të tjerët, …

Ne të gjithë e shihnim dhe e gjenim veten tonë në fotot e tua,

Po tani ku të shikohemi,

Ku të mbështetemi,

Ku të motivohemi për realizimin e qëllimeve që ia kishim caktuar vetes?

Një zemër kishe, edhe atë na e përkushtove neve,

A hiq nuk të shkoi në mendje se Ti ishe gjysma e zemrave tona dhe tani çka të bëjmë ne me zemër të thyer dhe të përgjismuar?

Sot, kafen e fundit e kemi pirë bashkë dhe kur u ndamë më the shihemi, por nuk ishte fjala që të shihemi në amshim.

Ani, … ani, ani !!!

Po shoqëria nuk e ka kështu …

Vdekja jote është jeta jote, ndërsa jeta jote është vepra jote.

Nuk ka njeri që të njohi dhe që nuk i keni lënë për kujtim disa foto të shkrepura nga aparati yt.

Ty të njohën edhe zogjtë , edhe lulet, edhe bora e shiu, edhe rrezja e diellit në mëngjes.

Ti na le pas një pasuri të pashterur nga përzgjedhja e fotove plot me vlera asrtistike.

Ti si duket, këtë ekspozitë e bëre me vrap, duke e ditur se do të ikish në pejsazhet e bukurisë që ka parajsa.

Ti si duket e nuhate aromën dhe bukurinë e kopshteve me lule të pikturuara nga Perendia.

Por një është e vërtetë,

Edhe pse me zemër të thyer, thellë në shpirt të lënduar,

Jemi dhe ndjehemi krenar që të kishim shok dhe që rininë tonë e kaluam me Ty.

Qoftë i lumtur Perendia që në gjirin e Tij zgjodhi shpirtin tënd fisnik.

Por neve na e ngriu buzëqeshjen, na e vrau këngën dhe na këputi krahët.

Duke u shpreh ngushllime familjes, shokëve të tjerë dhe mbarë Tetovës,

Edhe njëher të themi:

Të duam dhe të deshëm shumë Fatos Islami.

( nuk mund ta them fjalën lamtumirë, … më fal, por nuk mundem, nuk mundem )

Koiçidencë ose ndjenjë, e din Zoti i vërtetë.

Ky është shkrimi dhe lamtumira e fundit që Fatos Islami e ka postuar në faqen e tij në facebook më datë: 19. 04. 2018, në ora 08 : 23 min.

LAMTUMIRË MIQ

Të dashur miq, po ju lajmëroj largimin tim përfundimtar nga këtu:

E çmoj pafundësisht kujdesin që keni treguar për mua, e mbi të gjitha në disa çaste që kanë qenë shumë argëtuese. Nuk kam ndërmend të rri më ketu e as të hyjë përsëri.

Fatmirësisht, dua t’ju them që nuk kam asgjë kundër asnjeriu, apo do iki për dike në vecanti.

Ju kërkoj që të mos më kërkoni më, sepse nuk do më gjeni, vetëm disa që kanë qenë shumë të afërt për mua do dinë si të më gjejnë. Dua tu sqaroj që ndjenjat dhe miqësia për secilin nga ju kanë qenë të vërteta e nëse ju kam fyer apo lënduar ju kërkoj të falur.

Do tërhiqem thjeshtë sepse e ndiej që nuk i përkas këtij vendi .

Uroj të jeni mirë, të jeni të lumtur e ju uroj më të mirën…

Kjo ishte letra qe El Chapo Guzman la ne qeline e tij kur ja mbathi nga burgu.

*** F. Islami ***

Fatos Islami

Prill 19 në 8:23.MD · Tetovo ·

LAMTUMIRE MIQ

Te dashur miq, po ju lajmeroj largimin tim perfundimtare nga ketu: E cmoj pafundsisht kujdesin qe kini treguar per mua, e mbi te gjitha ne disa caste qe kane qene shume argetuese. Nuk kam ndermend te rri me ketu e as te hyje perseri fatmiresisht, dua tu them qe nuk kam asgje kunder asnjeriu apo do iki per dike ne vecanti. Ju kerkoj qe te mos me kerkoni me sepse nuk do me gjeni, vetem disa qe kane qene shume te afert per mua do dine si te me gjejne .Dua tu sqaroj qe ndienjat dhe miqesia per secilin nga ju kane qene te verteta e nese ju kam fyer apo lenduar ju kerkoj te falur . Do terhiqem thjeshte sepse e ndiej qe nuk i perkas ketij vendi . Uroj te jeni mire, te jeni te lumtur e ju uroj me te miren .

Kjo ishte letra qe El Chapo Guzman la ne qeline e tij kur ja mbathi nga burgu.

Emmanuel Macron do të ofrojë një dhuratë shumë të veçantë për Donald Trump gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara

Marrë nga gazeta franceze “Closer”

Përktheu: Dr. Diana Skrapari/Pedagoge dhe Zv. Shefe e Departamentit të së Drejtës Publike të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë

Presidenti francez do të ofrojë një pemë homologut të tij amerikan gjatë udhëtimit të tij zyrtarë në Shtetet e Bashkuara që do të fillojë të hënën, 23 prill. Dhe jo vetëm një pemë cfarëdo.

Ai di se si t’i bëjë dhurata të veçanta. Emmanuel Macron do të jetë për një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara nga e hëna, 23 prill, dhe ka vendosur për t’i ofruar Donald Trump … një pemë! Dhe jo vetëm një pemë cfarëdo. Presidenti francez do të ofrojë “një prerje të një lisi nga Franca veriore”, raportoi Fox News. Gazetari Chris Wallace pasi ka intervistuar Presidentin, tha se ky lis simbolizon “Bukurinë e kësaj miqësie” që mbajnë dy krerët e shtetit. Emmanuel Macron tashmë shpreson që kjo pemë të mbillet në kopshtin e Shtëpisë së Bardhë.

Një pemë që mund të zëvendësojë atë që Melania Trump kishte prerë në dhjetorin e kaluar. Zonja e Parë kishte urdhëruar për të prerë një pemë të vjetër Magnolia të mbjellë para 200 vitesh në parkun e Shtëpisë së Bardhë pasi ishte e kalbur. Kjo pemë shumë simbolike u mboll pranë fasadës jugore të Shtëpisë së Bardhë në vitin 1828 nga ish-presidentit amerikan, Andrew Jackson, në nder të gruas së tij, Rakela,e cila vdiq disa ditë pas fitores së tij zgjedhore. Pema ka qenë prej kohësh e paraqitur në faturat prej $ 20. Një vendim që i la me të vërtetë zemërthyer të gjithë dashamirët e pallatit presidencial të SHBA-ve. Pema nuk mund të ishte ruajtur sipas ekspertëve në Arboretumin Kombëtar Amerikan në Uashington. Shpresojmë që lisi i ofruar nga Emmanuel Macron do të mbajë këtë rekord të jetëgjatësisë.

Vidhen plumbat e portretit të Adem Jashari në Prekaz (FOTO)

Në 20-vjetorin e rënies së heroit legjendar Adem Jashari, në kullën e Jasharëve në Prekaz, Besart Gashi kishte vendosur që të formojë një mozaik prej 200 mijë gëzhoja plumbash ku zbulohej portreti i Adem Jasharit.

Por mozaiku në fjalë nuk është më si në fillim. Gëzhojat me të cilat ishte punuar ky mozaik, dikush i ka vjedhur.

Këtë gjë e ka bërë të ditur edhe vetë autori, Besart Gashi.

Gashi ka thënë se do të shkojë sërish dhe do të kthejë veprën në gjendjen e mëparshme. Madje autori pretendon që me këtë vepër të hyjë edhe në librin Guines.

232 shoferë nën ndikimin e alkoolit u zbuluan mbrëmë ne Shkup

Gjatë natës së kaluar, nga ora 23:00 deri në ora 05:00 më 21/22.04 janë kontrolluar 1,101 shoferë.

Gjate kesaj kontrolle u zbuluan 232 shoferë u zbulua prania e alkoolit në gjak, ndërsa për 202 shoferë, shkeljet u gjetën në bazë të rregulloreve të trafikut, thonë nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Më parë, gjatë kontrollit të veprimit në territorin e Shkupit në periudhën nga 20 deri në 21 prill, gjithashtu u kontrolluan 1.234 shoferë, ku nga gjithe keto 726 shoferë ku u testuan në 248 prej tyre u gjet prania e alkoolit në gjak ishte më e lartë se sa sasia e lejuar. Gjithashtu jane gjetur 252 shkelje të tjera të trafikut

U shua nga jeta djaloshi 23 vjeçar – Fatos ISLAMI nga Tetova

Nga shkaqe shëndetësore dhe problemet që kishte me zemrën,

u shua nga jeta djaloshi 23 vjeçar – Fatos ISLAMI nga Tetova

Bekim SELMANI dhe mbarë shoqëria:

Ooo zemër e Kalasë së Tetovës, përse duhej që të shembesh?

Ooo syri paparac i shqiponjës, përse duhej që ti të mbyllesh ?

Janë fjalët e tua: Njëher shiko veten dhe pastaj të tjerët, …

Ne të gjithë e shihnim dhe e gjenim veten tonë në fotot e tua,

Po tani ku të shikohemi ?

Ku të mbështetemi ?

Ku të motivohemi për realizimin e qëllimeve që ia kishim caktuar vetes ?

Një zemër kishe, edhe atë na e përkushtove neve,

A hiq nuk të shkoi në mendje se Ti ishe gjysma e zemrave tona dhe tani çka të bëjmë ne me zemër të thyer dhe të përgjismuar?

Sot, kafen e fundit e kemi pirë bashkë dhe kur u ndamë më the shihemi, por nuk ishte fjala që të shihemi në amshim.

Ani, … ani, ani !!!

Po shoqëria nuk e ka kështu …

Vdekja jote është jeta jote, ndërsa jeta jote është vepra jote.

Nuk ka njeri që të njohi dhe që nuk i keni lënë për kujtim disa foto të shkrepura nga aparati yt.

Ty të njohën edhe zogjtë , edhe lulet, edhe bora e shiu, edhe rrezja e diellit në mëngjes.

Ti na le pas një pasuri të pashterur nga përzgjedhja e fotove plot me vlera asrtistike.

Ti si duket, këtë ekspozitë e bëre me vrap, duke e ditur se do të ikish në pejsazhet e bukurisë që ka parajsa.

Ti si duket e nuhate aromën dhe bukurinë e kopshteve me lule të pikturuara nga Perendia.

Por një është e vërtetë,

Edhe pse me zemër të thyer, thellë në shpirt të lënduar,

Jemi dhe ndjehemi krenar që të kishim shok dhe që rininë tonë e kaluam me Ty.

Qoftë i lumtur Perendia që në gjirin e Tij zgjodhi shpirtin tënd fisnik.

Por neve na e ngriu buzëqeshjen, na e vrau këngën dhe na këputi shpirtin.

