Home Blog

Peshqit në akuarium, qytetarët në referendum

0

Jemi shumë afër rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale e këtyre ditëve na dalin do mbështetje të çuditshme të cilët në rrethin e parë ishin shumë sekrete por tani janë bërë shumë publike. Kjo ka të bëjë me përkrahjen që kryeministri i “Zhivotit” z. Zaevi po ja jep “Alltanit 24 karat” të Gostivarit. Kjo nuk do të ishte ndonjë gjë e çuditshme nëse do ishte një mbështetje për një kandidat të suksesshëm dhe premtues. Bëhet fjalë për një kandidat që 2 mandate fundosi Gostivarin. Por ai nuk e ka dertin e Bejtës, por të BDI-s. Duke vepruar kështu ai bën ndërhyrje në vullnetin e shumicës së banorëve të Gostivarit për të bërë ndryshime në Gostivar e për t’i thënë STOP stagnimit. Zaevi ua imponon gostivarasve harresën e peshkut, duke dashur t’u thotë se harroi çka ndodhi më 27 prill, e çfarë roli kishte BDI në ato ngjarje e çfarë Aleanca e Taravarit. Si duket rreziku kaloi e ai u rehatua. Por nëse ai është rehatuar shqiptarët nuk janë rehatuar e as kanë memorien e peshkut të harrojnë çka bëri kjo parti në të kaluarën.

Peshqit me memorie të shkurtë e kanë vendin në akuarium , ndërsa qytetarët me votë do të dalin në referendum. Kundër harresës së imponuar.

Skender Skenderi

Vëllau im, për çka o burr luftove?!

0

Vëllau im, për çka o burr luftove?! Të nderuar vëllezër a deri këtu e kemi sjell punën që A.Ahmeti të kërkon shpëtimin nga mbështetja e maqedonasit sepse shqiptarët i zhgënjeve deri në palc.

z.Ziadin, Zaevi të priste tek dera e spitalit që të shërohesh dhe ta krijojsh qeverinë sepse pa ty, ky ende do të bredhëte rrugëve duke kërkuar drejtësi, demokraci, dhe parazi, por Ziadin nuk e ke menduar se këto laramanët janë të pa besë.
Vëllau im komandanti yt u bashkua dhe po kërkon votën dhe shpëtimin tek maqedonasit, po bënë shëtitje me Zaevin sikurse të ishte imam ( hoxhë ) fshati.
Vëlla trego a ndjehesh i tradhtuar? Po, po edi se po, por ushtarët e tjerë? Po familjet e dëshmorëve a ndjehen të tradhtuar? Ah sa e dhimbshme… Jemi duke ngrën turpin me bukë.

Çka Zaevi me Gostivarin?!

0

Nuk qenka vetëm Çari por doli edhe Gostivari i “dashur” për Zaevin.

Para do kohe Zaevi u ankua se nuk gjen dot zëvendësministër më të mirë se Visari dhe nga kjo dashuri e madhe vendosi ta mbështes. Hiç nuk e lidhi këtë punë me Shilegovin.

Po me Gostivarin ç’pati xhanëm? Aty e mbështet Nevzat Bejtën, i cili garon me Arben Taravarin, ministrin e tij më të suksesshëm, madje më të suksesshëm edhe se vetja e tij. Është shumë e qartë se Zaevi e mbështet BDI-në, e jo të suksesshmit.

Me mbështetjen e Nevzatit mbështet të kaluarën e jo ardhmërinë për Gostivarin.

Po pse Zaevi nga komunat e veta i hoqi zullumqarët e regjimit të kaluar e në komunat tona po i mbështet e lavdëron. Apo i duhen për rasat?

Shqiptarët nuk kanë më vota ta ujisin këtë rasat zullumi. Mos na i shesë për busulek këto therra, se e dimë çka janë.

Elham Bislimi

Garip Kaba shef i shtabit të ASH në Strugë:Ngren padi ndaj Armend Kadriut për blerje votash

0

Kryetari i Shtabit të Aleancës për Shqiptarët në Strugë, Garip Kaba, në konferencën për gazetar paraqiti padinë penale drejtuar Prokurorisë Themelore në Strugë, kundër një personit për shkelje të dispozitave të Ligjit për zgjedhje.

Në paraqitjen e tij para gazetarëve, Garip Kaba, e lexoi tekstin e padisë penale, në të cilën thuhet:

“Drejtuar Prokurorisë Themelore në Strugë;

Në bazë të dispozitave të Ligjit për Procedurë Penale, sot, më datë20.10.2017, Partia politike Aleanca për Shqiptarët-Tetovë, me numrin personal (EMBG) 7075855 me seli në rrugën Vidoe Smilevski-Bato nr.1 në Tetovë, përmes përfaqsuesit të autorizuar Ziadin SEla nga Struga paraqet:

KALLËZIM PENAL

Kundër personit dr. Armend Kadriu nga Struga, Rektor në Universitetin Ndërkombëtar në Strugë, sepse ekzistojnë indicje se ka kryer vepër penale-shkelje e procesit zgjedhor, sepse në kundërshtim me Ligjin për zgjedhje, në procesin zgjedhor për zgjedhjen e kryetarit dhe këshilltarëve të komunës së Strugës, në zgjedhjet locale të mbajtura më 15.10.2017 personalisht ka blerë vota në favor të kandidatit për kryetar dhe kandidatëve për këshilltar të Partisë politike BDI (Bashkimi Demokratik për Integrim).

Dëshmi: Ua bashkangjesim CD-në me inçizim tonik, që japing indicje dhe dyshim të bazuar se ky person ka bërë vepër penale-shkelje të procesit zgjedhor në kundërshtim me Ligjin, ndërsa veprimet tregojnë se përmbajnë elemente për kryerjen e veprës penale, të cilat janë paraparë në Ligjin Penal të RM-së.

Për shkak të gjendjes së këtillë të punëve, kërkojmë nga Prokuroria Themelore në Strugë që ta hetojë rastin dhe për veprimet e ndërmarra të na informojë me shkrim”-thuhet ne njoftimin e kryetarit të Shtabit të Aleancës në Strugë Garip Kaba.

Krahas kësaj, gazetarëve iu shpërnda edhe CD me përmbajtjen tonike si dëshmi dhe provë maperiale në mbështetje të padisë penale.

Kamberi, me ide interesante për koalicionin ASH dhe Besa

0

Gazetari nga Kosova i cili jeton në Amerikë, Adrian Kamberi, ka dalur me një ide interesante për koalicionin e sapoformuar në Maqedoni, në mes Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes Besa.

Ai me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka shpjeguar edhe rrugëtimin e Ziadin Seles deri të koalicioni me Besën.

Ndryshe Kamberi ka qënë një kritikë i madh, gjatë kohëve te fundit i partive shqiptare në Maqedoni.

Ja postimi i tij i poltë:

“-Sela e kishte ftuar Besën bashkë më partitë tjera shqiptare të bëhen bashkë edhe para zgjedhjeve parlamentare.

-Sela hyri në koalicionit me Zaevin me kërkesa të qarta, ashtu siç para zgjedhjeve u’a kishte thënë troq regjimit Maqedonas.

-Sela është ma meritori dhe kryesori që sot kemi kryeparlamentarin shqiptar në parlamentin Maqedonas.

-Sela e mbajti fjalën s’u tremb dhe e pagou me gjakun e tij, zgjedhjen e kryeparlamentarit. Besa dhe BDI e tradhëtuan ndërsa Kosova e Shqipêria heshtën, – ai u’a fali, vazhdojë rrugëtimin e tij!

-Sela, ishte bërë pjesë e Qeverisë me kusht që zgjidhja e çështjes së gjuhës shqipe të jetë një nga prioritetet kryesore dhe ashtu u bë.

-Sela nuk nxjerri kandidat në Kërçovë, për t’i dhënë mundesin kandidatit shqiptar nga BDI të dalë fituës.

-Sot, Sela ka të drejt tê bashkepunoje me Besën, sepse ishte i hapur për bashkëpunim cdo herë, tek e fundit më mirë një i keq i joti se një i keq i huaj. Për Arbana Xhara dhe të tjeret edhe PDK’ja ka koalicion me PD’në! Madje edhe demokristianet kanë qënë në një listë të përbashkët.