Duke u shpreh ngushllime familjes, shokëve të tjerë dhe mbarë Tetovës,

Edhe njëher të themi:

Të duam dhe të deshëm shumë Fatos Islami.

( nuk mund ta them fjalën lamtumirë, … më fal, por nuk mundem, nuk mundem )

Koiçidencë ose ndjenjë, e din Zoti i vërtetë.

Ky është shkrimi dhe lamtumira e fundit që Fatos Islami e ka postuar në faqen e tij në facebook më datë: 19. 04. 2018, në ora 08 : 23 min.

LAMTUMIRË MIQ

Të dashur miq, po ju lajmëroj largimin tim përfundimtar nga këtu:

E çmoj pafundësisht kujdesin që keni treguar për mua, e mbi të gjitha në disa çaste që kanë qenë shumë argëtuese. Nuk kam ndërmend të rri më ketu e as të hyjë përsëri.

Fatmirësisht, dua t’ju them që nuk kam asgjë kundër asnjeriu, apo do iki për dike në vecanti.

Ju kërkoj që të mos më kërkoni më, sepse nuk do më gjeni, vetëm disa që kanë qenë shumë të afërt për mua do dinë si të më gjejnë. Dua tu sqaroj që ndjenjat dhe miqësia për secilin nga ju kanë qenë të vërteta e nëse ju kam fyer apo lënduar ju kërkoj të falur.

Do tërhiqem thjeshtë sepse e ndiej që nuk i përkas këtij vendi .

Uroj të jeni mirë, të jeni të lumtur e ju uroj më të mirën…

Kjo ishte letra qe El Chapo Guzman la ne qeline e tij kur ja mbathi nga burgu.

*** F. Islami ***

Fatos Islami

Prill 19 në 8:23.MD · Tetovo ·

LAMTUMIRE MIQ

Te dashur miq, po ju lajmeroj largimin tim perfundimtare nga ketu: E cmoj pafundsisht kujdesin qe kini treguar per mua, e mbi te gjitha ne disa caste qe kane qene shume argetuese. Nuk kam ndermend te rri me ketu e as te hyje perseri fatmiresisht, dua tu them qe nuk kam asgje kunder asnjeriu apo do iki per dike ne vecanti. Ju kerkoj qe te mos me kerkoni me sepse nuk do me gjeni, vetem disa qe kane qene shume te afert per mua do dine si te me gjejne .Dua tu sqaroj qe ndienjat dhe miqesia per secilin nga ju kane qene te verteta e nese ju kam fyer apo lenduar ju kerkoj te falur . Do terhiqem thjeshte sepse e ndiej qe nuk i perkas ketij vendi . Uroj te jeni mire, te jeni te lumtur e ju uroj me te miren .

Kjo ishte letra qe El Chapo Guzman la ne qeline e tij kur ja mbathi nga burgu.

Ahmeti mbetet me 9 deputetë, një deputet i BDI-së kalon te partia e Gafurr Adilit?

Sot në Mavrovë u mbajt takim konsultativ në mes përfaqësuesve të Lëvizjes për ILIRIDËN, Hajredin Kaza, Musli Ferati, Baki Sulejmani, Adil Mustafi dhe koordinatori Nexhat Bexheti me veprimtarin e kauzës kombëtare Mr.Gafur Adili. Me këtë rast është rënë dakord që Kuvendi themelues i partisë me emrin Lëvizja për Iliridën të mbahet më 10 qershor, në 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, shkruan Gazeta Lajm.

Pikërisht sot, Gafurr Adili dhe bashkëveprimtari i tij Adil Mustafa kanë realizuar takim me deputetin e BDI-së, Branko Manojllovski, shkruan Gazeta Lajm. Nuk dihet nëse është takim i rastësishëm, ose mund të pritet që deputeti Manojlovski të kalojë në radhët e Lëvizjes për Iliridën, mirëpo takimi vjen në kohën kur burime partiake thonë se disa përfaqësues të bashkësisë së shqiptarëve ortodoksë kanë filluar publikisht të ankohen se janë të pakënaqur nga disa njerëz të afërt me BDI-në. Gjithçka me siguri do të dihet më 10 qershor, kur është caktuar Kuvendi themelues i Lëvizjes për Iliridën. Më poshtë mund ti shikoni fotografitë e deputetit Manojllovski me Gafurr Adilin dhe Adil Mustafën dhe atmosferën miqësore mes tyre.

Greva, demonstrata: Emmanuel Macron “nuk do të tërhiqet”

Marrë nga M6 Info Francë

Përktheu: Dr. Diana Skrapari/Pedagoge dhe Zv. Shefe e Departamentit të së Drejtës Publike në Universitetin Mesdhetar të Shqipërisë

Kreu i shtetit foli në kanalin amerikan Fox News, me rastin e vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara.

Klima sociale në Francë, marrëdhëniet e tij me Donald Trump ose qëndrimi i Rusisë së Vladimir Putinit, si shumë tema të trajtuara nga Emmanuel Macron në intervistën e tij të dielën në kanalin televiziv amerikan Fox News. Një intervistë ndërsa presidenti do të kalojë disa ditë duke vizituar Shtetet e Bashkuara.

Klima sociale në Francë

Në klimën sociale në Francë, kur zemërimi shumohet, pensionistët si punëtorë hekurudhor duke kalura nga nxënësit apo zyrtarët, presidenti nuk ka ndërmend të tërhiqet. “Unë nuk do të kthehem, sepse kjo është detyra ime dhe angazhimi im”, deklaroi presidenti.

Marrëdhënia franko-amerikane

Marrëdhëniet mes Francës dhe Shteteve të Bashkuara, sidomos në anën komerciale, u diskutuan edhe gjatë intervistës. Emmanuel Macron gjithashtu shpreson se Donald Trump do të vendosë më 1 maj për përjashtimet për tarifat e BE-së të 25% që ka imponuar në importet e çelikut në Shtetet e Bashkuara dhe 10% të atyre të aluminit. “Nuk ka luftë tregtare me aleatët”, tha presidenti.

Janë përmendur edhe marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve. “Qëllimi im është që të nxjerrë në pah historinë e gjatë të bazuar në vlerat që lidhin dy vendet tona” të cilat “janë shumë të angazhuar për të njëjtat vlera, duke përfshirë lirinë dhe paqen”, theksoi Emmanuel Macron. Sa për marrëdhënien e tij me Donald Trump, presidenti foli për “një marrëdhënie të fortë personale, veçanërisht që nga ardhja e Donald Trump më 14 korrik”.

Situata në Siri dhe Vladimir Putin

I pyetur në lidhje me situatën në Siri, Emmanuel Macron ripohoi nevojën, tha ai, të mbetet i angazhuar atje. “Shtetet e Bashkuara, Franca dhe aleatët e tyre duhet të mbeten të angazhuar në Siri edhe pas disfatës së ISIS” këmbënguli presidenti. “Ditën që ne të përfundojmë këtë luftë kundër shtetit islamik, në qoftë se largohemi prej atje plotësisht, madje edhe politikisht, ne do t’ja linin terrenin regjimit iranian, Bashar al-Assadit dhe njerëzve të tij dhe ata do të përgatisin një luftë të re” thotë kreu i shtetit francez.

Gjithashtu në zemër të kësaj interviste ishte Presidenti rus Vladimir Putin. “Vladimir Putin është i fortë dhe inteligjent. Por mos jini naiv: ai është i fiksuar të ndërhyjë në demokracitë tona “.

Visar Ganiu dorëzohet, Izeti Mexhiti e kontrollon zyrën e tij!

Gjithë Çairi tani më e di një fakt të pamohueshëm – kryetari i komunës Visar Ganiu, mbetet të jetë një kukull e komunës duke mos pasur asnjë forcë politike dhe vendimmarrëse në komunë.

Shumë punonjës në këtë komunën, thonë se Ganiu është një kukull e kurdisur nga BDI, ku nuk ka asnjë peshë dhe forcë politike për vendimmarrje, ku sipas tyre ai tani më një kohë të gjatë edhe nuk vjen në zyrën e tij brenda hapësirave të komunës.

Sipas informatave jozyrtare, ish-kryetari i komunës Izet Mexhiti është personi i cili kontrollon çdo gjë në komunë dhe se ai e shfrytëzon edhe zyrën e Ganiut – duke e lënë këtë të fundit edhe pa kabinet të tij. Një kohë të gjatë Kryetari i Komunës, Visar Ganiu nuk është parë brenda hapësirave të komunës, kjo gjë lë të nënkuptohet se zyrën e tij e kontrollon dhe shfrytëzon ish-kryetari Mexhiti, duke e lënë pa zyre kryetarin e komunës Ganiu.

Vlen të theksohet, se një kohë të gjatë dega e Çairit në BDI është duke vluar me probleme nga fraksione të brendshme, ku as vet kryetari Ahmeti nuk po mund më ti kontrollon këto fraksione – dhe kjo përplasje mund të sjell edhe në përçarje të madhe në këtë degë./Kumanovapress/

Ramazani afër, në këtë orë do të jetë syfyri dhe iftari i parë (FOTO)

Çdo vit për muajin e shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje.

Por, ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim. Agjërimi i këtij muaji në shumë ajete të Kur’anit (libër i shenjtë) thuhet se është obligim apo (farz) për besimtarët e fesë islame.

Dihet se tani kanë mbetur më pak se një muaj kur do të startohet me këtë muaj. Pra, siç edhe ishte raportuar më herët Ramazani fillon me 16 maj (ditë e mërkure).

“Indeksonline” ka sigurar fotografi ku mund të shikoni orarin e plotë të vaktev siç njihet ndryshe nga besimtarët myslimanë si “Syfyri”, “Iftari” dhe disa të tjera.

Mirëpo, theksojmë se gjatë këtij muaji përveç ditëve që bien të Premte ( E xhuma) janë edhe disa ditë të tjera që cilësohen si më të rëndësishme.

Duke filluar me ditën e parë, nis në syfyr (ditën e martë) ora 03:06 dhe iftari i parë është në orën 19:58. Pastaj, dita e Fitorës në Bedër, që i bije e premte, për këtë, syfyri: 2:43 dhe iftari 20:13, në rend është dita e “Itikafit”, (e hënë) Syfyri – 2:40, Iftari – 20:15, pastaj Nata e Kadrit, (e diel), Syfyri -2:34, Iftari 20:18.

Pas 30 ditë agjërimi besimtarët myslimanë festojnë festën e Fitër Bajramit që do të jetë me 15 qershor ( e Premte) e cila vazhdon pastaj edhe për dy ditë tjera.

Më poshtë shikoni takvimin :

E FUNDIT/ 1 milion shqiptarë Maqedoni. Ja statistika

Referendumi i shqiptarëve në Iliridë IRJM u realizua në një atmosferë impozante dhe solemne.

Pothuajse i gjithë populli shqiptar, iu përgjigj thirrjes plebicitare duke shpresuar se kjo është zgjidhja më e mirë.

Nga gjithsej 383,539 votues të, përfshirë si listën e votuesve, votuan për autonomi 360,928 ose 92.0%, ndërsa 57 votues, nga ata që dolën në votime votuan kundër.

Ajo që mbetet për hulumtuar është fakti se në 1992 ishin të regjistruar rreth 400 qind mijë vitues shqiptarë. Shtrohet pyetja sa shqiptarë jetojnë në Maqedoni, nëse shtojmë numrin e shqiptarëve nën moshën 18 vjeçare? Gjithashtu pas 26 viteve numri shqiptarëve është rritur dukshëm. Jo rastësisht vonohet regjistrimi për faktin se shqiptarët janë rreth 1 milion në Maqedoni. /INA/

Amerikanët dhe gjermanët paraqesin ‘të njëjtin problem’ ndaj ekonomisë globale, thotë Christine Lagarde

Amerikanët dhe gjermanët paraqesin ‘të njëjtin problem’ ndaj ekonomisë globale, thotë Christine Lagarde

Marrë nga Business Insider France

Përktheu : Dr. Diana Skrapari

Pedagoge dhe Zv. Shefe e Departamentit të së Drejtës Publike të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë

• FMN mbetet optimiste për rritjen globale me afat të shkurtër.

• Por organizata është e vëmendshme ndaj situatës së borxhit të përgjithshëm dhe marrëdhënieve të pabalancuara midis ekonomive.

• Drejtoresha e FMN, Christine Lagarde thotë se është mbi të gjitha një problem midis konsumit dhe kursimeve, si për Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë.

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) mbetet optimist për rritjen globale në afat të shkurtër por paralajmëron edhe një herë se kthimi i saj duhet të bjerë shpejt nëse qeveritë nuk zbatojnë reforma për të rritur potencialin e ekonomive të tyre.

Në një intervistë me Le Monde, Christine Lagarde është veçanërisht e shqetësuar për deficitin e disa vendeve “krahasuar me pjesën tjetër të botës”. “Është e rëndësishme sepse bazohet në aftësinë e tyre për të kursyer ose konsumuar dhe aftësinë e tyre për të investuar”, thotë ajo.

Për të ilustruar opinionin e saj, ish ministrja franceze e ekonomisë krahason Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë. Sipas saj, banorët e tyre kanë sjellje të ndryshme, por ato krijojnë të njëjtin problem për ekonominë botërore.

“Kur një vend është me deficit global si Shtetet e Bashkuara, kjo do të thotë se konsumon shumë më tepër se sa është në gjendje të gjenerojë të ardhura, kështu që huazon konsumin e tij nga pjesa tjetër e botës. Ata janë të një natyre buxhetore ose strukturore: kur gjermanët kursejnë shumë më tepër sesa investojnë, është problemi i njëjtë “.

Ekonomistët e Fondit tani shohin rritje të PBB-së së SHBA-së me 2.5% këtë vit dhe 2.2% në 2019, që është 0.2 pikë përqindjeje më e lartë se sa pritej në janar.

Gjermania do të shoqërojë këtë lëvizje, me PBB-në të rishikuar me 0.2 pikë për këtë vit, + 2.5%, por konfirmohet në 2.0% për vitin e ardhshëm. Për Francën, rishikimi në rritje mbulon edhe 2018 (+0.2 pikë në 2.1%) dhe 2019 (+0.1 pikë në 2.0%).

Megjithatë, FMN e sheh që ekonomia amerikane fillon të tregojë pasojat e reformës tatimore duke filluar nga viti 2020 dhe më shumë pas vitit 2023, pasi ndikimi i saj pozitiv mbi investimet është shpërndarë.

Në këtë kontekst, FMN përsërit se mjedisi i favorshëm aktual duhet të përdoret për të filluar reformat që pasurojnë rritjen në periudhën afatmesme.

“Kohët e mira nuk do të zgjasin shumë, por politikat e ndjeshme mund të zgjasin rimëkëmbjen duke kufizuar rreziqet e një uljeje destabilizuese”, tha Maurice Obstfeld, krye ekonomisti i FMN. Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) mbetet optimist për rritjen globale në afat të shkurtër por paralajmëron edhe një herë se kthimi i saj duhet të bjerë shpejt nëse qeveritë nuk zbatojnë reforma për të rritur potencialin e ekonomive të tyre.

Në një intervistë me Le Monde, Christine Lagarde është veçanërisht e shqetësuar për deficitin e disa vendeve “krahasuar me pjesën tjetër të botës”. “Është e rëndësishme sepse bazohet në aftësinë e tyre për të kursyer ose konsumuar dhe aftësinë e tyre për të investuar”, thotë ajo.

Për të ilustruar opinionin e saj, ish ministrja franceze e ekonomisë krahason Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë. Sipas saj, banorët e tyre kanë sjellje të ndryshme, por ato krijojnë të njëjtin problem për ekonominë botërore.

“Kur një vend është me deficit global si Shtetet e Bashkuara, kjo do të thotë se konsumon shumë më tepër se sa është në gjendje të gjenerojë të ardhura, kështu që huazon konsumin e tij nga pjesa tjetër e botës. Ata janë të një natyre buxhetore ose strukturore: kur gjermanët kursejnë shumë më tepër sesa investojnë, është problemi i njëjtë “.

Ekonomistët e Fondit tani shohin rritje të PBB-së së SHBA-së me 2.5% këtë vit dhe 2.2% në 2019, që është 0.2 pikë përqindjeje më e lartë se sa pritej në janar.

Gjermania do të shoqërojë këtë lëvizje, me PBB-në të rishikuar me 0.2 pikë për këtë vit, + 2.5%, por konfirmohet në 2.0% për vitin e ardhshëm. Për Francën, rishikimi në rritje mbulon edhe 2018 (+0.2 pikë në 2.1%) dhe 2019 (+0.1 pikë në 2.0%).

Megjithatë, FMN e sheh që ekonomia amerikane fillon të tregojë pasojat e reformës tatimore duke filluar nga viti 2020 dhe më shumë pas vitit 2023, pasi ndikimi i saj pozitiv mbi investimet është shpërndarë.

Në këtë kontekst, FMN përsërit se mjedisi i favorshëm aktual duhet të përdoret për të filluar reformat që pasurojnë rritjen në periudhën afatmesme.

“Kohët e mira nuk do të zgjasin shumë, por politikat e ndjeshme mund të zgjasin rimëkëmbjen duke kufizuar rreziqet e një uljeje destabilizuese”, tha Maurice Obstfeld, krye ekonomisti i FMN.

Ligji për gjuhën shqipe vazhdon të mbetet peng i Ivanovit

Ligji për gjuhën shqipe vazhdon të mbetet peng i Ivanovit

Një muaj e gjysmë nga miratimi i tretë i ligjit për përdorimin e gjuhëve, presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov nuk ka ndërmend të firmosë të njëjtin.

Ai mbron qëndrimin se ligji është antikushtetues. Nga ana tjetër juristi Naser Zyberi thotë se në këtë rast vet presidenti Ivanov po shkel kushtetutën. Ziberi thotë ekzistojnë disa mënyra për shpalljen e ligjit në Gazetën Zyrtare.

“Por këtë mendim duhet ta jep Komisioni Juridiko-ligjvënës në Parlamentin e Maqedonisë sepse vetëm ai është kompetent që në këtë rast të bëj interpretimin e dispozitave ligjore. Në të kundërtën do të duhet që të pritet që të bien dakord apo të pajtohen që presidenti ta nënshkruaj ose të priten zgjedhjet e ardhshme, që të zgjidhet një person tjetër i cili do ta bëj nënshrkimin. Situata krejt e palakmueshme do të ishte edhe njëherë që Qeveria të propozoj që nga fillimi ligjin, që Parlamenti më pas ta miratoj”, deklaroi  Naser Ziberi, analist.

Kreu i ligjvënësit, Talat Xhaferi thotë se kompetencat e Kuvendit nuk mund t’i cenojë asnjë institucion tjetër dhe se pret që së shpejti ligji të hyjë në fuqi. Xhaferi thotë se publikimi i ligjit në Gazetën Zyrtare  nuk do të presë presidentin e ri.

“Jo, jo, nuk mundet të mbetet për zgjedhjet e ardhshme. Gjithsesi se ka procedurë të caktuar, për të cilën duhet të kemi komunikim edhe me faktorin ndërkombëtar, të cilët duhet të jenë të informuar. Mendoj se për një kohë të shkurtër do të ketë zgjidhje definitive”, tha Talat Xhaferi, kryetar i Kuvendit.

Pas refuzimit për herë të parë të presidentit për të dekretuar ligjin, i njëjti u kthye në Kuvend ndërsa për të opozta kishte parashtruar mbi 35 mijë amendamente.

Më 14 mars në një atmosferë të tensionuar mes deputetëve të VMRO-DPMNE-së konkretisht ish kryeministrit Gruevski dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferi, Ligji për përdorimin e gjuhëve u miratua për së treti herë me 64 vota “Për”, asnjë “Kundër” dhe asnjë të “Përmbajtur”.

Nuk do ta besoni se pse ju vjen fatura e lartë e energjisë elektrike

Sipas Departamentit Amerikan të Enegjisë, këto pajisje janë përgjegjëse për më shumë se 10 përqind të enegjisë së shpenzuar në muaj.

Por ato nuk janë të vetmet që shpërdorojnë energjinë elektrike. Pjesa më e madhe e njerëve i mbajnë të gjitha prizat e vëna 24/7.  Vetëm karikuesit e telefonave shpenzojnë rreth 26 wat në ditë kur qëndrojnë në prizë pa u përdorur.

Karikimi i laptopit është gjithashtu shpenzim energjie, duke konsumuar 4.42 wat kur nuk është në përdorim dhe 29.48 wat kur është në prizë dhe laptopi është i karikuar totalisht, shkruan Gazeta Metro.

Por çfarë mund të bëni për të kursyer sa më shumë energji elektrike?

Testojeni shtëpinë për përdorim të tepërt të energjisë

Për të kontrolluar nëse në shtëpinë tuaj energjia po shkon dëm, kontrolloni matësin e energjisë elektrike, duke fikur më parë gjithçka. Nëse ai vijon të xhirojë do të thotë se pajisjet vijojnë të konsumojnë energji.

Hiqni nga priza çdo gjë që nuk përdorni

Një ndër mënyrat më të zakonshme për të parandaluar shpërdorimin e enegjisë është që të hiqni nga priza çdo gjë që nuk përdorni. Prizat zgjatuese mund të jenë një zgjidhje e mirë, pasi me një buton të vetëm mund të fikni disa pajisje njëherazi.

Hiqni pajisjet e tepërta

Nëse keni një frigorifer dytë apo pajisje tjetër të tepërt të cilën nuk e keni të domosdoshme, duke e hequr, do të kurseni energji elektrike.

Përfaqësimi i shqiptarëve në dogana, i papërfillshëm (FOTO)

Përfaqësimi në Doganat e Maqedonisë vazhdon të mbetet kundër-kushtetues. Raporti vjetor i Avokatit të Popullit shpalos të dhëna diskriminuese. Në vitin 2017, përfaqësimi i shqiptarëve në Dogana në total arrin në 15 për qind, ndërsa në vende udhëheqëse 11.4 për qind. Zëvendësdrejtori i Doganave të Maqedonisë, Irfan Buçi potencon nevojën e avancimit të shqiptarëve.

15 për qind nuk plotëson kushtin 25 për qind ashtu siç jemi të paraparë. Por vlen të theksohet se ka një vullnet të mirë, si me drejtorin e doganave por edhe me Qeverinë jemi në komunikim të përhershëm. Këto ditë pres që të më arrijë lista e 40 administratorëve dhe me këtë pres që përfaqësimi të arrije deri ne 17 për qind – deklaroi Irfan Buçi, Zëvendësdrejtoren i Doganave.

Me emërimet e reja, përfaqësimi ka shënuar rritje në vendet udhëheqëse. Nga nëntë ndihmës drejtorët sa posedon dogana, dy sektorë do të udhëhiqen nga shqiptarët.

E kemi aktualisht një ndihmësdrejtor të Sektorit juridik dhe tani, pas kërkesës së lëshuar në ministrinë e Financave, presim që të na vije pëlqimi edhe për ndihmësdrejtorin e Sektorit për kontroll të brendshëm. Do të thotë nga nëntë ndihmësdrejtorët, katër janë më të rëndësishëm dhe këto i kemi ndarë, dy shqiptar dy maqedonas – tha Irfan Buçi, Zëvendësdrejtoren i Doganave.

Aktualisht shqiptarët udhëheqin me njësinë doganore të Kumanovës, krye-shefin për zbulim, njërin nga katër terminalet e Shkupit, terminalin e Tetovës dhe atë në Qaf Thanë. Deri më tani, doganat asnjëherë nuk janë udhëhequr nga drejtor ekzekutiv shqiptar./Alsat-M/

Shqiptarët presin 2 orë për të kaluar në kufirin e Bllacës, ata pyesin se ku është Agim Nuhiu? (FOTO)

Kufiri i Bllacës është kufi i cili lidh më së shumti shqiptarët e Mqedonisë dhe Kosovës. Për të kaluar nga njëra anë në tjetrën në pikën kufitare të Maqedonisë duhet me prit mbi 2 orë që të kalon në anën tjetër. Një qytetarë i Maqedonisë i cili udhëton gati çdo javë në adresë të TetovaSot ka dërguar fotografi se si bëhet radhë e madhe e veturave në kufirin e Bllacës për të kaluar në Kosovë.

“Ja gati do bëhen 2 orë dhe une ende në veturë po ri, nuk e kuptojë pse policia maqedonase ka shumë pak sportele dhe shumë kontrolle të mdhaja po ban” shprehet për TetovaSot qytetari i cili ka marë rrugën për në Kosovë duke çuar edhe selame deri tek zv/ministri i policiës, Agim Nuhiu.

Ndryshe kufijtë ku duhet të kalojnë shqiptartë gjithnjë ka pengesa dhe kontrolle më të repta se në kufijtë tjerë.

Lëvizja për Iliridën, partia e re shqiptare në Maqedoni, ja kush janë udhëheqësit e saj

Në Maqedoni së shpejti do të formohet subjekti i ri politik me emrin “Lëvizja për Iliridën”. Kjo u vendos në takimin konsultues që u mbajt sot në Mavrovë midis përfaqësuesve të kësaj nisme dhe veprimtarit të njohur Mr.Gafurr Adili, informon INA.

Në takim u vendos që Kuvendi themelues i subjektit të ri politik Lëvizja për Iliridën të mbahet më 10 qershor me rastin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit.

Lëvizja për Iliridën siç mësohet do të ketë për bazë dhe program projektin për Iliridën që ishte përkrahur nga shumica absolute shqiptare në referendumin

Referendumi për Autonomi Politiko Territoriale të Shqiptarëve në Republikën e Iliridës IRJM.

Pas përfundimit të referendumit maqedonas të 8 shtatorit dhe aprovimit të Kushtetutës së vitit 1991, faktorit politik shqiptar nuk i mbeti gjë tjetër përpos të kërkojë rrugë tjetër për zgjidhjen e çështjes së shqiptarëve të Iliridës IRJM. Një rrugë e këtillë ishte organizimi i një referendumi të veçantë, ku populli shqiptar do të shprehte vullnetin e vet përmes deklarimit gjithëpopullor. Zhvillimet e këtilla politike, përmes deklarimit plebicitar, ishin karakteristikë e të gjithë popujve që përpiqeshin të fitonin lirinë përmes procesit demokratik. Në IRJM, referendumi i popullit shqiptar ishte kundërpërgjigje ndaj të gjitha vendimeve të njëanshme të faktorit politik maqedonas, të cilët anashkaluan skajshmërisht interesat kombëtarë të shqiptarëve të Iliridës IRJM. Referendumi i popullit shqiptar të Iliridës IRJM u mbajt më 11 janar dhe 12 janar1992. Vendimin për shpalljen e referendumit për Autonomi politike dhe territoriale të shqiptarëve në IRJM e solli Kuvendi i Autonomisë më 27 dhjetor1991.

Qytetarët shqiptarë duhej të deklarohen se:

“A jeni për Autonomi politiko territoriale të Shqiptarëve në Maqedoni”

Referendumi i shqiptarëve në Iliridë IRJM u realizua në një atmosferë impozante dhe solemne. Pothuajse i gjithë populli shqiptar, iu përgjigj thirrjes plebicitare duke shpresuar se kjo është zgjidhja më e mirë. Sipas informatave nga Komisioni i cili ka qeverisur procesin e referendumit, ai ishte plotësisht i suksesshëm. Raporti nga Kuvendi i autonomisë më 16 janar 1992. u dërgua edhe te institucionet ndërkombëtare:

• Komuniteti Europian

• Presidenti i Konferencës së Paqes në Jugosllavi

• z Lord Carrington

• Presidenti i Parlamentit Evropian

• Kryetari i Komisionit të Arbitrazhit për Jugosllavinë

• Sekretari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara

• Kongresi, Senati dhe Programit të Departamentit të SHBA-së

Në këtë raport është theksuar se referendumi për autonomi politike dhe territoriale të shqiptarëve në Maqedoni ishte krejtësisht i suksesshëm. Por gjithashtu edhe theksoi pengesat dhe propaganda e qeverisë maqedonase kundër referendumit, mjetet e informimit dhe partive të tyre nacionaliste dhe kërcënimet që u janë drejtuar shqiptarëve dhe udhëheqësve të faktorit politik shqiptar. Rezultati i referendumit të shqiptarëve në Maqedoni ishte pozitiv. Nga gjithsej 383,539 votues të, përfshirë si listën e votuesve, votuan për autonomi 360,928 ose 92.0%, ndërsa 57 votues, nga ata që dolën në votime votuan kundër. (INA)

Vriten dy vajza dhe digjet trupi i tyre, policia italiane akuzon shqiptarin nga Gostivari! (FOTO)

Deri më 20 gusht 1997 emri i Alivebi Hasanit nuk do të ishte aspak i njohur për mediat italiane. Pikërisht këtë emër policia italiane do ta ndërlidh me dy vrasje shumë të mistershme në një mal në Abruzo të Italisë.

Një shëtitje në malin Morone, do të kthehej në tmerrin më të madh për 3 vajzat italiane, që atë ditë kishin vendosur ta kalojnë duke ngjitur përpjetë malin Morone në Abruzë të Italisë.

Dianna Oliveti, Tamara Gobo dhe Silvia Oliveti ishin emrat e 3 vajzave që atë ditë po kërkonin aventurë duke u ngjitur përpjetzën e malit. Gjatë rrugës ishin ndeshur me një bari të cilin e kishin pyetur për drejtimin e rrugës.

Pas këtij momenti do të ndodhin dy vrasjet më të mistershme deri në atë kohë. Dianna dhe Tamara vriten dhe më pas trupi i tyre digjet, ndërsa Silvia me plagë në këmbe arrin t’i shpëtojë vrasësit, duke u fshehur në pyll.

Për këtë vrasje policia italiane do ta akuzoj shqiptarin nga Maqedonia Alivebi Hasanin.

I kontaktuar nga Pa Censurë ai pretendon se në këtë gjykim janë bërë shumë shkelje. Hiqet me këtë arsyetim: “Para se të ndodhë vrasja, në një konflkt policia ka gjuajtur mbi mua, për këtë gjuajtje,  unë kam qenë në gjyq me atë polic, kam qenë deri në fazën, afër fitmit të procesit gjyqësor” thotë Hasani.  Ai sqaron se nuk ka lindur në Gostivar por në Trebosh të Tetovës dhe ky person i akuzuar. nuk është identiteti i tij.  Ai gjithashtu shpjegon se asnjëherë nuk ka punuar bari, siç është raportuar nga mediat italiane, por gjithmonë është marrë me prerjen e drujve.

Ai pret që procesi për lëndën e tij të kthehet në rigjykim, pasi edhe gjendja  shëndetësore Hasanit  është shumë e rënde.!

Alivebi Hasani është i dënuar me burgim të përjetshëm dhe vuan dënimin në burgun e Idrizovës. Në vitin 2005 ishte ekstraduar nga Italia pasi ishte në gjendje të rëndë shëndetësore. Aktualisht vuan nga thyerja e boshtit kurrizor, pasi burgimi i tij është i përjetshëm ai shprehet se nuk mund t’i merr terapitë e duhura./Pa censurë

Për të njejtën vrasje në itali është krijuar edhe një libër që përshkruan në hollësi këtë tmerr.

Pse nuk i pranohet amnistia Agim Krasniqit! (VIDEO MATERIAL)

Materiali i rradhës në Pa Censurë, sqarojë në detaje se pse zvarritet amnistia e Agim Krasniqit.

Jepen përgjigje për pyetjet:

Pse nuk i pranohet amnistia vetëm Agim Krasniqit?

A abuzon me pozitën zyrtare kryetari i Këshillit penal të Gjykatës Themelore në Gostivar, me mos miratimin e amnistisë?

Pse lëndët tjera të ngjajshme si e Agim Krasniqit, u amnisutan por vetëm për këtë, kemi selektivitet?

Si dhe shumë përgjigje tjera…

Kujtojmë se Agim Krasniqi vuan dënimin që nga 01.06.2008, ku të njëjtin e mbaron më 01.06.2023 nëse Ligji për Amnistinë nuk do të zbatohet. Në rast se Ligji i Amnistisë miratohet Agim Krasniqi tani do të duhej të ishte në liri!

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë miratoi Ligjin për Amnisti në seancën e mbajtur më 15 janar 2018, e cila u botua në Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë nr. 11 nga 18.01.2018.

Kushte çnjerëzore në burgun e Shutkës! Të dënuarit jetojnë mes tmerrit të përditshëm dhe pamundësive për risocializim

Mbipopullimi në burgje, higjiena minimale, kushtet nën çdo standart, mungesa e kujdesit mjekësor, mungesa e efektshmërisë së ndihmës juridike, moszbatimin e programeve të risocializimit, janë vetëm disa nga problemet që ballafaqohen me kushtet ku të dënuarit ballafaqohen. Kushtet çnjerëzore dhe keqtrajtimi i të burgosurve, janë të përfshirë edhe në kritikat, që vazhdimisht i referohen të gjitha qeverive të mëparshme për gjendjen në burgjet e Maqedonisë.

Departamenti i Shtetit në raportin e publikuar kohët e fundit për të drejtat e njeriut për Republikën e Maqedonisë, si një nga çështjet më kritike, vuri në dukje torturën në burgjet maqedonase.

Shumë pak shihet nga ajo që po ndodh pas dyerve të mbyllura të burgjeve. Reporterët e MIA-së kishin mundësi të vizitonin burgun e Shkupit, të njohur si Shutka, me njësinë më të madhe të paraburgimit në Maqedoni dhe për të vlerësuar situatën, e një nga burgjeve në vend.

Burgu në Shkup, që quhet si burgu i Shutkës, është njësia e paraburgimit më e madhe dhe më e sigurta në të cilën vaujnë paraburgimin të gjithë personat meshkuj dhe femra nga i gjithë territori i vendit.Gjëja kryesore në Shutka është qendra e paraburgimit. Drejtori i burgut Gjoko Kotevski tha për MIA-në se gjëja kryesore në Shutka është qendra e paraburgimit, pasi rreth 80 përqind lidhen me njësinë e paraburgimit.

Sipas kushteve të njësisë së paraburgimit, Shutka nuk mund të mburret me respektimin e të drejtave të njeriut në përputhje me Konventën Evropiane për Parandalimin e Torturës dhe Trajtimit Çnjerëzor ose Poshtërues. Ulja e të burgosurve në aspektin e vuajtjes së dënimit është e tmerrshme.

Qeliat në atë pjesë nuk janë rinovuar që kur u ndërtua burgu, domethënë nga viti 1968, me përjashtim të disa dhomave që u pikturuan nga të dënuarit.

Situata në qelinë e famshme të burgimit “B” është më alarmuese, ose midis policisë së burgut, është më shpesh e njohur si “C”. Shtresa e parë e murit në disa vende ka rënë dhe kabllot përreth çelsave të fuqisë janë të zhveshur, shumë lehtë mund të ndodh që ndonjë o dënuar në atë qeli të goditet nga rryma e cila në çdo çast mund të merr kontakt dhe të ndodhë më e keqja.

Brenda është errët, ka një dritare të vogël nga e cila mezi prek dritën dhe të burgosurit me mendje kanë lidhur një shishe plastike me ujë për të kontrolluar qarkullimim e ajrit në atë qeli…

Dyshemeja është shkatërruar, si në një shtëpi të braktisur, gjysma është e mbuluar me parket, gjysma e zhveshur. Në hapësirën prej më pak se gjashtë apo shtatë metra katrorë ka dy deri në tre, dhe nganjëherë katër shtretër, një tavolinë të vogël dhe një tualet të quajtur tualet sepse nuk mund të quhet i tilë… Ata e mbyllin WC-në me një shishe plastike me kokë përjetë, në këtë mënyrë e parandalojnë erën e keqe në dhomë.

Tani po premtohen kushte të reja për risocialimin e të dënuarve….

Korrupsioni në burgun e Idrizovës në kulm, për një leje për celular duhet të paguani 200 euro

Korrupsioni në burgun e Idrizovës në kulm, për një leje për celular duhet të paguani 200 euro

Korrupsioni në burgun e Idrizovës është në rritje e sipër. Thuajse për çdo gjë, nevojë të burgosurve ka nevojë për korrupsion.

Drejtoria e burgut ka thënë se me sukses është duke menaxhuar me korrupsionin midis zyrtarëve të burgut, thuan se me kohë janë duke reaguar për ndonjë rast të dyshimtë.

Ka pasur indikacione për raste të caktuar për korrupsion, por ashtu si sqaruan ka drejtime se si të ndërmerren masa me qëllim që ky fenomen të vihet në minimum.

“ Cështja me korrupsionin ne burgje është thuajse e shfrytëzuar mjaft në opinion, por për ne është relevante nëse ka dëshmi. Tani ka indikacione dhe jemi duke i ndërmarr të gjitha masat ligjore që i kemi në dispozicion për ta penguar këtë gjë”, thuan nga burgu.

Në Shutkë momentalisht është duke vuajtur dënimin njëri prej të punësuarve të burgut në Idrizovë, që është i akuzuar për korrupsion.

Me të burgosurit që është folur, kanë thënë se nëse dëshiron që të kesh celular në burg për këtë gjë duhet të paguash 200 euro. Celularët gjithsesi janë të ndaluar në të gjitha burgjet.

Sipas Drejtorisë së burgut, ka pasur një rast të një polici të korruptuar. Ai është vendosur në paraburgim dhe është liruar.

Në burg ka 103 policë që përkujdesen për sigurinë./Almakos/

Vijojnë shumë ditë pushimi, ja lista

Vijojnë shumë ditë pushimi, ja lista

Dita e rradhës e cila është ditë jo pune është 1 maji dita e punëtorëve e më pas vijojnë edhe shumë ditë të tjera të pushimit nga ky muaj, transmeton Zhurnal.mk

Ja lista:

1 maj e martë, dita e punëtorëve

24 maj e enjte Shën Kirili dhe Metodij

15 qershor e premte Dita e parë e Bajramit të madh

2 gusht e enjte, Dita e republikës

8 shtatori e shtunë, Dita e pavarësisë

11 tetor e enjte, Dita e kryengritjes së popullit

23 tetor e martë, Dita e luftës revolucionare

8 dhjetor e shtunë, Shën Kliment Ohridski

Në korrik Maqedonia merrë ftesë, por nuk do të jetë anëtare e NATO-s?!

Në korrik Maqedonia merrë ftesë, por nuk do të jetë anëtare e NATO-s?!

Republika e Maqedonisë është e mundur që të marrë ftesë për anëtarësim në NATO në korrik, por nuk do të jetë anëtare e NATO-s, pasi që pason procesi i ratifikimit, kështu ka deklaruar ministria e mbrojtjes Radmilla Shekerinska në brifingun e së shtunës me gazetarë, në prag të vizitës së saj në SHBA nga 26 prill deri më 2 maj, me ftesë të sekretarit shtetëror Amerikan për mbrojtje, Xhejms Matis, informon Zhurnal.

“Jemi të koncetruar që të gjejmë zgjidhje për kontestin me Greqinë për emrin deri në Samitin e NATO-s në korrik, për shkak se çdo zvarritje mund të ndryshojë situatën në terren. Vitin e ardhëshëm në Maqedoni janë zgjedhjet presidenciale, në Greqi janë zgjedhjet evropiane, por janë të mundëshme edhe zgjedhje të parakohshme parlamentare, dhe për këtë vlerësojë se duhet të bëjmë përpjekje që të vijmë deri te zgjidhja”, tha Shekerinska, transmeton Zhurnal.

Nga ana tjetër, edhe doktoranti i shkencave të sigurisë Hasim Murtezani, thotë se nuk përjashtohen mundësitë që Maqedonia të mos anëtarësohet në samitin e korrikut në NATO.

“Nuk përjashtohen mundësit që Maqedonia të mos anëtarësohet në samitin e korrikut në NATO. Mendoj se pala greke poenton nëpërmjet deklaratave te ministrit të saj Koxias duke potencuar se Maqedonia nuk do marrë ftesë për NATO në samitin e rradhës, duke bërë presion te pala e vendit tonë për një zgjidhje sa më të shpejtë. Ajo që është me rëndësi është fakti se, Maqedonia po bënë përpjekje maksimale në gjetjen e një zgjidhje për çështjen e emrit dhe tanimë e gjithë “loja” me emrin e shtetit është tek pala greke”, thotë për Zhurnal, Hasim Murtezani, ekspert i sigurisë.

Dështimi i negociatave për emrin nuk do të thotë fundi i botës

Dështimi i negociatave për emrin nuk do të thotë fundi i botës

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev shprehu besimin se vendi nuk ka qenë kurrë më afër arritjes së një zgjidhjeje për emrin me Greqinë.

Ai në një deklaratë për agjencinë France Press, shtoi se dështimi eventual “nuk do të thotë fundi i

botës”.

– Unë besoj se ne kurrë nuk kemi pasur kushte më të mira për arritjen e një zgjidhje të plotë që do të zgjasë përgjithmonë – theksoi Zaev, duke shtuar se në qoftë se “mosmarrëveshja nuk zgjidhet, nuk do të thotë fundi i botës.

Kryeministri Zaev vuri në dukje se Maqedonia do të vazhdojë “programin evropian në një mënyrë apo në një tjetër”.

Kryeministri Zaev tha se shumë nga mosmarrëveshjet në lidhje me emrin e Maqedonisë është zgjidhur, por nuk dëshiron të zbulojë detajet e negociatave, sepse “ajo mund të rrezikojë procesin.”

Maqedonia kohët e fundit ka marrë rekomandime nga Komisioni Evropian për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.

Momenti kur UÇK-ja i kishte liruar pas amnistisë dy veprimtarë të LDK-së dhe dy gazetarë të Tanjugut (Pamje të rralla) .

Momenti kur UÇK-ja i kishte liruar pas amnistisë dy veprimtarë të LDK-së dhe dy gazetarë të Tanjugut (Pamje të rralla)

.

Për nder të 28 nëntorit, Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së kishte liruar kishte marrë vendim për amnistimin e dy veprimtarëve politik të LDK-së nga Malisheva, Jakup Kastratin e Cen Deskun.

Po ashtu UÇK-ja kishte marrë vendimin edhe për aministimin e dy gazetarëve të Tanjugut, Nebojsha Radosheviqit e Vlladimir Dodiçiqit, shkruan Veriu.info.

I pranishëm me rastin e lirimit të tyre ishte edhe Shefi i OSBE-së për Kosovë, Uilliam Uoker.

Para gazetarëve dhe përfaqësuesve ndërkombëtar, kishte folur përfaqësuesi i UÇK-së, Sokol Bashota, duke e arsyetuar lirimin e tyre./Veriu.info

PER VIDEO KLIKO KETU

Skualifikohet padrejtësisht, Senad Gashi tenton vetëgjyqësinë në ring

Skualifikohet padrejtësisht, Senad Gashi tenton vetëgjyqësinë në ring

Nuk ka shkuar aspak mirë ndeshja për boksierin nga Peja, Senad Gashi, në sfidën ndaj gjermanit Schwarz, që e humbi ndeshjen në mënyrë aspak të drejtë, duke u skualifikuar.

Boksieri shqiptar goditi me kokë kundërshtarin në mënyrë të pavullnetshme në raundin e dytë, duke bërë që Schwarz të binte në tokë dhe të humbte kthjelltësinë.

Gashi ndëshkohet me dy pikë dhe sfida vijon por gjermanët duket se nuk kanë ndërmend të boksojnë ndershëm.

Boksieri Schwarz simulon në dy kontakte të tjera të lehta, duke bërë që në raundin e 4-t arbitrat të skualifikojnë boksierin shqiptar. Kjo ka nervozuar Gashin dhe trajnerin e tij, që sulmojnë personalisht gjermanin, për të larë hesapet, pasi ishte mbyllur ndeshja. U desh ndërhyrja e forcave të sigurisë për të marrë nën kontroll situatën, që për pak degjeneroi në një sherr masiv.

Boksieri pejan regjistronte 16 fitore deri tani, të gjitha me Knock Out, teksa sot pësoi humbjen e parë, që duhet pranuar se ishte vërtetë e padrejtë, ndaj Gashi ka arsye të ndihet i vjedhur.

VIDEO:

Ja çfarë thuhet në Kuran për fundin e botës, këto janë shenjat që zoti do t’ua dërgojë njerëzve

Ja çfarë thuhet në Kuran për fundin e botës, këto janë shenjat që zoti do t’ua dërgojë njerëzve

Prej shumë vitesh janë bërë parashikime nga personazhe të ndryshëm, se kur dhe si do të vijë fundi i botës, por sot shumë prej këtyre parashikimeve kanë rezultuar false.

Ndërkohë që edhe në librin e shenjtë të Kuranit është parashikuar se kur do të vijë fundi i botës. Ndryshe nga parashikuesit si Nostradamusi, Fiset maja, po Baba Vanga, në Kuran nuk ka një datë ekzakte se kur do të vijë fundi i botës, por aty tregohen se cilat janë shenjat që do të shohë njerëzimi para se të vijë fundi i botës.

1- Dy grupe të mëdha të luftojnë mes tyre nga ku do të ketë pasoja të mëdha për të dyja palët, ndërsa që të dyja do të ndjekin të njëjtin besim fetar.

2- Të dalin afër tridhjetë Dexhalë mashtrues e secili prej tyre të shtiret si i dërguar i Allahut.

3- Të hiqet dija fetare (nga vdekja e dijetarëve islamë).

4- Të shtohen tërmetet.

5- Koha të ikë shumë shpejt.

6- Të shfaqen fitnet (trazirat, sprovat vështirësitë e stërmundimet).

7- Të shtohen vrasjet.

8- Të shtohet ndër ju pasuria aq shumë, saqë pasaniku do të shqetësohet se nuk ia merr kush lëmoshën dhe, sa herë që do t’ia zgjasë atë dikujt, ai do t’i thotë: ‘S’kam nevojë për të!

9- Njerëzit të bëjnë gara me njëri-tjetrin në ngritjen e ndërtesave të larta.

10- Kur një njeri të kalojë pranë varrit të dikujt të thotë: ‘Ah sikur të isha unë në vendin e tij!

11- Derisa dielli të lindë nga perëndimi. Kur ai të lindë nga perëndimi dhe njerëzit ta shohin këtë dukuri, ata të gjithë do të bëhen besimtarë muslimanë, por kjo do të jetë një kohë kur, siç thotë Allahu i Madhëruar në Kuran: ‘askujt nuk do t’i bëjë dobi besimi i tij, nëse nuk ka besuar më parë ose nuk ka bërë ndonjë të mirë me besimin e vet’ (Kuran, 6:158)

Ora e Kiametit do të vijë aq papritur dhe do të bëhet aq shpejt, saqë dy vetë që kanë hapur një rrobë përpara, nuk do të jenë në gjendje t’ia shesin atë njëri-tjetrit dhe as ta palosin.

Kiameti do të bëhet aq papritur, saqë dikush që ka mjelur devenë dhe është larguar prej saj, nuk do të mundet ta pijë atë qumësht.

Kiameti do të bëhet aq papritur, saqë dikush që sapo ka rregulluar hurdhën e ujit nuk do të mundet t’u japë ujë aty bagëtive.

Kiameti do të bëhet aq papritur, saqë dikush që ka ngritur kafshatën te goja, nuk do të mundet ta hajë atë!”

Nuk do ta besoni se pse ju vjen fatura e lartë e energjisë elektrike

Nuk do ta besoni se pse ju vjen fatura e lartë e energjisë elektrike

Sipas Departamentit Amerikan të Enegjisë, këto pajisje janë përgjegjëse për më shumë se 10 përqind të enegjisë së shpenzuar në muaj.

Por ato nuk janë të vetmet që shpërdorojnë energjinë elektrike. Pjesa më e madhe e njerëve i mbajnë të gjitha prizat e vëna 24/7.  Vetëm karikuesit e telefonave shpenzojnë rreth 26 wat në ditë kur qëndrojnë në prizë pa u përdorur.

Karikimi i laptopit është gjithashtu shpenzim energjie, duke konsumuar 4.42 wat kur nuk është në përdorim dhe 29.48 wat kur është në prizë dhe laptopi është i karikuar totalisht, shkruan Gazeta Metro.

Por çfarë mund të bëni për të kursyer sa më shumë energji elektrike?

Loading…

Testojeni shtëpinë për përdorim të tepërt të energjisë

Për të kontrolluar nëse në shtëpinë tuaj energjia po shkon dëm, kontrolloni matësin e energjisë elektrike, duke fikur më parë gjithçka. Nëse ai vijon të xhirojë do të thotë se pajisjet vijojnë të konsumojnë energji.

Hiqni nga priza çdo gjë që nuk përdorni

Një ndër mënyrat më të zakonshme për të parandaluar shpërdorimin e enegjisë është që të hiqni nga priza çdo gjë që nuk përdorni. Prizat zgjatuese mund të jenë një zgjidhje e mirë, pasi me një buton të vetëm mund të fikni disa pajisje njëherazi.

Hiqni pajisjet e tepërta

Nëse keni një frigorifer dytë apo pajisje tjetër të tepërt të cilën nuk e keni të domosdoshme, duke e hequr, do të kurseni energji elektrike.

Ja si duket Adelina Tahiri me të shoqin 50 vjeçar, veshur sportiv

Ndër më të komentuarit dhe të rejat prej tyre janë në rend të ditës. Adelina Tahiri dhe bashkëshorti i saj, Serjoza Markov janë një nga çiftet më të komentuar, që kur lidhja e tyre u bë publikedhe vëmendja vetëmsa amplifikohet edhe tani që ata presin të bëhen prindër.

Këngëtares shqiptare nuk i pëlqën të ekspozojë bashkëshortin dhe në fakt ka shumë pak foto së bashku.

Por duket se këngëtari Bertan Asllani i cili jeton në Turqi, ka publikuar një foto ku Adelina shfaqet pa asnjë pikë grimi, e veshur thjesht dhe Markov i veshur me tuta sportive, larg kostumit që ka në ato pak foto publike që gjenden online.

Në vitin 1901, shqipja flitej në 47 komuna të Italisë

Në vitin 1901, shqipja flitej në 47 komuna të Italisë

Shkrimi në gjuhën frënge i gjeografit Charles Rabot, “Numërimi i popullsisë që flet shqip, frëngjisht, greqisht, sllovenisht dhe gjermanisht në mbretërinë e Italisë”, më 1903 – i mbështetur po ashtu në punën e M. H. Raseri, të publikuar në vitin 1902 në “Bulletin international de l’Institut de la statistique”, Romë – na sjell disa të dhëna interesante mbi komunitetin shqiptar (arbëresh).

Numërimi është kryer me 10 shkurt të 1901 (40 vite më vonë se regjistrimi i vitit 1861), i cili klasifikon popullsitë sipas gjuhës që përdornin në jetën e përditshme.

Sipas këtij regjistrimi, 252,600 banorë ose 58,208 familje, të cilat banonin në 178 komuna, nuk përdornin italishten si gjuhë komunikimi. Si rrjedhim, komuniteti shqiptar renditej i pari, i ndjekur nga francezët, grekët, sllovenët, gjermanët dhe katalanasit. Gjuha shqipe flitej në 21,564 familje ose prej 90,000 individësh të shpërndarë gjeografikisht në 47 komuna të Italisë jugore dhe të Sicilisë.

Në distriktin e Cosencas, në Kalabri, shqiptarët formonin një grup të konsoliduar.

Jetonin aty 9,251 familje (pothuajse 39,000 individë) të vendosur në qytezat:

Castrovillar : 5,253 familje në 16 komuna

Rossano: 2,053 familje në pesë komuna

Cosenzas: 1,569 familje në katër komuna

Paola : 484 familje në një komunë

Në 17 prej 26 komunave të distriktit të Cosencas, shqiptarët përbënin dy të tretat ose të gjithë popullsinë e këtyre zonave lokale. Ndërsa, në distriktin e Catanzaros, i cili ndodhet në Kalabrinë veriore, jetonin 1 543 familje që flisnin shqip, ose pothuajse 6 570 individë të shpërndarë në gjashtë komuna (tre në qytezat e Catanzaros, dy në Cotrone dhe një në Nicastro).

Pra, në Kalabri formohej komuniteti më i madh i popullsisë që fliste shqip në Itali. Gjithsesi kishte komunitete shqiptare të izoluara gjeografikisht në disa provinca të tjera jugore, si për shembull: 55 familje në Abruzzes, 2,121 në Molise, 886 në Campanie, 2,530 në Basilicate dhe 3,290 në Sicili.

Këto 8,882 familje banonin në 27 komuna, ndër të cilat 14 ishin të tëra ose pothuajse të tëra shqiptare, ndërsa 13 të përziera, ku dominonte gjuha italiane.

“Këta shqiptarë kanë emigruar në Itali në shekullin XV dhe XVI”. Kuptohet se autori e ka fjalën për arbëreshët. Ai shton se që nga ajo kohë, shqiptarët kanë ruajtur me devotshmëri, jo vetëm gjuhën e tyre, por edhe traditat, këngët e tyre kombëtare, madje edhe kostumet, siç e kanë konstatuar dhe vetë turistët të cilët kanë vizituar fshatin e bukur shqiptar të Piana dei Greci, i cili ndodhet në hyrje të Palermos. Sipas numërimit të vitit 1861, në Itali jetonin 55,443 shqiptarë. Sipas autorit, mendohet se ky numërim nuk është realizuar i tëri, prandaj në vitin 1901 numri i shqiptarëve del më i lartë. Në tjetër faktor shpjegues është dhe shkalla e lartë e fertilitetit tek popullsia shqiptare. /darsiani

Gazetarja italiane: Kosova, një nga vendet më të bukura në botë

Gazetarja italiane: Kosova, një nga vendet më të bukura në botë

Nëse është e vërtetë se një vend e bëjnë vetë banorët e tij, Kosova për mua është një nga vendet më të bukura në botë. Në asnjë vend nuk kam takuar njerëz kaq të sjellshëm, kaq të disponueshëm dhe kaq të edukuar sa në këtë shtet të vogël (të madh) të Ballkanit.

Kështu e nis shkrimin e saj gazetarja dhe udhëtarja e njohur italiane, Francesca Masotti, të publikuar në blogun e saj “Francesca on the top World”, shkruan “ATSH”.

Me gjithë varfërinë ekonomike të një pjese të madhe të popullsisë, padrejtësitë e vuajtura para, gjatë dhe pas luftës dhe situatën aktuale politike në nivel ndërkombëtar, shqiptarët e Kosovës nuk e kanë humbur humanizmin e madh, që i karakterizon ata duke i bërë njerëzit më dinjitozë në botë, përcjell albinfo.ch.

“Më shumë se një herë më ka ndodhur të kërkoj informacion për të arritur në një vend dhe njerëzit janë angazhuar për të më ndihmuar duke kontrolluar në Google Maps rrugën, për të më shoqëruar më pas në destinacionin tim, më urojnë ditë të mirë dhe më dhurojnë buzëqeshje para se të thonë mirupafshim. Për mua është shumë i rëndësishëm aspekti njerëzor në një udhëtim dhe Kosova nga ky këndvështrim, më ka prekur thellë dhe më la një kujtim shumë pozitiv, aq shumë saqë shpresoj që të kthehem sa më shpejt të jetë e mundur”, thotë ajo.

“Ndërsa flamuri aktual i vendit që është blu dhe me gjashtë yje të verdhë (që përfaqësojnë gjashtë grupet etnike në vend, përkatësisht shqiptarët, serbët, turqit, romët, boshnjakët dhe goranët), duke udhëtuar në Kosovë do të shihni gjithmonë flamurin shqiptar: shqiptarët e Kosovës që takova gjatë udhëtimit tim, të gjithë kanë zemrat dhe mendjet e tyre drejtuar Shqipërisë, e konsideruar prej tyre si atdhe.

Duke udhëtuar në vend, megjithatë, më shumë se një herë e kam harruar se nuk jam në Shqipëri: ngjashmëria me Vendin e Shqiponjave, para së gjithash traditat historike dhe gjuha.

Gjithashtu, m’u duk absurde që duke ardhur nga Shqipëria të kalosh në kufi, të paraqesësh pasaportën dhe të hysh në një tokë ku jetojnë shqiptarë, flitet shqip, traditat dhe zakonet janë shqiptare dhe mbi të gjitha, banorët e konsiderojnë veten shqiptarë”, shkruan tutje blogerja italiane.

Ja çfarë mund të vizitoni në Kosovë:

Bulevardin “Nënë Tereza”

Ky bulevard i madh për këmbësorë nuk ka ndonjë gjë emocionuese sa i përket arkitekturës, por ju duhet të kaloni patjetër aty për të arritur në zonat kryesore të qytetit sepse është shndërruar në shëtitoren e këmbësorëve të Prishtinës ku njerëzit duan të kalojnë kohën e lirë. Pranë tij gjendet Teatri Kombëtar i Kosovës, më i rëndësishmi në vend dhe në fund, ka një statujë të madhe kushtuar Gjergj Kastriot Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili mbrojti Shqipërinë dhe Perëndimin nga përparimi i Perandorisë Osmane.

Muzeun etnografik “Emin Gjiku”

Muzeu Etnografik i Prishtinës është i vendosur në një ndërtesë të bukur osmane që ndodhet në lagjen më të vjetër të qytetit. Brenda tij ndodhen kërkime interesante të antikitetit, sidomos nga epoka osmane dhe në dhomat e saj ju mund të admironi objekte dhe artefakte interesante të atyre viteve.

Hyrja është e lirë dhe të ofrohet dhe udhëzuesi që shpjegon (në një anglishte të shkëlqyer) në mënyrë shumë të detajuar zbulimet dhe zakonet e kohës.

Xhaminë e Sulltan Mehmed Fatihut

Kjo xhami e bukur është ndërtesa më e rëndësishme e kultit islam në Prishtinë. Menjëherë pas vizitës sime, unë pashë thirrjen për namaz, një kohë kur të gjithë besimtarët kalonin në rrugë dhe tregtarët e dyqaneve pranë ndërtesës vraponin për të hyrë në xhami dhe të luteshin. Gjëja që më goditi më shumë për këtë ndërtesë ishin dekorimet e bukura të tavanit të brendshëm dhe, mbi të gjitha pamja e jashtme.

Monumentin “New Born”

Monumenti “Newborn” u ngrit në ditën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008 dhe është një domosdoshmëri për këdo që viziton Prishtinën. Është vendi ideal për të bërë disa foto të bukura, por pa harruar rëndësinë historike, se sa arkitektonike. Një kuriozitet: çdo vit, 17 shkurt, pamja e monumentit ndryshohet. Këtë vit, me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë, shkrimi, siç mund ta shihni nga figura, përmban numrin 10.

Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”

Biblioteka Kombëtare e Kosovës është një ndërtesë e veçantë, vepër e arkitektit kroat Andrija Mutnjakoviç, e cilësuar nga shumica si një nga ndërtesat më të shëmtuara në botë. Sinqerisht kam gjetur këtë ndërtesë shumë interesante: jo vetëm jashtë me grilat e saj prej hekuri dhe 99 kupola të bardha secila prej një madhësie të ndryshme nga tjetra, por edhe brenda vendit ku mund të admiroje kupolat nga një këndvështrim tjetër.

Pranë bibliotekës ekziston një kishë ortodokse e papërfunduar: sipas planeve të Sllobodan Millosheviçit (ish-lideri serb i akuzuar për krime kundër njerëzimit jo vetëm në Kosovë, por edhe në Bosnje dhe Kroaci) do të ishte kisha më e madhe ortodokse serbe në Kosovë, por pas shpërthimit të luftës nuk ka përfunduar dhe duke gjykuar nga shteti në të cilin ndodhet, nuk mendoj se do të përfundojë shumë shpejt.

Katedralen katolike “Nënë Tereza”

E përuruar në shtator 2017, Katedralja e Nënë Terezës është kisha më e madhe katolike në Kosovë. Nënë Tereza ishte një nga figurat më të rëndësishme fetare të shekullit XX. Pra, nuk është e vështirë të kuptohet pse kaq shumë ndërtesa, rrugë, sheshe dhe vende të rëndësishme mbajnë emrin e saj në Kosovë dhe Shqipëri.

Maturantet bukuroshe maqedonase forografohen si pilote dhe stjuardesa (Foto)

Maturantet bukuroshe maqedonase forografohen si pilote dhe stjuardesa (Foto)

Maturantët e klasës IV C në shkollën e mesme “Gjosho Vikintiev” në qytetin Koçan kanë bë një tablo interesante me rastin e maturës. Përveç fotografive klasike, ato kanë bë edhe një tablo ku janë fotografuar si pilote dhe stjuardesa, transmeton Gazeta Lajm.

Portalet veçmë kanë filluar ta vlerësojnë këtë tablo si tablon më kreative që kanë bërë Maturantët në Maqedoni.

ÇKA PO NDODHË NËPËR SHKUP: 232 shoferë kanë vozitur nën ndikimin e alkoolit!

MPB ka vazduar me kontrollet e rrepta në komunikacion në rrethinën e Shkupit në drejtim të respektimit të rregullave nga ana e pjesëmarrësve në komunikacion

Mbrëmjen e kaluar janë kryer kontrolle tek 1.100 shoferë ku te 232 prej tyre është detektuar prani e alkoolit në gjak, ndërsa tek 202 tjerë janë konstatuar shkelje në rregullativave në komunikacion.

/Medial.mk/

Në muajin maj Ramazani, ja në sa ora do të jetë syfyri dhe iftari i parë

Në muajin maj Ramazani, ja në sa ora do të jetë syfyri dhe iftari i parë

Çdo vit për muajin e shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje.

Por, ky muaj është shumë më tepër se thejsht agjërim. Agjërimi i këtij muaji në shumë ajete të Kur’anit (libër i shenjtë) thuhet se është obligim apo (farz) për besimtarët e fesë islame.

Dihet se tani kanë mbetur më pak se një muaj kur do të startohet me këtë muaj. Pra, siç edhe ishte raportuar më herët Ramazani fillon me 16 maj (ditë e mërkurë).

“Indeksonline” ka sigurar fotografi ku mund të shikoni orarin e plotë të vaktev siç njihet ndryshe nga besimtarët myslimanë si “Syfyri”, “Iftari” dhe disa të tjera.

Mirëpo, theksojmë se gjatë këtij muaji përveç ditëve që bien të Premte ( E xhuma) janë edhe disa ditë të tjera që cilësohen si më të rëndësishme.

Duke filluar me ditën e parë, nis në syfyr ( ditën e martë ) ora 03:06 dhe iftari i parë është në orën 19:58. Pastaj, dita e Fitorës në Bedër, që i bije e premte, për këtë, syfyri: 2:43 dhe iftari 20:13, në rend është dita e “Itikafit”, (e hënë) Syfyri – 2:40, Iftari – 20:15, pastaj Nata e Kadrit, (e diel), Syfyri -2:34, Iftari 20:18.

Pas 30 ditë agjërimi besimtarët myslimanë festojnë festën e Fitër Bajramit që do të jetë me 15 qershor ( e Premte) e cila vazhdon pastaj edhe për dy ditë tjera.

Më poshtë shikoni takvimin :

Kotzias: Ja kur do zgjidhet kontesti i emrit me Maqedoninë

Kotzias: Ja kur do zgjidhet kontesti i emrit me Maqedoninë

Mediat greke raportojnë se ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, është shprehur shumë optimist për sa i përket bisedimeve me Shqipërinë.

Në një intervistë për “Ta Nea”, Kotzias theksoi se deri në fund të muajit maj do të mbyllen të gjitha marrëveshjet me Shqipërinë.

Ministri i Jashtëm grek përsëriti dhe njëherë se në bisedimet me palën shqiptare nuk është diskutuar asnjëherë për çështjen çame pasi Athina nuk e pranon atë.

Ndërsa për sa i përket pronave që pretendohen nga komuniteti çam, Kozias tha se ato i mbeten shtetit grek deri në momentin që është ende në fuqi ligji i luftës.

Duke shpjeguar procedurat e Kushtetutës së Shqipërisë, të cilat i konsideroi të vështira, ministri i Jashtëm grek tha se Presidenti Ilir Meta i ka dhënë dritën jeshile qeverisë e për këtë arsye bisedimet kanë mbetur në formalitetet e fundit, raporton “ABCNews”.

Kotzias tha se këto janë problem që ekzistojnë prej 70 – 80 vjetësh dhe kur marrëveshja të vijë në parlamentin grek të gjithë do të befasohen me polemikat e pakuptimta nga të dyja palët ndër vite.

Ky do të jetë takimi i tretë mes ekipeve negociatore pas atyre të Kretës dhe Korçës.

Vildane Zeneli blen bitcoinin e parë

Vildane Zeneli blen bitcoinin e parë (Foto)
Modelja e famshme shqiptare që jeton në Amerikë përmes një postimi në rrjetin social Instagram ka bërë të ditur se ka blerë bitcoinin e parë, shkruan Indeksonline.

Vildane Zeneli ka postuar disa fotografi teksa shihet me kriptovalutën bitcoin në dorë.

Ndryshe si gjithmonë ajo duket tejet atraktive, teksa ekspozon hiret trupore./Indeksonline/

Ademi për vizitë zyrtare në SHBA, ja agjenda

Ministri i angazhuar për diasporën Edmond Ademi prej sot deri të premten do të qëndrojë për vizitë zyrtare në SHBA.

Gjatë qëndrimit të tij ai do të vizitojë Nujorkun dhe Uashingtonin dhe do të realziojë takime me përfaqësues të Stejt Departamentit, Kongresit të SHBA-së dhe përfaqësues të diasporës së Maqedonisë.

/Medial.mk/

Erdogan: Gjendja e jashtëzakonshme vetëm për luftën kundër terrorizmit

Erdogan: Gjendja e jashtëzakonshme vetëm për luftën kundër terrorizmit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se gjendja e jashtëzakonshme kishte të bënte vetëm me luftën kundër terrorizmit dhe si e tillë ajo nuk përbën problem për ata që duan të investojnë, njoftoi agjencia turke e lajmeve “Anadolu Agency” (AA).

Kreu i shtetit turk, ka folur të shtunën në Stamboll në asamblenë e përgjithshme të Këshillit të Turqisë për Tregti me Jashtë (DEAI), ndërkohë që në fjalimin e tij, ai e vuri theksin tek sfidat dhe qëllimet me të cilat po përballet ekonomia e vendit të tij.

“Duhet të dyfishojmë rritjen ekonomike në mënyrë që të arrijmë qëllimet tona që i kemi vendosur vetes deri në vitin 2023”, theksoi Erdogan duke shtuar se Turqia ka si qëllim të arrijë nivelin e tregtisë me jashtë në një trilion dollarë, ndërsa të ardhurat kombëtare në dy trilionë dollarë.

Me këtë rast, Erdogan inkurajoi biznesmenët të cilët dëshirojnë të investojnë në Turqi.

Të shtëna me armë pranë pallatit mbretëror të Arabisë Saudite

Të shtëna me armë pranë pallatit mbretëror të Arabisë Saudite

Mediet ndërkombëtare kanë raportuar për të shtëna me armë zjarri gjatë orëve të mbrëmjes së të shtunës pranë pallatit mbretëror të Arabisë Saudite.

Më pas, është mësuar se të shtënat me armë zjarri ishin kryer nga forcat e sigurisë pasi një dron ishte ngritur pranë pallatit mbretëror pa marrë leje te autoritetet.

Ndërkohë, në rrjetet sociale pati edhe informata se po tentohej një grusht shteti.

Mbreti i Arabisë Saudite, Salman nuk ishte në pallat në momentin e të shtënave.“Mbreti ishte në fermën e tij në Diriya”, tha një zyrtar i pallatit për media.

Maqedoni, komunat që kanë nxënës, nuk kanë shkolla

Maqedoni, komunat që kanë nxënës, nuk kanë shkolla

Shkollimi i mesëm i obligueshëm në Maqedoni prej vitit 2017, nuk ka mundur të ndryshojë gjendjen sa i përket qasjes jo të barabartë të nxënësve sipas vendbanimeve të tyre. Komuna të mëdha rurale, të banuara kryesisht me shqiptarë nuk kanë ende shkolla të mesme edhe pse me Ligj të gjithë janë të detyruar të regjistrojnë këtë nivel shkollimi, shkruan gazeta Koha. Kur janë në pyetje komunat ku kryesisht jetojnë maqedonas situata ndryshon dukshëm, nuk ka komunë ku të mos ketë shkollë të mesme apo paralele të disperzuara nga shkollat e qyteteve shumë kohë para se arsimi i mesëm të bëhet i obligueshëm me Ligj.

Të tilla janë komunat e Draçevës dhe Ilindenit në Shkup, Radostushës në Mavrovë, Zhupës në Dibër, Makedonski Brodit në rrethin e Krushevës apo Makedonska Kamenicës në rrethin e Dellcevës.

Tre vjet më parë u hap një shkollë e mesme në Saraj të Shkupt, në vitin 2014 paralelet e disperzuara nga Gostivari në Zhitoshë u pavarësuan në gjimnaz, ashtu sikurse u themelua në këtë kohë edhe një shkollë e mesme në Vrapçishtë të Gostivarit. Saraj, shumë vite përpara ishte themeluar një shkollë e mesme në Likovë të Kumanovës.

Mirëpo, në përjashtim të Sarajit dhe Likovës, komunat tjera ku gravitojnë shkollat në fjalë nuk kanë më tepër se gjashtë – tetë mijë banorë. Ka shkolla si ajo e Ilindenit, Radostushit, Makedonski Brodit dhe Makedonska Kamenica, të cilat nuk arrijnë të formojnë as nga dy paralele për shkak të kapaciteteve të limituara, ndërsa nga ekstremi tjetër kemi komuna me mbi 24 mijë banorë si Zhelina e Tetovës, apo me nga mbi 19 mijë banorë si Studeniçani dhe me mbi 17 mijë banorë si Haraçina e Shkupit, të cilat nuk kanë ende shkolla të mesme.

Meqë këtu nuk ofrohet mundësia e shkollimit në nivelin e mesëm, mijëra nxënës të moshës përkatëse detyrohen të udhëtojnë çdo ditë deri shkollat e qyteteve më të afërta. Iniciativat, sigurisht që nuk kanë munguar, mirëpo, duket se organet kompetente të pushtetit qendror dhe lokal, konkretisht Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) dhe komunat gjegjëse nuk e kanë marrë edhe aq seriozisht çështjen e shkollave të mesme. Ose, në pjesën dërmuese të atyre që duhet të sjellin vendimet dhe të bëjnë presion për realizmin e ideve të këtilla dominon bindja se “shqiptarët nuk është mirë të kenë shkolla rurale”.

Sepse sipas tyre, “nxënësit duke vajtur çdo ditë deri te shkollat e qytetit do të socializohen më shpejt dhe më tepër se sa po të mësonin në shkollat e fshatit”. Megjithatë, mungesa e këtyre shkollave në shumë vende rezulton me mos përfshirjen aspak në nivelin e shkollave të mesme, sidomos të vajzave. Ky fenomen është më tepër i theksuar në fshatrat e Komunës së Velesit ku gati 90 për qind vajza që kryejnë shkollimin fillor nuk vazhdojnë arsimin e mesme, pasi shkolla më të afërta janë në Veles.

Por përtej këtyre qasjeve që kanë të bëjnë me konceptet për rolin që duhet të ketë shkolla në aspektin social, nga ana formale MASH duhet të sigurojë gjasa reale për shkollim të mesme për të gjithë nxënësit njëlloj. Pra ashtu sikurse ka shkolla të mesme për nxënësit shqiptarë të Sarajit apo Vrapçishtit, të njëjtën mundësi duhet ta gëzojnë edhe nxënësit shqiptarë të Haraçinës, Studeniçanit dhe Zhelinës.

Përveç kësaj, kur bëhet fjalë për një detyrim ligjor MASH duhet të krijojë kushte pavarësisht nëse një gjë e tillë është kërkuar nga komunat ose jo, ose të ngre iniciativa kur të njëjtat i mungojë pushtetit lokal. Fundja, në krye të politikave arsimore qëndron MASH-i dhe jo komunat, pasi ekzistimi ose jo i shkoklave përben një element me rëndësi në krijimin e atyre politikave. Për më tepër iniciativat nuk kanë munguar as nga Haraçina, Studeniçani dhe Zhelina.

Madje, pesë vite më parë, në buxhetin e investimeve kapitale të MASH-it ishin ndarë 1 milion denarë për përgatitjen e punëve për ndërtimin e një shkolle të mesme në Komunën e Haraçinës.

Mirëpo, investimi dështoi të realizohet pasi nuk u gjend lokacioni i përshtatshëm për ndërtimin e shkollës në këtë Komunë dhe që padyshim se është një argument i paqëndrueshëm sepse pushteti qendror (MASH) dhe pushteti vendor (Komuna) funksionojnë për të gjetur zgjidhjet aty ku mungojnë, në këtë rast truall për ndërtimin e një shkolle të mesme. (koha.mk)

VMRO akuzon Zaevin se dështoi të mbajë premtimin për zbardhjen e rastit “Monstra”

Partia opozitare VMRO-DPMNE akuzoi kryeministrin Zoran Zaev për dështimin në përmbushjen e asaj që kishte premtuar për zbardhjen e të vërtetës për rastin “Monstra”.

“Familjet e viktimave të masakrës pranë Liqenit të Smilkovës meritojnë drejtësi. Zaev ka njoftuar në disa raste ‘të vërtetën’ rreth rastit ‘Monstra’. Ai pretendonte se kishte prova, domethënë biseda telefonike dhe mesazhe sms që do të hedhin dritë të re për rastin. Të pandehurit e deklaruan atë të pafajshëm, dhe ai iu referua të afërmve të bisedave të djemve të ekzekutuar me zyrtarë të BDI-së”, njoftoi VMRO-DPMNE.

Partia thotë se Zaev gënjeu familjet e të vrarëve si dhe të gjithë publikut maqedonas dhe nga “e vërteta” e tij nuk kishte mbetur asgjë.

“Në një mënyrë të turpshme dhe të fshehtë, ai përdorte këtë tragjedi për të mbledhur pikë politike dhe pasi u ulë në postin e kryeministrit, e vetmja gjë që ndryshoi ishte se të pandehurit ishin në liri. Zaev zbaton platforma aliene në vend të drejtësisë. Realizimi i Platformës së Tiranës duhet të jetë prioritet më i lartë i tij sesa drejtësia për familjet e djemve të ekzekutuar.

Patriotët që dolën së pari kundër platformës së Tiranës dhe Zoran Zaevit janë në paraburgim për shkak të dashurisë së tyre për atdheun e tyre. Ata janë në paraburgim për shkak të luftës kundër politikave anti-shtetërore të Zoran Zaev. Në kushte të tilla të një shteti të kapur dhe një shërbimi gjyqësor që shërben LSDM-së, ky rast nuk do të zgjidhet. Drejtësia do të jetë e kënaqur vetëm kur Zaev do lë pushtetin”, thuhet në deklaratën e VMRO-DPMNE-së. /SHENJA/

TE REJA

Xhaferi paralajmëron Zaevin: Kontrollo mirë sjelljen e ministrave

“Ministër, ulu dhe fshije fotografinë që e keni bërë. Kryeministër, ju lutem të merrni masa për sjelljen e ministrave tuaj. Ky është paralajmërimi i...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com