-Partitë shqiptare në Maqedoni duhet të bashkohen me Selen në krye.

-Nëse BDI nuk ju bashkohet atëherë Alenaca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa duhet të shkrihën dhe të formojnë Besën Shqiptare në krye me Ziadin Selen.

-Sela është lideri që i ka munguar trojeve shqiptare që nga vdekja e I. Rugoves”

Shkruan Adrian Kamberi

Hoxha i dreqit

0

Ai shkruan në facebook dhe përcillet nga disa portale, të cilat për fat të mirë e postojnë edhe tekstin origjinal të tij. Këto tekste lexohen me vështirësi, për arsye se niveli i shkrimit është si të jetë prej ndonjë nxënësi të dobët të klasës së tretë fillore. Aty ka përplot gabime, siç janë: mos dallimi i shkronjave q-ç, mungesa e shkronjave (i ha shkronjat), kuptohet se nuk e njeh gjuhën e njësuar, shkruan me gjuhën e rrugës, e për shenjat e pikësimit, kjo do ishte e tepërt për të që ti dije?.

Po nuk do të ishte ndonjë problem i madh kjo, duke pasur parasysh nivelin e tij, por të paktën të shkruante diçka të “hajrit”, e jo vetëm të përzihet si “biber”, por jo për ti dhënë shije, por, për ta bërë zeher gjellën e politikës shqiptare në Maqedoni. Kujt i shërben ky analfabet funksional, cilit dreq? Kjo dita-ditës po qartësohet, se e vërteta vonon, por do të dal në shesh. Një gjë është e sigurt, se Zoti nuk ja merr shpirtin njeriut të ligë, pa ja marr fytyrën.

Shkruan Dritan Aliu

Milikije Halimi shpallet Angela Merkel e Haraçinës

0

Edhe pse është me orientim socialdemokrat, pas fitores së bindshme që shënoi në raundin e parë Milikije Halimi e LSDM-së ka filluar të krahasohet me kancelaren Angela Merkel, shkruan Gazeta Lajm. Ajo fitoi bindshëm në raundin e parë duke shënuar një fitore euforike edhe pse u kritikua shumë për shkak të disa paraqitjeve në opinion./Gazeta Lajm

Struganët nga Austria – Do të vijm për ta votuar Selën

0

Një grup mërgimtarësh nga Struga që veprojnë në Austri, kanë organizuar udhëtim për raundin e dytë të zgjedhjeve që mbahen më 29 Tetor.

Siç thonë nga organizatorët, nisja do të bëhet nga Viena më datë 25, 26, 27 Tetor dhe po bëhen të gjitha përgatitjet që mërgata strugane të mobilizohet fuqishëm për të përkrahur Ziadin Selën në Strugë.

Sipas tyre, Sela ka sakrifikuar çdogjë për shqiptarët dhe të drejtat e tyre kolektive, ndërsa aftësitë menaxhuese i ka treguar edhe me menaxhimin me komunën e Strugës gjatë 4 vitet e kaluara, ku me gjithë ato pengesa e obstruksione nga pushteti qendror, i ndryshoi pamjen qytetit dhe ka bërë investime më shumë se krejt kryetarët e tjerë së bashku./fol.mk/

Rrahje masive në Shkup, tifozët e Vardarit shkatërrojnë gjithçka (FOTO)

0

Para pak çastesh ka ndodhur një rrahje masive në afërsi të tregut të Bit Pazarit. Sipas informatave tona bëhet fjalë për përleshjen e tifozëve të Vardarit me gjithçka që u ka dalë përpara.

Deri tek incidenti ka ardhur pasi tifozët e Vardarit të dëshpëruar nga humbja e madhe që ka pësuar ekipi i tyre Vardari nga Real Sociedat 0:6, kanë sulmuar çdo gjë që kanë gjetur para tyre, duke thyer dhe demoluar edhe autobusët urban, por kanë sulmuar edhe personat që kanë hasur në rrugë. Raportohet edhe për të lënduar, megjithatë numri i saktë i tyre nuk dihet akoma.

Alsat mëson se për të qetësuar situatën kanë ndërhyrë edhe forcat speciale, ndihma e shpejtë dhe zjarrfikësit.

 

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: